Choroby a škůdci

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod triodyn » 07 srp 2010, 12:49

No to se uvidí,ale mohl by být.Mně zase fík nežere pes,ale škrabou kočky-potvory,patně se to zatahuje(na ibišek a magnolii taky :D17
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod aminka » 07 srp 2010, 15:38

Ali, fík naštěstí zůstal :D A na kruháckém Dottatu likviduju puklice už několik týdnů :D17
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod jaroslav » 04 zář 2010, 11:32

Chci se zeptat na jeden možná nicotný problém se kterým mi zatím neporadil ani místní rostlinolékař. Mám na jedné části zahrady letos do země zasazeno 5 druhů fíkovníků. Díky letošnímu vlhku mají nádherné dlouhé a silné přírůstky i větvení. Ale u jedné rostliny jsem asi před dvěma měsíci zjistil podilvné světlé skvrny na nových listech. Postupně se tyto skvrny objevily u všech vedle sebe rostoucích fíkovníků. Prostě listy teď vypadají jak maskáčový oděv -ale jen listy narostené v posledním cca 1- měsíci, ty starší zústaly bez poškození. Rostliny jsou ve výborné kondici, není vidět žádné evidentní napadení hmyzem či jinak. Přitom jiná skupina fíků asi 10 metrů vzdálená je bez těchto příznaků. Rostliny nebyly nijak zvlášť přihnojovány, v podstatě jsou to roční, resp. dvouleté sazenice dnes vysoké 1,5 až 2 metry a většinou s již nasazenými plody. Nerad bych si zavlekl nějakou chorobu mezi ostatní fíkovníky a také nevím, zda má cenu tyto rostliny množit, jak jsem měl původně v úmyslu. Poradí mi někdo?
jaroslav
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 19
Registrován: 21 říj 2009, 16:24

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Stanley_51 » 04 zář 2010, 14:09

Jaroslave, pokud čteš pozorně všechny příspěvky na foru, tak už jsme to tady probírali - konkrétně ve fíkovnících. Není to nic závažného, příští rok na nových listech to již mít nemusíš. Moje fíkovníky to čas od času mívají také a nic se neděje. Takže klid. Všiml jsem si tvého dotazu i ve foru Zahrada, asi ti nikdo žádnou jinou odpověď nedá. Pro klid si ještě prostuduj http://www.fikovniky.com/
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Stanley_51 » 04 zář 2010, 17:48

Pro názorný příklad jsem vyfotil jeden z mozaikou " napadených " listů.
Obrázek

Uploaded with PostImage.org
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod jaroslav » 23 kvě 2011, 12:15

Bohužel se musím vrátit do diskuse na téma virové mozailky. Jak jsem psal tady minulý rok, rozšířila se mi choroba na několik nejbližších rostlin poblíž prvotně nakažené. V dubnu letošního roku se ukázalo, že zasaženo je více jak 70% všech sbírkových fíkovníků. Proto jsem se rozhodl k radikálnímu kroku a všechny rostliny třeba jen s náznakem poškození listů jsem zlikvidoval - spálil. Mám totiž velmi špatné zkušenosti s přenosem virové šárky na švestkách.
Ani toto opatření se neukázalo dost účinné, pravděpodobně byly již loni zasaženy virem i další fíkovníky, protože na dalších 5-ti se mozajka objevila taky a je velmi silná - prvních 5-6 listů je zcela u rostlin zdeformováno a jsou zakrnělé tak na 1/2 obvyklé velikosti. Je ale pravdou, že plody jsou nasazeny jako obvykle. Nevím jestli bude plodnost nakonec nižší u napadených rostlin, ale zdravý list je základem velkých a sladných plodů, proto si myslím, že virem poškozené rostliny určitě nebudou tak plodné a o okrasné funkci na zahradě ani nemluvě. Pokud to tak půjde dál, budu muset s pěstováním fíkovníků alespoň na rok či dva skončit. Velké a rychlé rozšíšení je způsobeno pravděpodobně loňským působením velkého množství mšic a koncentrací rostlin na jednom místě. Rád uvítám jakékoli zkušenosti. Zkusím sem dodat foto mých některých zcela devastovaných rostlin touto chorobou.
jaroslav
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 19
Registrován: 21 říj 2009, 16:24

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Stanley_51 » 23 kvě 2011, 13:53

Myslím, že likvidace rostlin není na místě.Za třicet let pěstování fíkovníků se tato " choroba " projevila na mých rostlinách několikrát, ale nikdy jsem nezaznamenal ani pokles úrody ani zhoršenou chuť plodů. Navíc po podzimním opadu listů se další rok mozaika neobjevila. Je to taková střídavá anomálie. Pokud by to byla závažná věc, určitě by se v odborných komentářích objevila, ovšem po projetí internetu na nic takového nenarazíš. Dokonce ani prof. Hrachová s prof. Pospíšilem ve své knize o pěstování exotického ovoce v kapitole o fíkovnících nic nezmiňují.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Stanley_51 » 24 kvě 2011, 14:58

Navážu na téma podloží a PH - Já přidávám k substrátu pro fíkovníky opadanou omítku a jak si lebedí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod triodyn » 24 kvě 2011, 18:31

Já zalívám fíky vodou ze studně -vápenatá jako pr...,pač na ně je deštovky škoda a minimálně jim to nevadí.jestli jim to prospívá,to posoudit nedokážu.
Mozaiku jsem měl na fíku taky,někde je tu fotka a už pár let nic a nic jsem nepalil,prostě to odeznělo,ale každý máme podmínky pro nějakého škůdce jiné,ted bojuju na fících,zimolezech a kanadkách s puklicema,ale jenom jemně,protože se blíží sklizen ,tak to nechci sytit chemií.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod klacek » 29 zář 2014, 11:58

Stanley_51 píše:Pro názorný příklad jsem vyfotil jeden z mozaikou " napadených " listů.
Obrázek

Uploaded with PostImage.org


Fíkovníky mám zatím jen krátkou dobu, ale třeba to někomu pomůže.
Tato choroba se mě objevila taky. Google pomohl je to fíkovníková rez (Fig rust).
https://www.google.cz/search?q=fig+rust ... d=0CB8QsAQ
Loni minimálně, ale letos mnohem víc. Vlhké pčasí to podporuje.
Ty flekaté listy pozdějí žloutnou a postupně od krajů usychají.
Začal jsem to tedy nějak řešit.
Je dobré to postříkat fungicidem.
U nás pokud vím není registrován a neprodává se na to žádný přípravek na fíkovníky.
Na jednom foru jsem našel radu použít postřk Dithane DG.
Koupil jsem ho a zkusmo použil koncentraci z manuálu tuším jako na třešen.
Musím konstatovat, že to funguje. Zežloutlé listy samozřejmě postupně opadaly, ale na žádných dalších listech se to už neobjevilo.
Fíky normálně dozrávájí a fíkovníku to podle všeho nijak neuškodilo.
Rozhodně bych tedy rostliny nelikvidoval jak tu někdo psal.
klacek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11 črc 2013, 17:03
Bydliště: u Poděbrad 190 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod caver » 29 zář 2014, 12:19

Klacek: dle mého to není rez, ale virus fíkové mozaiky (Fig Mosaic Virus). Momentálně se to řeší i na světových pěstitelských fórech. Přenáší se sáním (mšice) a kontaminovaným množárenským materiálem. Specifická léčba není...


http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/r261100611.html
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod klacek » 29 zář 2014, 12:23

Já doma měl rozhodně tu rez. Protože ten postřik mě na to zabral.
klacek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11 črc 2013, 17:03
Bydliště: u Poděbrad 190 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod caver » 29 zář 2014, 14:31

Rez jsou ty hnědé drobné skvrnky na listech, ta světlá mozaika je FMV. říká se tomu lytické plaky, je to typické pro virové infekce.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Stanley_51 » 29 zář 2014, 16:19

FMV se u mých rostlin z času na čas objeví také, po opadu listů na podzim to ale zmizí a příští rok je rostlina v pořádku. Na růstu ani úrodě jsem nikdy žádnou újmu nedoznal.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod robt44 » 27 říj 2014, 18:52

,Chcel by som predstaviť môj osvedčený bio cesnakový postrek.Nakoľko chemický postrek sa presne nenamieša a je veľká pravdepodobnosť pri postreku,že sa rastlina spáli.Figovníky pestujem len druhý rok.Preventívne postrekujem aj tie cesnakovým postrekom.Vyskúšané to mám aj na citrusoch.Návod na postrek:Asi 50ml cesnakového oleja zmiešajte s 10ml tekutého mydla a 950ml vody.Pripravenú suspenziu nalejte do postrekovača,postrekujte rastliny pri občasnompreklepaní(potrasení),kým nie sú zmáčané listy.Postrek je veľmi účinný proti strapkám,pukliciam,roztočom a moliciam.Okrem insekticidných účinkov má cesnak aj antibakteriálne a fungicídne účinkyna škvrnitosť listov a proti plesniam.Postrek treba opakovať viackrát po dvoch týždňoch.
robt44
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 03 říj 2014, 21:28
Bydliště: Ružomberok 490 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků