Choroby a škůdci

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 26 bře 2021, 19:34

Dík za reklamu :wink:
Zcela bezvirové rostliny jsou ve sbírkách spíše rarita, stačí jedna přeběhnutá mšice a je to.
Při správné péči a výživě naprostá většina příznaků buď úplně vymizí nebo nezpůsobuje žádné vážné problémy.
Řada deformací na listech navíc ani nemusí mít virový původ, může jít o poškození od roztočů, svilušek, výživové záležitosti.
Ze substrátu mozaiku nezískáš, viry se takto nepřenáší, nůžkami ano pokud střihneš víc rostlin po sobě a nevyčistíš si mezitím nářadí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Marek1970 » 26 bře 2021, 20:00

moonvil píše:Při správné péči a výživě naprostá většina příznaků buď úplně vymizí nebo nezpůsobuje žádné vážné problémy.

Je to tak. Ak to je mozaika, tak jej prejavy po tom ako rastlina zosilnie naozaj vymiznú. gr81 nemá zmysel tie odrezky likvidovať.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaossik » 26 bře 2021, 23:33

gr81 píše: Vše ostatní vykazovalo deformace listů a je z větší části ve spalovně. :cry: :cry: :cry:
Obrázek

Obrázek

Obrázek


Proč ve spalovně? Mě takový řízek v klidu první rok perfektně zaplodil.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Radim K » 27 bře 2021, 02:00

Já nevím, ale od té doby, co jsme všechny fíky našupali ven do země, jsem neviděl jediný lístek s mozaikou, barevnou deformací, bebíčkem ani bolístkou. Tak trochu se mi chce říct, že na virovou mozaiku nevěřím :lol: , ale netvrdím to :lol: . Jen vím, že v dobách pěstování ve skleníku nebo pod fólií nebo za oknem, se listy často xichtily, popřípadě měly i onu mozaiku, nebo to tak alespoň vypadalo, ale vzhledem k tomu, že se to změnou stanoviště a podmínek zcela ztratilo, mi to spíš přijde jako čistě fyziologická vada rostliny. Něco jako, když pěstujete v tropických (rozuměj bytových, skleníkových) podmínkách eukalypty, nebo část exotických rostlin z čeledi lilkovitých a tvoří se na nich takové bradavičnaté výrůstky, vznikající při kombinaci vysoké relativní vlhkosti vzduchu+substrátu a konstantní teploty.
A mám vypozorováno, že konstantní teplota a relativně vysoká vzdušná vlhkost, rovněž konstantní, způsobuje rostlinám často zchoulostivění, oslabení imunity a tvorbu fyziologických poruch. Myslím, že je to i případ této "mozaiky". Stačí vyšší amplituda teploty i vlhkosti vzduchu a "mozaika" najednou zázračně mizí S14 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Petr z H. » 27 bře 2021, 07:51

Mám stejnou zkušenost - při zakořeňování řízků měli barevnou mozaiku snad všechny z nich. Nyní mám už všechny fíkovníky venku a nějaké světlejší flíčky pozoruji velmi sporadicky. Spíš je to jen na některých odrůdách a jen v určitém období, a v další části roku jsou nové listy už zcela bez mozaiky. Taky se přikláním tomu, že se objevují jen za některých pro fík "nepříznivých" podmínkách.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaossik » 27 bře 2021, 11:12

Je fakt, že loni jsem řízkoval ve vlhku a stabilní vlhkosti a některé řízky měly mozaiku, nejvíce RdB u toho byla částečně vidět i později. A letos řízky z této rostliny zakořeněné se spodním teplem na zaskleném balkóně, kde skáče teplota mezi 0-30°C jsou krásně zdravé.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod gr81 » 27 bře 2021, 12:24

Tak určitě, co jde do země zas moc řešit cenu nemá, něco přiletí, bodne a hotovo :)
Ale do zimní to zatáhnout nechci, tam jsou v létě extrémní podmínky a nemuselo by to dobře dopadnout.
U mě to bohužel vliv asi má. Ty co jsou hodně chycené, chřadnou a kapou. Jiné prosperují. Je to určitě odrůdu od odrůdy. Jako všude.
Ta fíková mozaika je asi jiná než třeba na okurkách, co? To by u mě mohl být další zdroj.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 15 lis 2021, 15:28

Rád bych zjistil, něco o fíkovém škůdci, jak zde bylo již zmiňováno.
https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.ph ... _id=310243
Jestli někdo z vás pozoroval výskyt na Moravě nebo dále na západ v Česku. Myslím mimo Slovensko, tam už byly a jsou zmínky, případně jidne blízko nás, třeba v Rakousku?
Díky. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 15 lis 2021, 16:35

meyer píše:Rád bych zjistil, něco o fíkovém škůdci, jak zde bylo již zmiňováno.
https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.ph ... _id=310243
Jestli někdo z vás pozoroval výskyt na Moravě nebo dále na západ v Česku. Myslím mimo Slovensko, tam už byly a jsou zmínky, případně jidne blízko nás, třeba v Rakousku?
Díky. :)

https://www.zahradaweb.cz/novy-problem- ... -jiz-tady/
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 15 lis 2021, 18:46

meyer píše:Jestli někdo z vás pozoroval výskyt na Moravě................


U nás na jihu - na listech ano, na plodech ne. Housenku jsme ale zatím přistihli při činu jen jednou, máme tu hodně ptáků. No a ti ptáci jsou rozhodně větší fíková škodná.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 15 lis 2021, 18:48

Na Moravě už se zabydlel. V kontejnerových sbírkách ovšem velkou škodu nenapáchá - tam je příliš na očích a případný zámotek okamžitě rozmáčknu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod jarek01 » 15 lis 2021, 20:07

Škůdce dorazil i na Moravu.
Letos poprvé jsem ho měl taky a známí v okolí co mají fíky ho měli taky.

Obrázek

Možná se šíří díky počasí, ale myslím, že to hodně urychlují dovozci rostlin, kteří dováží rostliny v plném růstu a tedy i se škůdci.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 15 lis 2021, 20:42

no právě, dovozci, také mám ten dojem, v tom odkazu jak dal Hofis je psáno o roku 2009 v Belgii - ukazuje to právě na ty dovozce z jihu nebo ne? Já myslím, že tedy určitě.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 15 lis 2021, 20:59

meyer píše:no právě, dovozci, také mám ten dojem, v tom odkazu jak dal Hofis je psáno o roku 2009 v Belgii - ukazuje to právě na ty dovozce z jihu nebo ne? Já myslím, že tedy určitě.


Jsem přesvědčen, že přes dovozce spíš ne. Fíky se pěstují od středomoří, přes Rakousko až po sem, takže se sem motýlek zcela přirozeně rozšířil. Úplně stejně, jako třeba nově vrtule ořechová a další a další škůdci.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 15 lis 2021, 21:40

Viděla jsem to v Chorvatsku byl tam fíkovník, který měl listy zcela ožrané. :shock:
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků