Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 21 zář 2022, 17:53

Letos jsem fíky v Chorvatsku moc nejedla, byly až moc sladké. Letos to bylo tím stalým sluníčkem. Od jara jim tam skoro nepršelo. Co jsem dostala fíky na cestu domů skončily rozmačkané v mražáku. S6
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 zář 2022, 18:04

Dnes jsem zblajznul první Perettu. Dozrála i v tomto hnusném počasí a kupodivu byla i celkem dobrá, šťavnatá a sladká. Ale mohl jsem jí ještě tak jeden až dva dny dopřát. U dalších je nechám pořádně dojet, sežrat už je teď vlastně ani nemá pořádně co... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 21.09.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 21 zář 2022, 21:28

Také jsem dnes " zblajznul " jeden kousek. Nebyl dokonale vyzrálý, ale začalo se mu rozevírat oko. A jelikož byl ze skleníku, měl jsem obavy, že začne plesnivět.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 22 zář 2022, 16:36

ja porad jeste ozobavam to svoje Veseli/Michurinska10. porad je dobrej, navzdory pocasi. jeste tam asi sest velkych fiku zbyva, tech uplne poslednich (krome par malych co uz asi nedojdou). a porad jsou to chutove lepsi fiky nez co jsem kdy jedl ze supermarketu (napr. letos Billa, vloni Delmart - nebyly tam uplne spatny, ale tyhle jsou proste lepsi). To misto u jizni zdi, pod okapem je opravdu vychytany, uz posilhavam po nejake zajimavejsi odrude co bych tam zasadil az Veseli pujde do zeme)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 22 zář 2022, 16:46

Teď jsem zkoumal fíky v Lídlu a byly tvrdý jak šutr, neměl jsem odvahu něco takovýho kupovat ani z čiré zvědavosti. To muselo být zcela nepoživatelné.
I ty nejubožejší kousky, které jsem v předchzích dnech běžně házel obloukem na kompost, musí být daleko chutnější.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 22 zář 2022, 17:00

No jo, chlapa poslat do obchodu! S21
Dnes v Bille 9.90 kč.

Obrázek
(Vlastně je to krásný příklad toho, jak funguje naše víra. Jelikož ty silně věříš tomu, že v obchodě jsou pouze fíky špatné kvality, tak neomylně půjdeš do toho obchodu, kde už mají třeba pouze zbytky. No a u mě je to přesně naopak.)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 22 zář 2022, 18:31

Zažil jsem kuriozní situaci. O víkendu jsem utrhl pár fíků z Peretty (pěkné 130g), omyju, dávám drobotině k snědku, když v tom z jednoho fíku vylezl škvor. Způsobilo to docela rozruch a všechny fíky jsem pak mohl zkonzumovat sám. :) Od té doby raději rozkrajuju. fík byl zcela ok, jen se asi škvor schovával před deštěm.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 22 zář 2022, 21:05

EvaOstrava píše:No jo, chlapa poslat do obchodu! S21 ...


Rozhodně jsem tam nešel proto, abych kupoval fíky. Letos jsem na ně kouknul poprvé po mnoha letech naprosté ignorace a to hlavně z důvodu, že se to tu řešilo. Nebyly to žádné zbytky, jednalo se o plná plata (stovky kusů) a vše v absolutně nejedlém stavu. Pokud někdo narazil na poživatelné exempláře, tak gratuluji.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 23 zář 2022, 08:25

ja si presne tyhle v Bille koupil. krasne mekky, fialovy, tak me to presvedcilo. jist se daly, jen moc nemely chut, bylo to chutove bliz okurce nebo nedozralymu melounu. Billa je preci jen jina liga nez Lidl, ale vetsina exotickyho ovoce je tam stejne nepozivatelna :(
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 23 zář 2022, 09:14

Je to o tom, umět si vybrat, ty moje k okurce blízko neměly.
Ale i na ty diafíky z Lidlu se lze dívat z té lepší stránky. Moje máti proti zácpě úspěšně používala sušené fíky, až do doby,
kdy jí objevili cukr. Tehdy se tyhle čerstvé diafíky ještě běžně sehnat nedaly. Takže by k nim mohli dát ceduli - vhodné pro diabetiky, a ještě by jim stoupl odbyt. (-: Ovšem, jak dalece je škodlivý latex v nich, netuším.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 23 zář 2022, 13:45

Po týdnu z dovolené nic moc. Venku fíkovníky stojí, na zaskleném balkóně cosi dozrálo, ale je to hodně pomalé. Jak venku pořád prší a je málo Slunce tak i na balkóně je hrozné vlhko a plody podle toho vypadají. Musí se sbírat co nejdříve, hodně to praská a konzistence je taková hodně vodnatá, chuť je ale stále dobrá, mohla by být trochu lepší. Asi nejlépe se s tím pere Negronne, jeho plody jsou stále top.

Jinak na dovolené v Rijece jsme měli ubytování nádherný strom na kterém bylo pár posledních fíků. Nějak takto jsem si představoval Nin ZS. Poprosil jsem majitelku jestli si mohu vzít řízek a ta mne zasypala řízky a odkopky od celkem 6 lokálních odrůd. Tak když se povede zakořenit bude pro případné testery možnost vyzvednout si u mě nějaké přebytky.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 23 zář 2022, 21:32

Z fíkovníků u mě na toto počasí nejhůře reaguje Campaniere, na venkovním už nejsou fíky poživatelné a pod sklem jsem dnes sklidil fík co byl z půlky zralý a z půlky suchý. Je to škoda, fíky jsou jinak velmi chutné, ale ty co měly dozrát nejdříve poshazoval, takže letos to byla jen lehká ochutnávka. Doufám že by se mohla situace zlepšit s vyšším věkem rostliny.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 24 zář 2022, 08:17

kaossik píše:Z fíkovníků u mě na toto počasí nejhůře reaguje Campaniere, Doufám že by se mohla situace zlepšit s vyšším věkem rostliny.


Letos, když jsem to viděla, jak shazuje malé tak dostal výtku. Nějaké kusy dozrály ve skleníku a byly úplně jiné, než ostatní fíky. Dostane ještě šanci příští rok.
Mohl by tu někdo, kdo ho má déle uvést podrobnosti z pěstování?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 24 zář 2022, 08:55

kaossik píše:...Doufám že by se mohla situace zlepšit s vyšším věkem rostliny.

Já mám Campaniere už hodně dlouho, získal jsem řízky krátce poté, co tuto rostlinu objevil Thierry u jedné francouzské stodoly. To s propadem násady a jakýmsi divným vývojem fíku bych připisoval spíše přírodním vlivům než stáří rostliny, protože se mi to v jisté míře stalo letos také. V příští sezóně plánuju si tuhle rostlinu po nasazení fíků více ohlídat a možná jí trochu přilepšit - alespoň v té první fázi zvětšování objemu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 24 zář 2022, 10:26

Letos jsem z Chorvatska dovezla jen 4ks fíkových řízků, 3ks jsou ze staré Podace/z hor ze třech rostlin. 1ks od domácího/Teta, snad se ujmou. A ulomila jsem větvičku rozmarínu v horách, už koření S11
Obrázek
Naposledy upravil mirka dne 24 zář 2022, 18:33, celkově upraveno 1
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků