Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 20 led 2020, 23:19

Já mám polykarbonátový skleník, takže tlaková voda bohužel nepřipadá v úvahu. Měl bych strach, že si ho poničím. Kontejnery z něj jednoduše vytahám, ale ty čtyři fíkovníky, dvě vinné révy a jeden citrus co mi tam rostou v zemi by asi sirný knot nerozdýchaly i když kromě citrusu už listy nemají :( O tom dusíkatém vápnu uvažuji taky. To by rostlinám, které tam jsou natrvalo, snad uškodit nemělo. Měl jsem tam loni svilušky a slimáky a snad to dusíkaté vápno pomůže když nemůžu sířit...
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 led 2020, 23:31

Já to vykuřoval sirnýma knotama právě v okamžiku, kdy jsem všechny kontejnery nanosil dovnitř, citrus by ti to ale popálilo (ověřeno).
Záleží taky na tom, s čím bojuješ - pokud s ničím zásadním, tak to asi nemá smysl dělat. Já potřebuju potlačit hlavně rez, protože těch rostlin mám uvnitř opravdu moc až někdy do konce dubna.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 20 led 2020, 23:50

Loni mě trápily právě jen svilušky, slimáci a mravenci. Svilušky poté co zlikvidovaly okurky se vrhly na rajčata i fíkovníky. Jediné co bylo trochu imunní byly jalapeňos papričky ;) Čekám, že hojně přezimují v půdě a protože kvůli citrusům ten skleník nevymrzá, na jaře se na to vrhnou v plné síle :( Tak je a slimáky potřebuji něčím vytrávit, něčím co neničí rostliny. Boj s mravenci už jsem vzdal, nezabírá prakticky nic a jen to stojí spoustu peněz...
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod J.K. » 21 led 2020, 07:57

El Mariachi píše:Tak je a slimáky potřebuji něčím vytrávit, něčím co neničí rostliny.

Na slimákov mi dobre fungoval Ferramol, tvrdia že je "bio". Keď som našiel prvú ožratú mandarínku, nasypal som okolo každého kmienka. Nechápal som, ale na druhý deň bolo skoro všetko vyžraté. Našiel som aj pár slimákov, s pekne modrým bruchom. Pre istotu som to zopakoval, ale druhá várka zostala nedotknutá, tak asi naozaj zdochli.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod lubinek » 21 led 2020, 20:39

Zdravím,píše se tady o desinfekci skleníku různými metodami ( sirnaté knoty,dusíkaté vápno ,atd.)
Ale mě by zajímalo, jestli je nějaká desinfekce na plísňovou čerň,kterou mám na stěnách i na oplechování v PC skleníku od podzimu víc než dost!
Nebo jestli její spo'ry někde přežívají? Nevím,nemám s tím zkušenost.Použil bych třeba savo na plíseň ale neni to sklo ale polykarboš s UV na vnitřní straně skleníku a to by určitě nebylo dobré...Setkal se už někdo s touto černou mrchou?
Díky .
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 21 led 2020, 20:52

Ta čerň není přímo rostlinnou chorobou. Nejvíce se vyskytuje, pokud jsou na rostlinách saví škůdci a sladká medovice je pak všude kolem. Na té pak roste tato černá plíseň. Rostlinám neubližuje jinak, než "zastíněním" zelené plochy rostliny a tím pádem utlumením fotosyntézy, ale primárně je potřeba likvidovat savé škůdce. Pokud se tato plíseň vyskytuje na okolních neživých předmětech, nepředstavuje pro rostliny žádnou hrozbu.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 21 led 2020, 21:21

Navrhoval bych v této diskuzi pokračovat v novém tématu, např. choroby a škůdci.
Také by mě zajímalo, jak efektivně likvidovat molice ve skleníku na rostlinách, jejichž plody chci jíst.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod fahrweed » 29 led 2020, 00:39

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda existuje odrůda fíkovníku, která bude v českých podmínkách mrazuvzdorná a vysoká více než 3 m? Strom bude na zahradě osamocený, takže by musel být samosprašný (pokud takový existuje) nebo tvořit breba fíky... V dispozici zahrady by měl nahradit lísku největší (alergie).
Díky moc.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 29 led 2020, 08:22

Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 led 2020, 08:35

Počítej s odolností zhruba -15°C u většiny odrůd, které u nás lze venku pěstovat. Větší mrazy již vyžadují krytí, což u 3m vysokého stromku není úplně snadné, takže je lepší nechat jej růst jako keř (ono to tak většinou stejně venku dopadne) a stahovat pruty k sobě a omotávat - fotky Mojmírových "strašáků tu pár stránek zpět asi najdeš. Abys měl větší šanci na sklizeň, potřebuješ odrůdu s dobrou brebou a zároveň dostatečně raný, aby tam občas stihlo dozrát i něco z letní násady.
Tzn. Veselský, nějaké EBT, Trnavský, apod., trochu to tu prolistuj, rad je tu asi dostatek.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod fahrweed » 29 led 2020, 10:31

Informací je tu nepřeberně. Doslova. Jsem na fóru nováček. Když mají diskuzní vlákna desítky stran, zvládám je přečíst. U fíkovníků už je to téměř 700...
Stránku z plné zahrady jsem znal, jen jsem si říkal, že možná už existuje nějaká odolnější odrůda. Balení na zimu u nás totiž nikdo dělat nebude (jsem vozíčkář a manželce přídělávat práci nepotřebuju).
Takže fík asi padá...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 led 2020, 11:40

Pořád můžeš zkusit zapěstovat kosterní větve hodně při zemi (rozvětvit to co nejníže a pak trochu ohnout) - hoď do Googlu "japanese fig growing".
Pak to na zimu seřežeš a jednoduše zakryješ nějakou silnější plachtou - sice tím přijdeš o brebu, ale letní násadu během dobré sezóny sklidíš.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 29 led 2020, 12:18

fahrweed píše:Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda existuje odrůda fíkovníku, která bude v českých podmínkách mrazuvzdorná a vysoká více než 3 m? Strom bude na zahradě osamocený, takže by musel být samosprašný (pokud takový existuje) nebo tvořit breba fíky... V dispozici zahrady by měl nahradit lísku největší (alergie).
Díky moc.


Pokud je cílem mít tam strom vyšší než 3m tak to nepůjde. Ale dobrou alternativou by mohlo být Kaki, v droždíně mají odolné sovětské křížence roubované na d. Lotus, ta má podle mě mnohem lepší šanci dorůst 3m a plodit (i bez opylovače) i bez krytu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 29 led 2020, 23:50

Pokud jsi vozíčkář, o to spíš by se ti měl hodit fíkovník ve formě keře (ostatně líska, místo které ho chceš, je přece taky keř...). Líp snese mráz a rozhodně se líp po vymrznutí obnovuje a v neposlední řadě se ti bude mnohem jednodušeji obírat než strom. Mám aktuálně na zahradě Kadotu, už druhým rokem nekrytou, výška cca dva metry, možná dva a půl (není problém i tu nejvyšší větev ohnout a obrat ze země). Breby je málo ale je skvělá, letní násady je hodně a zraje v podstatě od začátku září do konce října. Každý rok z keře sklidím cca dvě kila fíků. To si myslím, že je ideální řešení pro tebe (mohutný keř místo třímetrového stromu). Těch odrůd je víc, už ti tu nějaké poradili. Já za sebe můžu doporučit Laradek, Kadotu, Pálavu, Tróju, Francuesco a různé varianty fíkovníků z ulic Bratislavy. Všechny zmíněné "odrůdy" jsou adriatického typu, tedy nepotřebují opylení. Rozhodně se vyhni fíkovníkům z Lidlu (v naprosté většině neplodí) a z hobby marketů (jsou většinou ze západoevropských školek a určené pro jiné klima). Nekupoval bych ani v zahradnictvích. Nejlepší je získat řízek nebo sazenici od někoho z tohoto fóra, některou z ověřených tradičních českých nebo slovenských odrůd, které u nás rostou již desítky let.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 30 led 2020, 06:46

El Mariachi píše:Rozhodně se vyhni fíkovníkům z Lidlu (v naprosté většině neplodí) a z hobby marketů (jsou většinou ze západoevropských školek a určené pro jiné klima). Nekupoval bych ani v zahradnictvích. Nejlepší je získat řízek nebo sazenici od někoho z tohoto fóra, některou z ověřených tradičních českých nebo slovenských odrůd, které u nás rostou již desítky let.

Absolútny súhlas, akékoľvek nákupy v ČR, SR zo zdrojov mimo členov tohto fóra je až na pár výnimiek kupovanie mačky vo vreci, vyhadzovanie peňazí a strata času. Tiež budem tento rok asi vyhadzovať pár "okrasných" nerodiacich figovníkov z Lídla.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků