Choroby a škůdci

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Luk » 18 čer 2022, 07:41

Zabit. Kdyby se výskyt opakoval ve větší míře (kdy už na to ruce nestačí),tak postříkat.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 18 čer 2022, 08:04

Inu, větší sbírky se s touhle mrškou budou muset naučit žít. Když zalívám, tak to vždy projdu a zamáčknu je. Zatím nevidím důvod jít na to s chemií.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4076
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod gr81 » 18 čer 2022, 14:53

Mě něco sežralo vrcholové pupeny a nové listy. Nic jsem ale nenašel.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 234
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Luk » 18 čer 2022, 16:55

moonvil píše:Inu, větší sbírky se s touhle mrškou budou muset naučit žít. Když zalívám, tak to vždy projdu a zamáčknu je. Zatím nevidím důvod jít na to s chemií.

Oni jsou i zespodu listu. A než se na to doje, tak už je list okousaný nebo i nakousaný plod, vrcholky, které pak rostou silně zdeformované.
Já už při výskytu na více rostlinách stříkám vše a do druhé vlny Molovenek asi půlka léta, je vše ok.

Lepinox od Biocontu je biologický.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Prcek » 21 čer 2022, 10:28

Obrázek

Letos se těm potvorám (hlavně ve skleníku) fakt daří. :(
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaaja-el » 25 črc 2022, 19:18

Tyto fíkovníky M10 jsou zatím malé, ale objevily se jim skvrny na listech. Pokud to není mozaika, ale výživový problém, co bych jim měl dodat?
Jsou v 20l SIP, a cca 1x týdně jim dopřeji kristalónek plod a květ.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Satan » 25 črc 2022, 20:52

Já používám kravský hnůj.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 25 črc 2022, 21:00

kaaja-el píše:Tyto fíkovníky M10 jsou zatím malé, ale objevily se jim skvrny na listech. Pokud to není mozaika, ale výživový problém, co bych jim měl dodat?
Jsou v 20l SIP, a cca 1x týdně jim dopřeji kristalónek plod a květ.


Vypadají v pohodě. Pokud používáš kristalon, tak někdy od srpna doporučuji pomalu přejít na podzimní recepturu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4076
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaaja-el » 25 črc 2022, 23:38

Ale mozaika to asi je, co? :-(
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod PetrR » 14 srp 2022, 14:45

Dobrý den. 5 let pěstují fíkovník Peretta , krásně prospívá a plodí. Na jaře jsem pět metrů vedle něho zasadil fíkovník Trnavský. Koupil jsem ho loni na podzim jako 50ccm prut, přes zimu byl v zimní zahradě při teplotě cca 15 stupňů, ani listy neshodil a přirostl dalších 20 cm i s listy. Na jaře jsem ho zasadil ven na zahradu ke skále směr jihozápad, ale vůbec neprospívá. Od jara nemá vůbec žádný přírůstek a listy které měl postupně žloutnou a opadávají. Narostlo mu 5 plodu, tři z nich už shodil a ty dva zbývající nevypadají pěkně. Domnívám se že půdou ani polohou problém nevznikl, protože roste pět metrů vedle krásně prospívající Peretta.
Obrázek
PetrR
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24 črc 2022, 17:06

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod nene » 14 srp 2022, 15:18

To vypadá spálené od slunce, velký fíkovník to zvládne, stíní už sám sobě, malý, navíc nezvyklý na plné slunce, má problém.
A asi bychom dali pryč tu kovovou tyč - v létě je rozpálená, v zimě táhne chlad (mráz) do kořenů. Pokud je potřeba to vyvázat, tak tyč radši dál od rostliny. A hodně zalévat, on se probere. A zamyslet se, jestli nedostal na jaře do jámy moc hnojiva a nemůže mít poškozené kořeny....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod PetrR » 14 srp 2022, 20:08

No, ještě bych chtěl pro úplnost dodat, že že slunce vyleze za skálou až v poledne, a pak svítí až do večera. Také mi vrtá hlavou, proč listy, které vyrostly na stromku jako první /takže ty spodní/, jsou zelené a drží, a ty vrchní listy, které narostly později, zežloutly a uschly. Zálivka je normální, a jednou za 14 dní kristalonem - plod a květ.
PetrR
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24 črc 2022, 17:06

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Stanley_51 » 14 srp 2022, 21:38

PetrR píše: Koupil jsem ho loni na podzim jako 50ccm prut, přes zimu byl v zimní zahradě při teplotě cca 15 stupňů, ani listy neshodil a přirostl dalších 20 cm i s listy.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5 . K tvému dotazu - pokud jsi mu neposkytl zimní odpočinek, tzn. teplotu blízko 0°C nebo i mírně pod nulou, nediv se, že již neroste. Je to opadavý strom a potřebuje dobu dormance. Takže teď musíš vydržet a příští rok na jaře normálně poroste.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9217
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod PetrR » 15 srp 2022, 17:30

Stanley, díky. No, vypadá to, že jsem mu tak trochu převrátil životní cyklus. Dokonce se mi zdá, že už se vzpamatovává, protože jsem si dneska všimnul, že mu od kořenů vyrůstá nový výhonek. Ještě jednou díky všem za pomoc.
PetrR
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24 črc 2022, 17:06

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Argout » 29 kvě 2023, 18:00

Řeším puklice.

Mam zasazene skoro všechny citrusy. Puvodni plan byl, ze vsechny smyju jarovou vodou a na zaver, az vsechno viditelne bude pryc, postrikam zbytkem Nurellu (osvedceny, lec jiz nedostupny produkt).
Z prvniho citrusu jsem smyla vcera. Dnes me napadlo, ze kouknu a docistim. No jo, ale na nekterych listech je evidentne uplne nova vlna cerstvych puklic a vsude se navic motaji mravenci.

Neni mozne, ze by mravenci farmarili s puklicemi stejne jako s msicemi? Nebo chudinky mlade puklice nekde cekaly v zastupu, az stara generace vypadne a uvolni misto mladsim?

(No a taky prosim o osvedceny a sehnatelny pridukt, ktery ty puklice pobije.)
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 252
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: EQS a 3 návštevníků