Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 říj 2022, 12:29

Úplně stejně jsou na tom i moje kontejnerované EBTčka, listy žloutnou a pár fíků se začalo vybarvovat (i bez oleje). Jedlé to moc nebude, jedině snad do kompotu.
To bude na jaře volných nádob...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 02 říj 2022, 12:34

Tak jestli už má žluté listy, tak na slunci moc nezáleží, už ho nemá co fotosyntetizovat. Obsah cukrů v plodu bude záležet na tom, kolik cukrů bude v zásobách ve větvích. Jsem zvědavý jak to dopadne.

Já včera ochutnal plod z volně rostoucího fíkovníku v Průhonicích, něco velkoplodého jako Perreta. Byl dobrý, ale chyběla tomu taková ta hodně intenzivní chuť (byla řekněme na 30% toho co zraje začátkem září.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 02 říj 2022, 17:30

Porovnání plod z Campaniere, co jsem dal za sklo před 3 týdny, vypadá krásně šťavnatý s medovou kapkou v oku. A 3 plody z Campaniere co jsem dal dovnitř před týdnem. Chuťově velmi dobré všechny, ten s kapkou medu byl nepatrně lepší. Je tam ještě pár kousků, jinak už Campaniere shazuje poslední nedozrálé plody. Podobně se chová i Jaune, i když tam dozrává ještě něco přes 20 ks.



Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 02 říj 2022, 19:52

moonvil píše:Úplně stejně jsou na tom i moje kontejnerované EBTčka, listy žloutnou a pár fíků se začalo vybarvovat (i bez oleje). Jedlé to moc nebude, jedině snad do kompotu.
To bude na jaře volných nádob...

U nás takto- ak by bola prívetivejšia jar- mohlo to dozrievať o 2-3 týždne skôr, ....až teraz ("po dažďoch") to dozrieva "vo veľkom" - vraj má byť teraz aj slnečno (čo už nebolo na naše pomery dlho :lol: )- takže -ak mi vtáky niečo nechajú-budú aj sladké(podtrhnuté nám nechutia):
Obrázek
...letorasty zastavili rast ešte v júni- tak breby o rok veľa nebude:
Obrázek
(dokonca tento rok mi druhá úroda zreje lepšie - skôr ako na figovníkoch v centre mesta, ktoré sú na top miestach- pri fasáde, v uzavretých dvoroch...)
...druhá úroda mávala viac semiačok- tento rok prakticky žiadne....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 říj 2022, 12:11

moonvil píše:To máš těžký, každý rok je něčím unikátní a počasí vždy vyhovuje jiným odrůdám. Ty nejranější, co stíhají zrát od první poloviny srpna, jsou pravidelně hodnoceny velmi dobře. Horší je to u těch pozdnějších, kde je vše závislé na vrtkavém září. Pokud nechceš zkoušet velké množství odrůd, tak je asi nejlepší vzít vždy jednoho reprezentanta z celé skupiny. Už jsem tu před pár dny chválil Mt Etna typy, které spolehlivě fungují i v takovém islandském počasí co tu teď panuje - takže kdo ještě nemá ve sbírce ani jeden z těchto, tak doporučuji pořídit. Letos mi tu plodí Hardy Chicago, Sal's, Takoma Violet, Cicio Nero, Kathleen's Black. Rozdíly jsou mezi nimi jen malé, takže stačí klidně mít jen jeden z nich.


Mohu se zeptat na plodnost? U mně je nejplodnější Saľs, HC jak který rok plody mi přijdou menší a méně sladké. Vzhledem k úspěchu Saľs bych ještě jeden druh zkusila.
Díky.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 03 říj 2022, 13:08

Všechny Etny mi plodí spolehlivě, jen výjimečně není za listem nasazený fík.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 říj 2022, 13:10

kaossik píše:K tomu Negronne, myslím že ve volné půdě by to mohla být i celkem slušná odrůda na brebu. Když mi nějaká náhodou dozrála v květináči tak už koncem července, bude ranější než ty klasické breba odrůdy. Dokonce tu někdo kdysi posílal návod na breba řez a tam měl Negronne uvedený.


Zrovna se zamýšlím nad řezem, má letos dlouhé větve a bylo by i dost breby. Jestli ho nechat, nebo to ořezat a cílit za zapěstování větví a bohatou letní násadu. Zase když ořežu, pozdě obrazí a možná ani nestihne letní uzrát. Letos se mi podobné stalo s HC, po výrazném ořezu nestihl vůbec včas nasadit a letos z něj nebude nic, a to byl loni favorit. Vůbec se mi tedy hlubší řez neosvědčil. Něco bylo špatně.
Ještě přemýšlím o tom, zda když zaštípneme vrchol , abychom na jaře udrželi brebu, pozdržíme si tím nasazení letní, protože musí vytvořit růstový vrchol a nepokračuje z hned z původního vrcholu. Pozorujete to někdo? Asi příští rok zkusím něco štípnout a něco ne.
Díky za všechny podněty.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 říj 2022, 13:12

moonvil píše:Všechny Etny mi plodí spolehlivě, jen výjimečně není za listem nasazený fík.


Ani v chuti nebo časnosti zrání?
Chci vyřadit ETB a a další, co mi moc nezrají. Budu mít volné prostory. Budou letos řízky? Díky.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 03 říj 2022, 13:23

Hanele12 píše:Zrovna se zamýšlím nad řezem, má letos dlouhé větve a bylo by i dost breby. Jestli ho nechat, nebo to ořezat a cílit za zapěstování větví a bohatou letní násadu. Zase když ořežu, pozdě obrazí a možná ani nestihne letní uzrát. Letos se mi podobné stalo s HC, po výrazném ořezu nestihl vůbec včas nasadit a letos z něj nebude nic, a to byl loni favorit. Vůbec se mi tedy hlubší řez neosvědčil. Něco bylo špatně.
Ještě přemýšlím o tom, zda když zaštípneme vrchol , abychom na jaře udrželi brebu, pozdržíme si tím nasazení letní, protože musí vytvořit růstový vrchol a nepokračuje z hned z původního vrcholu. Pozorujete to někdo? Asi příští rok zkusím něco štípnout a něco ne.
Díky za všechny podněty.


Já letos testoval jeden Negronne na brebu a jeden hluboký řez na hlavní. Ten na brebu vše poshazoval a maincrop je zhruba 2/3 oproti tomu druhému. Mají stejně velký květináč a stejné umístění. Ve volné půdě by asi breba měla smysl, ale udržet jí v nádobě bude asi problematické.

Co se týká pozdního rašení to nemusí s řezem vůbec souviset. Mě letos takto pozdně vyrašil jeden Jaune v 90l květináči, ostatní mají nejvíce 50l. Rozdíl byl v tom, že pod ostatní jsem dal polystyren, takže se květináče stihly lépe prohřát od vzduchu, zatímco podlaha byla studená. Jaune jsem nezvedl a květináč se prohřál pozdě. Možná ten HC mohl mít podobný problém.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 03 říj 2022, 14:19

K tomu hlubokému řezu a následnému pozdnějšímu rašení - záleží co si kdo představuje pod pojmem "hluboký řez". Zda jde o zásah do kostry nebo "pouze" o odstranění letorostů, což může být zejména u kontejnerovaných fíků také velmi razantní zákrok. Samozřejmě, že nejrychleji fíkovník na jaře vyraší pokud má nepoškozený vrcholový pupen, o něco málo později startují postranní růstové pupeny těsně pod vrcholovým, potom pupeny níže na výhonu v jizvách loňských listů a nejpozději se rozjede holá starší větev, kde nejsou viditelné žádné pupeny. Celkový rozdíl mezi tou první a poslední variantou může být klidně i měsíc a to už je pak během násady a zrání poznat.
Pokud to jde, tak vždy nechávám nejspodnější jeden až dva pupeny z odplozeného výhonu. Jestliže směřuje správným směrem, tak jen jeden.

Ad Etny - chuť i doba zrání velmi podobná. Určitě tam jsou drobné rozdíly, ale já to nejsem v tomto počasí schopen nějak smysluplně vyhodnotit. Sal's mám nejdéle, to je taková stará klasika, která funguje spolehlivě každou sezónu, ty ostatní jsem posbíral později a některé plodí teprvé poprvé nebo podruhé. Hodně dobře vypadá třeba to Cicio Nero.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod EQS » 03 říj 2022, 19:53

ivan píše:U nás takto...

Ivan to je ta ista odroda ako v Nitre "pri stene"? :)

Bol som sa tam dnes pozriet a dozretych bolo celkom dost, ale uz je aj vela rozpraskanych a nacucanych vodou po nedavnom dazdivom obdobi.. kazdopadne jedle to je - osy a vtaci si na nich ocividne pochutnavaju.. uvidime koncom tyzdna po slnecnych a teplejsich dnoch..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Doniesol som si a zasadil aj dve vetvicky - snad sa chytia aj takto neskor.
EQS
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 srp 2022, 11:57
Bydliště: Svätoplukovo, okres Nitra (146 m n. m.)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 03 říj 2022, 21:30

Hanele12 píše:Ještě přemýšlím o tom, zda když zaštípneme vrchol , abychom na jaře udrželi brebu, pozdržíme si tím nasazení letní, protože musí vytvořit růstový vrchol a nepokračuje z hned z původního vrcholu. Pozorujete to někdo? Asi příští rok zkusím něco štípnout a něco ne.

Letos byl vůbec divný rok. SD ve skleníku, ořezané na kmen, vyrašilo pozdě a letní násada nestačila dozrát. Doposud 1ks a dozrávají asi tři další. V kontejnerech R.nero, HC, Francuesco, BT bez řezu, v zemi Celeste zaštípané, vše obsypané plody, opět neuzrálo nic z letní násady. Pár kousků ( cca 20 ) bylo breby. Takže pokud nejsou podmínky ( západ ) a je blbé jaro, neuděláš nic jestli řežeš a zaštipuješ, nebo ne.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 04 říj 2022, 08:54

Nojo, tyhle BT/EBT, kterých máš evidentně většinu, potřebují pro dozrání letní násady povedené jaro, léto i podzim. To se podaří jednou za x let (např. ty sezóny 2018/2019), ale pak zas dlouho nic. Poslední odrůdy tohoto typu vyřazuji ze sbírky letos, nechám si možná jednu malou Morenu. Fakt ti doporučuji to na jaře přeočkovat něčím ranějším a ten další rok už naplno sklízíš.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod longr » 04 říj 2022, 09:33

V Brně-Bystrci právě začíná více dozrávat maincrop Mitas, Hruška (Něco jako SD), Petrovača bijela, Želešičák. Průběžně zraje Mičurin 10, ten je skvělý. Furt na něm jsou nějaké zralé plody k zobání, teď to začíná intenzivnět. Blíží se i Randino. Breba byla chuťově vynikající, ale obávám se, že maincrop bude kvůli počasí slabý. HC zatím nic moc, neudělalo čest svému jménu a v zimě omrzlo skoro až k zemi, přičemž jiných se mírná zima ani nedotkla. Ale byl to nějaký slabý kus. Letos to sice dohnal trojnásobně, ale plody nebudou. Jedno dvoumetrové EBT s tlustým kmenem jsem poslal do štěpkovače a do kamen (kdo by si myslel, že letos budu topit i dřevem fíkovníku :D ), nechtěl plodit a jen rostl. Zbývá ještě Laradek, ten se moc nepředvádí, letos teprve trochu narostl, ještě rok dostane šanci, pak poletí. Peretta letos udělala velký keř, ale plody krom jedné breby zatím nebyly, tak čekám, jestli z maincropu dozraje aspoň něco. Jestli nebude nic moc ani příští rok, poletí.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 384
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 04 říj 2022, 17:33

Tak se dívám na ty fíkovníky obsypané zelenými plody, stále v nezměněné podobě. Ani nevypadají, že nějak rostou, nic se s nimi neděje. Tak si říkám, na co vlastně tak strašně dlouho čekají? Vždyť pak do samotné dozrávání je rychlé. No jasně, čekají trpělivě na tu vosu. Pak není divu, že se opylením ta doba tak hodně zkracuje. Už nemusejí čekat.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků