Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 04 říj 2022, 18:47

U mě se naopak během týdne začaly zvětšovat a barvit.
Laradek
Obrázek
Peretta
Obrázek
TV- minulý týden byly plody poloviční. Trochu mi tu zinvazivněla lichořeřišnice.
Obrázek
Tauro - rozdíl týdne
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 04 říj 2022, 22:25

já dnes viděl prodávat fíky skoro všude, kam jsem přišel: na tržišti, v tescu.... po poslední zkušenosti jsem odolal, i když byly tmavý a měkký. a když jsem přišel domů, všiml jsem si že na mým maličkým BT letos vysazeným před domem, dozrála první letní násada (jeden ze tří plodů), fík byl mrňavej ale slaďoučkej, dobře jsem udělal, že jsem žádnej nekoupil :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 říj 2022, 08:52

To hnusné září mě teda docela namíchlo, zas na druhou stranu je zajímavé sledovat, jak na to ty různé fíkovníky reagují. Lze i dovodit odolnost různých kultivarů na chladné počasí.
Na LdA alias Perettě už začínají mírně žloutnout spodní listy. Ale zase stále dozrává letní násada ve výborné kvalitě. Včera jsme měli dva opravdu výborné a extrémně sladké fíky.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.10.22

RdB (nene) vpravo a PTN za ním vlevo se drží o dost lépe, především PTN mě překvapuje stále krásnou sytostí zelené barvy listů.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.10.22

Naprosto největším letošním propadákem je po všech stránkách BT. I přes můj sentimentální vztah k němu, jako k mému prvnímu fíkovníku vůbec, mě letos nasral natolik, že bude „asimilován“. :) Nejen, že na jaře shodil všechnu brebu, kvůli které ho primárně pěstuji, ale ani letní násada není žádná sláva, plno plodů v tom studeném září sice zfialovělo, ale jakoby se scvrklo, zpuflo a odpadlo zkrabatělé na zem. A těch pár plodů, co přesto dozrává, je nevalné kvality. Navíc už začíná pořádně žloutnout, takže si opravdu asi nedokážu představit horší odrůdu do našich podmínek a letošní rok to zcela potvrzuje. Takže se naprosto ztotožňuji s tím, co napsal Michal:
moonvil píše:Nojo, tyhle BT/EBT, kterých máš evidentně většinu, potřebují pro dozrání letní násady povedené jaro, léto i podzim. To se podaří jednou za x let (např. ty sezóny 2018/2019), ale pak zas dlouho nic. Poslední odrůdy tohoto typu vyřazuji ze sbírky letos, nechám si možná jednu malou Morenu. Fakt ti doporučuji to na jaře přeočkovat něčím ranějším a ten další rok už naplno sklízíš.
Prostě půjde a místo něj zkusím Becane, už se chystá. Navíc se i potvrzuje to, že vydrží také nižší teploty a horší počasí, také má stále krásně zelené listy, ale je u jižní zdi, takže má určitě vyšší sumu tepla než ostatní volně umístěné kusy, proto ho do výčtu nezahrnuji.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.10.22

Pražský venkovní se také zatím celkem drží, žloutnou pouze poškozené listy, zbytek je stále krásně zelený. Je to dobře, stále na něm má co dozrát. A doufám, že se teď v té následující slunečné přinejmenším dekádě pěkně nakopne a něco ještě předvede. Je to celkem držák a relativně slušné kvalitní fíky do konce října u něj nejsou žádnou výjimkou.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.10.22

No, a ještě malinký Campaniere, také už začíná trochu žloutnout, ale jinak se relativně drží.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.10.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 05 říj 2022, 10:44

To, že žloutne Campaniere je ok. I po méně vydařené sezóně na něm touto dobou už obvykle žádné nedozrálé fíky nezůstávají, takže to ničemu nevadí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 05 říj 2022, 11:26

muj venkovni BT ten slunecny rijen urcite vyuzije, je na celodenim slunci, obyva jizni svah mezi domem a strechou garaze a svoje novy misto si uziva. verim, ze dozrajou vsechny 4 fiky, co jsem na nem jeste ted napocital. taky k nemu mam sentimentalni vztah coby k mymu prvnimu fikovniku, tak mu po letech trapeni tohle privilegovany misto preju :)

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 05 říj 2022, 11:59

Asi nejsem dost sentimentální, ale na privilegované místo bych dal něco co to využije naplno a budu to moct sklízet třeba od srpna :-). Můj první BT šel pryč už minulý rok, nějak jsem neměl na to to 1x za dva dny zalétávat celé léto, abych sledoval jak stejně veškerá násada opadá.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 05 říj 2022, 12:27

kaossik píše:Asi nejsem dost sentimentální, ale na privilegované místo bych dal něco co to využije naplno a budu to moct sklízet třeba od srpna :-). Můj první BT šel pryč už minulý rok, nějak jsem neměl na to to 1x za dva dny zalétávat celé léto, abych sledoval jak stejně veškerá násada opadá.


já zatím moc dalších odrůd nemám a to privilegovaný místo má jednu nevýhodu - není úplně moje, patří tady k domu - takže jsem z toho BT udělal takovýho průzkumníka, páč jinde se mu stejně nedařilo. ale v létě na něm byla hezká breba, takže sklízím od srpna :) není problém tam časem ještě něco doplnit, ale teď mám pocit, že mě tu ten fíkovník příjemně překvapuje a na zimní odolnost ho už mám taky pěkně otestovaný, tak věřím že příští rok bude fíků dost od srpna do října.
Navíc tenhle fíkovník letos neshodil nic, ani brebu po zimě bez zakrytí na původním stanovišti + po jarním přesazení a ani letní násadu i když jsem ho v létě zalíval dost nepravidelně a občas když jsem po týdnu přijel, byl chudák úplně svěšený, jak byl čerstvě zasazený.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 05 říj 2022, 17:30

Čistě z profesního zájmu jsem teď obětoval v Lídlu 20Kč a koupil 3ks jejich báječných tureckých fíků. Přehrabal jsem asi 4 plata a vybral ty nejzralejší exempláře.
Jeden jsem ochutnal, ty zbylé dva stačilo jen rozkrojit, abych se ubezpečil, že tohle opravdu není možné konzumovat. Chybělo tomu tak 4-5 dní vyzrávání na stromě a to je u fíků opravdu hodně.
Téměř vše, co zde dokázalo v září dozrát, by tyhle ubožáky s přehledem strčilo do kapsy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 05 říj 2022, 18:01

No jo, to já přehrabu všechna plata. :lol:
Dnes jsem tam byla a bylo to hodně přebrané. Doma jsem nadávala, jak jsou lidi mlsní, když jim nechutnají tak sladké fíky. Ty moje jsou podle toho mnohem mnohem horší. Dnes jsem se byla podívat na ty naolejované a utrhla jsem ze zvědavosti jeden největší. No konzistence perfektni, jen to chtělo namočit do medu. Ale docela rychlost. Ty další nechám dlouho, ale možná brzy upadnou. Protože jsou velké a těžké a ta stopka je nějak moc tenká, takže je dost ohnutá. Ono to vypadá, že tohleto zrání je plně v kompetenci plodu a stopka je na to už příliš slabá.
A listy intenzivně padají. Asi určitě jsem to měla udělat ještě se zelenými listy, kdy rostlina nespala. :(
Naposledy upravil EvaOstrava dne 05 říj 2022, 18:54, celkově upraveno 1
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 05 říj 2022, 18:41

Rostlina koupena v Lidlu jako HC. Pozná někdo jestli je to opravdu HC?
Obrázek

Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 05 říj 2022, 18:54

HC by měl mít chlupaté plody. To by měla být lepší indície k určení.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 05 říj 2022, 18:55

Chlupaté listy :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Rudolf M » 05 říj 2022, 20:44

Chlupaté plody, listy i větvičky :wink: :D . Určitě to není HC, ten má odstín zralých plodů do fialova. Plody jsou plstnaté a poměrně malé.
U nás jediný fík, kterému kdy dozrála letní násada, jiné odrůdy si ani neškrtnou. Foceno předevčírem.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 05 říj 2022, 21:09

Vypadá to že to bude podvod na zákazníka, taky co by sme chtěli z Lidlu že. Chuťově je dobrý tak vyhazovat ho nebudu.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 05 říj 2022, 23:07

EvaOstrava píše:No jo, to já přehrabu všechna plata. :lol:
Dnes jsem tam byla a bylo to hodně přebrané. Doma jsem nadávala, jak jsou lidi mlsní, když jim nechutnají tak sladké fíky. Ty moje jsou podle toho mnohem mnohem horší. Dnes jsem se byla podívat na ty naolejované a utrhla jsem ze zvědavosti jeden největší. No konzistence perfektni, jen to chtělo namočit do medu. Ale docela rychlost. Ty další nechám dlouho, ale možná brzy upadnou. Protože jsou velké a těžké a ta stopka je nějak moc tenká, takže je dost ohnutá. Ono to vypadá, že tohleto zrání je plně v kompetenci plodu a stopka je na to už příliš slabá.
A listy intenzivně padají. Asi určitě jsem to měla udělat ještě se zelenými listy, kdy rostlina nespala. :(


Aby byl domácí fík horší kvality než jakýkoliv z obchodu to se mi ještě nestalo, i když to co zrálo teď v tom katastrofálním počasí se tomu občas blížilo.
Ony by ty plody mohly klidně dozrávat stejně i bez toho oleje. Já to zkoušel loni a žádné urychlení jsem nepozoroval.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků