Choroby a škůdci

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod mitas » 29 kvě 2023, 21:46

[quote="Argout"]Řeším puklice.
Sanium + zmáčadlo. Poriadne postriekať celú rastlinu aj listy odspodu. Po uschnutí listov, znovu opakovať postrek a bude po pukliciach.
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod J.K. » 30 kvě 2023, 06:43

Puklice sa u ludi riesia stale dookola. Je to blby skodca, ale pokial sa jedna o par rastlin, pomerne lahko odstranitelny. Len na to treba pouzit hlavu. Ked si clovek zoberie lupu, spendlik a opatrne prevrati nejaku velku puklicu, uvidi ze su pod nou desiatky malych, velmi rychlo pohyblivych potvor, pripominajucich svilusky. A potom sa staci zamysliet, ako funguju zarucene rady o umyvani alebo "odrbani kartackem". Mlade sa len porozsypaju po okoli a zachvilu su spat. Pritom staci vsetky okom viditelne poriadne rozpucit prstom. Mlade v prvych stadiach je problem zbadat aj lupou, tak zhruba po tyzdni treba prezriet rastlinu znovu a tak dalej, az kym nebude rastlina cista. Takto sa to da vybavit aj bez chemie.

Co sa tyka postrekov, zabera takmer kazdy. Nurele bolo super, ale kludne aj Decis, Karate a pod. Problem je ale rovnaky, ako u mechanickeho cistenia. Zabije stare, ale mlade z pod nich potom vylezu. Preto to treba opakovat (pokial mozno vzdy inym pripravkom), zase zhruba po tyzdni. Tolkokrat, dokial sa nejaka objavi. Hlavne treba byt dosledny a postriekat kmienik, konare aj listy z oboch stran. Ale prelievat chemiou zeminu je nezmysel, citrusove puklice v zemi neziju.

Systemove pripravky by teoreticky mali vybavit naraz stare aj mlade, ale to mozno zvladne tak Movento. Mospilan v odporucenej koncentracii takmer nezabera (ludia odporucaju prekrocit davku pomaly 10x). Sanium system u mna ocakavania nesplnil, ale ja mam "trochu" ine podmienky, tak to neberiem ako zaruceny vysleok.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 31 kvě 2023, 14:13

Jako by nestačilo, že tu máme vrtuli ořechovou, molovenku fíkovou a řadu dalších fajn nových škůdců, tak jsem měl tu čest vidět naživo práci tohoto dřevokazného broučka, který se mi zabydlel v jujubách:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Podle všeho se jedná o něco z tzv. "ambrosia beetles" - tihle sráči vyvrtají chodbičky v kmínku a infikují je symbiotickou houbou (Ambrosia), která rozkládá celulózu a oni nebo jejich larvy se tím pak živí. Jeden tento milimetrovej hajzlík dokáže zlikvidovat celej stromek - jednak přeruší pletiva, ale hlavně ta houba způsobí, že to celé přestane růst a odumře. Letos jsem takto přišel o 4 dvoumetrové jujuby, musel jsem je uříznout u země a celé to okamžitě spálit.
Typický je shluk pilin v místě kudy je ten neřád vystrkává ven - viz poslední foto.
Takže bacha na to. Vůbec netuším, odkud se to ke mně dostalo, protože jujuby jsem nikdy nekupoval, všechny si vyrábím sám ze semínek a pak roubuju. Že by tohle přišlo s roubem si nedovedu představit.

Až teď jsem si všiml, že je tato sekce pod fíkovníkama, ale to asi nevadí, protože podle všeho je tento typ škůdců zároveň postrachem pěstitelů fíkovníků - na těch jsem jej ale zatím neviděl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod meyer » 31 kvě 2023, 16:21

Nojo, prostě máme pořád pech. Tak i toto na fíkovníky? S12
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Argout » 31 kvě 2023, 19:38

JK:
Dekuji za podrobne vysvetleni. Snazim se poznat nepritele, abych jej snaze znicila. Takze ti mravenci jsou v tom nevinne?
Osobne mi omyvani jarem pomaha, protoze listy pak nejsou tak umatlane a lip se to z nich stahuje a drti.

Pri tazeni proti puklicim jsem bohuzel objevila i dva hnusne perlovce. Pry u nas neziji. Tak ja uz je mam po cca 5 letech podruhe.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod J.K. » 31 kvě 2023, 20:59

Mravce sice nemam rad, ale v tomto pripade mi vzdy boli na osoh. Podla nich som si vsimol, ze sa nieco deje a loziska puklic nasiel. Myslim ze oni chodia len na ich medovicu, ale aktivne im nepomahaju. Cierne flaky su druhy znak, podla coho sa puklice daju zbadat. Len cerne sa robia aj na jar, z lepkavych kvetov.

Ak by som mal par rastlin v kvetinaci, urcite by som zacal ich mechanickou likvidaciou a ocistenim, ako to robis ty. Az potom chemia. Je to neprijemny skodca, ale da sa ho definitivne zbavit. Akurat si clovek musi potom dat pozor, co si domov donesie.
p.s. pekne sa mi to teraz hovori, ale sam som sa zachoval ako blbec a k cistym rastlinam som si tie svine doniesol s niekolkymi vacsimi citrusmi z Besenovej. Zbavit sa ich v skleniku s 2.5m rastlinami je tazke, ale este to skusam.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod meyer » 02 čer 2023, 12:00

Na puklice se osvědčila rada od Hiekeho.
Do lihu /Alpa nebo vodka/ nastrčit na týden cigaretové špačky. Nikotinovou tinkturou po týdnu potírat napadená místa, pokud se odstraní puklice mechanicky, tak ještě následně i tímto přípravkem a nešetřit.
Ideální je malý školní jemný štěteček a brát list po listu, menší rostliny se dají zvládnout bez potíží, s většími to už je náročnější. Funguje to tak, že lihový základ rozpustí krunýřek škůdce a následně nikotin je spálí. Není to sice moc voňavé, ale jen chvíli. Účinek stojí za to a poté se rostliny důkladně osprchují a listy utřou do sucha velmi jemným materiálem/ ubrousek, hadřík. Dělal jsem to tak před lety a od té doby se to u mně nevyskytlo. To jsem sám rád. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod jenda99 » 20 čer 2023, 16:50

Dobrý den. Mám problém s Brown Turkey v květináčích. Některé plody zesvětlají a spadnou, jiné plody zhnědnou, ztvrdnou a začnou hnít. Předpokládám, že problém je buďto v zálivce nebo hnojení, protože fíkovník v záhonu tyto problémy vůbece nemá.
Hnojím kristalonem.
Přírůstky jsou kolem 20-30cm.

Předem díky za radu.

Obrázek



Obrázek



Obrázek
jenda99
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 18 čer 2023, 14:09

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 20 čer 2023, 17:38

Ve skleníku?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 846
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod jenda99 » 20 čer 2023, 21:12

Venku.
Že shodí první plody, které nasadí někdy v dubnu (zimuji v garáži), na to jsem zvyklý. Ale letos je těch nahnilých nějak moc.
jenda99
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 18 čer 2023, 14:09

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Stanley_51 » 20 čer 2023, 21:16

jenda99 píše:Dobrý den.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 20 čer 2023, 21:29

Breba v kontejneru je vždycky tak trochu magie. Tím spíš, když se to člověk pokouší různě urychlovat apod.
Proto už to skoro vůbec u těch kontejnerovek neřeším, nechávám brebu jen na jedné rostlině White Marseilles, protože vím, že ta ji udrží a zbytek řežu výhradně na letní násadu.
Tam skoro jistě není nějaká jedna konkrétní příčina, spíše jde o kombinaci více faktorů a jedním ze zásadních bývá výrazné kolísání teplot, kterému se v jarním období nelze úplně vyhnout.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 21 čer 2023, 08:28

Nemůže tu hnilobu vyvolat spíše nějaké poškození z venku? Hmyz, ptáci...
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 846
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hanele12 » 26 čer 2023, 18:09

Mám na většině fikovniků tenhle problém. Přijde mi to jako by něco fík napichlo a vytéká latex. Je jedno kde fikovnik je ve skleníku, venku na 4 místech vzdálených od sebe. Nevíte co proti tomu? plod se pak začne deformovat.

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hanele12 » 26 čer 2023, 18:10

Mám na většině fikovniků tenhle problém. Přijde mi to jako by něco fík napichlo a vytéká latex. Je jedno kde fikovnik je ve skleníku, venku na 4 místech vzdálených od sebe. Nevíte co proti tomu? Plod se pak začne deformovat.

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků