Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 23 kvě 2017, 09:19

moonvil píše: Proč ji chceš odstraňovat? Nevidím k tomu žádný reálný důvod. Buď rád, že ti nasadil takto mladý řízkovanec, u mého HC to trvalo 8 let než jsem se dočkal plodů. Že je HC pro začátečníky, to slyším poprvé - nebo vůbec že nějaký fíkovník je pro začátečníky. Spíše jde o to, zda je daná odrůda vhodná pro tvou lokalitu nebo není. Můžeš být expert jak chceš a spousta ti jich tady stejně plodit nebude.


Před nějakou dobou (měsíc až dva) jsem se tu ptal, jestli odstraňovat plody na malých rostlinách a bylo mi řečeno že jo že víc porostou, ale taky bych tam ty plody radši nechal ať ochutnám, tak to zkusím :D To že je HC vhodné pro začátečníky jsem četl určitě tak ve 2-3 informačních zdrojích v angličtině (asi amerických). V rozumném čase jsem to dohledal tu: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =210393602 ale četl jsem to určitě i jinde (nebo to mohlo být na YouTube).
Taky je možné že mi tu nebude dozrávat nic (hlavní úroda) a budu pěstovat jen DK. Ale to snad ne.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 23 kvě 2017, 10:16

Satan píše:HC Fíkovník a podobné, proč to vůbec pěstovat když se člověk dočká plodů za hodně let ? Takové mi nesmí do zahrady, to už bych dávno dělal taborák , fíkovníky nepěstuji abych sklízel listy.


HC umí samozřejmě zaplodit i mnohem dříve, někdy se ale stane, že to trvá delší dobu než se pro danou odrůdu podaří najít odpovídající způsob pěstování - stanoviště, velikost kontejneru, dávkování hnojiva, zálivku, typ řezu, atd.
Bohužel to nejde říct dopředu jestli ta rostlina bude plodit okamžitě po výsadbě nebo za 3/4/5 či více let. Momentálně to řeším tak, že fíkovníky, které odmítají nasazovat plody, částečně přeroubovávám - třeba 1-2 kosterní větve. Když nezaplodí ani další rok, tak budu pokračovat, ale část keře nechám původní. Letos mi např. poprvé nasazuje pětiletá rostlina Col de Dame Noire - má jít o velmi chutnou odrůdu, kdybych ji po třech letech neuváženě zlikvidoval, tak se dozvím prd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 23 kvě 2017, 10:29

sasman píše:Taky je možné že mi tu nebude dozrávat nic (hlavní úroda) a budu pěstovat jen DK. Ale to snad ne.


Tak zrovna to HCčko zatím vypadá, že poměrně pozdě raší - mezi mými fíkovníky jako úplně poslední, přitom tato odrůda neprodukuje téměř žádnou brebu, takže se musí spoléhat na letní násadu.
Nemyslím si, že se tady z něj stane oblíbená rostlina pro venkovní výsadby - na to jsou určitě vhodnější kandidáti.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 23 kvě 2017, 10:59

Já budu mít jedno HC v kontejneru a druhé (horší kus) venku v půdě, tak uvidím.
Které odrůdy jsou tedy vhodné ven pro hlavní úrodu? Asi Florea alias "Veselí" spolu s BT a dál těžko říct - mám několik dalších, uvidím jak se jim bude dařit venku - ještě by mohl být dobrý Francuesco a černý kůň snad Becane (pokud nebude moc zmrzat).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 23 kvě 2017, 12:36

Především všemožné tyhle lokální noname rostliny, ať už Veselí, Mušov, Francuesco, Plachta, Laradek, Plzeň, Trnavský Velkoplodý atd. - nasazují bohatou brebu, jsou rané a dostatečně odolné. To bych viděl jako základ plus postupně přidávat a zkoušet další potenciální kandidáty. Becane určitě, BTčka, DK, pořád spoléhám na to všude chválené RdB, testovat lze také množství odrůd z nabídky Mercato Verde.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 25 kvě 2017, 13:16

Obrázek

Letošní breba z fíkovníků v kontejnerech mně dost opadla. Bývá to tak nějak každý rok, ale tolik co letos to nebylo nikdy. Nemáte někdo nějakou radu jak tomu úspěšněji předcházet? :(
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 25 kvě 2017, 18:02

Jožko, to bude asi blbost co ted reknu, ale v loni my z fikovniků v kvetinacich breba opadala a z volně rostoucich ne. Letos jsem dal pod každý podmisku a stale udrźuji několik milimetrů vody v podmisce a zatím nepadl ani fík. Myslíš že na to může mít vliv časté a silné prosychání půdy v květináči? Ve volné půdě je to u mě v pohodě. V květináčích mám nyní slabou spodní drenáž z písku.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod triodyn » 25 kvě 2017, 23:14

Mojmíre je to tak jak píšeš,bez vody to v květináči opadá.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 26 kvě 2017, 06:37

Jsem známý ,,přelévač,, a zalévám asi víc než mám, ale podmisky jsem tam neměl, ty dávám v létě. Mám strach aby to nebylo zase moc mokré když není na jaře takové teplo. Vyzkouším podmísky hned z jara příští rok. Dík za rady. S3
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník

Příspěvekod Pedro » 26 kvě 2017, 09:25

Jak se tak dívám na tu ruku plnou opadaných breba fíků, tak včera jsem taky sbíral opadané. V takovém rozsahu, jako letos se mi to snad ještě nikdy nestalo. Spíš opadají plody od podzimu, ale ne breba. Já ale dost pohnojil, protože velká rostlina je v malém květináči a přičítal jsem to přehnojení. Tak teď nevím :D11
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 26 kvě 2017, 10:35

francuesco píše:Jožko, to bude asi blbost co ted reknu, ale v loni my z fikovniků v kvetinacich breba opadala a z volně rostoucich ne. Letos jsem dal pod každý podmisku a stale udrźuji několik milimetrů vody v podmisce a zatím nepadl ani fík. Myslíš že na to může mít vliv časté a silné prosychání půdy v květináči? Ve volné půdě je to u mě v pohodě. V květináčích mám nyní slabou spodní drenáž z písku.


Úplne s tebou súhlasím, mám rovnakú skúsenosť. Figy pestujem na záhrade, neviem im zabezpečiť každodennú zálievku ako keby som ich pestoval v dome. Pokusne som teraz zasadil tie isté odrody aj do zeme čo pestujem v kvetináčoch. Zatiaľ nezhodili žiadne figy. Mám nahodené aj na figovníkoch z grécka, tak budem čakať či neopadne + či bude niečo z toho aj bez osičky :-)
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 26 kvě 2017, 11:58

Fíkovníky v nádobách jsem měl taky zakopané, ale když jsem ty 35-ti litrové kontejnery páčil na podzim ven, tak se mně to přestalo chtít dělat. Prorostlé kořeny do zemi byly ,,nepřekonatelné,,. U těch malých to jde líp, ale několik nádob padlo při vytahování za vlast. Na druhou stranu potřeba o něco míň zalévat je výhoda. Nejlepší řešení je asi si vyrobit samozavlažovací z kalfasů, ale to jsem zatím neudělal. Někde to tu myslím měl už dřív v příspěvku Michal S14
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 kvě 2017, 13:18

Jo, skoro všechny kontejnerované fíkovníky mám teď v nádobách s prostorem pro vodu ve spodní části plus doplněné o kapkovou závlahu, takže je téměř vyloučeno, aby mi nějaká rostlina přischnula. V podstatě ty fíkovníky pěstuju jak lekníny, nicméně propad breby jsem zanamenal taky. Je ale pravda, že trvalý přísun vody mají až od okamžiku, kdy vyrašily listy, do té doby jsem měl strach je zbytečně přelévat - možná je tam nějaký kritický okamžik, kdy ještě nemají listy, ale už se zvětšuje breba a je potřeba té vody více. Čert ví...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 kvě 2017, 13:39

Možná, aby se to nemuselo moc přelévat by postačila silná vrstva mulče.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 26 kvě 2017, 22:15

V Nitre a okolí pomrzli v januári ( čo som priebežne monitoroval )desiatky figovníkov- dokonca aj "Zoborské"- čiže v super mikroklimatickej oblasti a to dokonca 20-30 ročné- až prakticky po zem- rašia z kmeňov tak max. 20 cm nad zemou. Tie dlhotrvajúce mrazy a do toho silný vietor čo aj v januári a aj teraz neustále fúka urobil svoje S13

Ale ja so tomu omrznutiu vôbec nečudujem- už sú tu k dispozícii oficiálne štatistiky január 2017- v Nitre štvrtý najchladnejší od r. 1931:
http://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=805
Nitra s priemernou teplotou za január 2017 -6,8 °C, pričom dlhodobý priemer od r. 1951 - 2000 je udávaný -1,4 °C- rozdiel -5,4°C
- len pre porovnanie- taká Oravská Lesná má priemer -5,2 °C ( za roky 1961-1990), takže sme prekonali dlhodobý priemer Oravskej Lesnej?! S13
napr. tu sú aj uverejnené oficiálne teploty za január:
- v Nitre( cca 140 m.n.m.) bola priemerná teplota za január -6,8 °C ( minimum -22°C)
- pre porovnanie Pec pod Snežkou- priemerná teplota za január -6,9 °C
- a napr. v Prahe- priemerná teplota za január -2,4 °C
Raz za čas vždy príde takáto zima a preto sú tu neni bežne obrovské figovníky .....
Naposledy upravil ivan dne 27 kvě 2017, 07:01, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků