Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 20 zář 2021, 16:27

Hanele12 píše:Je v zemi druhým rokem. To by snad vyndat šel a na jare pri presazovani se jednou za cas kořeny stejně ořezavaji, aby se do kontejneru zpět vešel s novou zeminou.
Zkusila jsem napsat pánovi, co ho vykopal a má zde o tom i dokumentaci. Tak uvidím.


Věř tomu, fakt je nesmysl ze země vykopávat fíkovník a myslet si, že ho to nepoznamená, či dokonce že udrží násadu. Neudrží. Je mi ho předem líto, jestli mu toto provedeš. S13 1.5m rostlina už má dost dlouhé kořeny.
Poškodíš-li mu kořeny, musíš ve stejném poměru i zkrátit větve, aby to strom/keř vůbec přežil.
Naposledy upravil Petr z H. dne 20 zář 2021, 16:32, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 20 zář 2021, 16:29

Hanele12 píše:Je v zemi druhým rokem. To by snad vyndat šel Tak uvidím.

No uvidíš sama, pak poreferuj, příp. fotodokumentaci. Držím palec. S14
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 zář 2021, 16:39

Hm, sance je mala, nektere odrudy shazuji zelene fiky uz kdyz se na ne spatne podivas. Dosavadni zkusenost je takova, ze fikovnik po presazeni (zejmena pri osekani korenu) potrebuje nejaky cas na zotaveni a bud nenasadi vubec nebo to poshazuje. Ale jsou i vyjimky, v zime jsem napr. doloval ze zeme velke Negronne (2/3 korenu pryc) a cpal jej do kontejneru a ted je na nem tak 200 fiku, ktere zacinaji v pohode zrat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 20 zář 2021, 17:06

Já jsem akorát někde četl, teď nevím, jestli to dokonce nebylo v subtropech od Šamly, že někteří pěstitelé pěstují subtropické rostliny v jakýchsi drátěných koších, aby kořeny mohly ve vegetační sezóně prokořenit do okolní půdy, a na zimu vytáhnou celou tu rostlinu i s tím košem ven a uskladní v bezmrazé místnosti. Jestli by to ale šlo takto praktikovat s fíkovníky, to opravdu nevím.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 zář 2021, 18:04

Jo, to jde udělat i s normálním plastovým konťasem s velkými otvory, ale nesmí se to nechat prokořenit do normální zeminy, protože to pak nejde vyrvat a zničí se nádoba. Lepší je mít to položené na vrstvě nějakého mulče, pilin, apod., aby to šlo pak hezky oklepat a zakrátit. Letos jsem to nedělal, protože jsem měl skoro všechny fíkovníky čerstvě přesazené, ale příští rok na to padne asi celá paleta borovicového mulče. Částečně tím i přihrnu osluněnou část nádob, mám je sice zabílené, ale i tak.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 20 zář 2021, 18:23

No, prý se to takto celé zapouští v tom koši do země a pak to bere živiny z okolní půdy i po stranách, nejen dole. Přes léto se to prý pak chová jako normální rostlina v zemi a přes zimu v dormanci to takto bez problémů vydrží. To by asi i u těch fíkovníků šlo, ty není navíc potřeba přes zimu vůbec zalévat, to je velká výhoda. Myslím, že jsem tento způsob pěstování četl u rajčenky, ale i fíkovník by asi takto možná šel, potřebovalo by se to ale zkusit. Sám jsem to nikdy nezkoušel ani u té rajčenky. Jinak mi také fíkovník prorůstá spodkem květináče do země. Naštěstí to nikdy není tolik, aby se to nedalo opatrně vyrvat (nakláněním květináče do různých stran).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 20 zář 2021, 18:28

Borovicový mulč asi nebude dobrá voľba, lebo má kyslé pH.
Figovníky obľubujú neutrálne až zásadité pôdy od pH 7.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 zář 2021, 18:55

Hofis Moonvil
Tak to by bylo skvělé řešení. Dobrá inovace. Tak to já príští rok tedy zkusím podsypat kůrou. Nebudou tolik vysychat t bude fajn a v zimě neomrznou.
Jen nemáš nahodou odkaz na tu stranku ať mrknu na koše. Ty by mně také zajimalo. Rostlina se vyjme relativně kompaktní. V malych kontejnerech také rostou velké rostliny tak by ztráta casti kořenů nemusela vadit. Jak uvádí Moonvil. s příkladem Negronne.
Pěstování tropických rostlin v našem pásmu s sebou přináší i nutnost inovací a zkoušení různých postupů některé se neosvědčí některé se třeba osvědčí a spoustě dalších pěstitelů to pomůže úrodě.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 zář 2021, 19:12

mitas píše:Borovicový mulč asi nebude dobrá voľba, lebo má kyslé pH.
Figovníky obľubujú neutrálne až zásadité pôdy od pH 7.


Naopak, borovicový mulč je ideální přísada do substrátů pro fíkovníky. Používám jej už roky - většinou teda už trochu rozložený, zhruba rok starý, ale občas i zcela čerstvý.
Kromě borovicového mulče dávám do kontejnerů rašelinové substráty, které taky mají mírně kyselou reakci a zjevně to ničemu nevadí. Snažím se to vyrovnat dolomitickým vápencem, kterého sypu docela hodně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 zář 2021, 20:02

Moonvil
Rašelinové substraty jsou asi lehčí než zahradní... kupuji substrat pro citrusy a středomořské rostliny no je v něm i drcená cihla a prijde mi docela těžky. Chci přejít na lehčí s vyšším podílem perlitu a pro zadrzeni vody mám silikagelové krystalky. Ty jsou tedy skvělý.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 zář 2021, 20:40

Stanley_51 píše:Je v zemi druhým rokem. To by snad vyndat šel Tak uvidím.

No uvidíš sama, pak poreferuj, příp. fotodokumentaci. Držím palec. S14[/quote]
Díky, no jo musím to zkusit. Vše budu sledovat...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 zář 2021, 20:46

Ono je to nakonec všechno stejně těžký jak potvora - ikdyž je tam dost velký podíl rašeliny, perlitu, kokosového vlákna či kůry, tak jakmile se to prolije vodou a proroste kořenama, je opruz ty větší kýble tahat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 20 zář 2021, 20:52

Ja mám jeden figovník zasadený v záhone,ktorý je zasipaný 15cm vrstvou hrabanky s kôrou.Môžem povedať že ten fig vyzerá lepšie než tie v kontajneroch.Pravda že u kmeňu je položený krápnik z vápenky,neviem či to hrá niejakú rolu.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 20 zář 2021, 21:28

Hofis píše:No, prý se to takto celé zapouští v tom koši do země a pak to bere živiny z okolní půdy i po stranách, nejen dole.

Trochu vám do toho vnesu světlo. Mám 5 kontejnerů ( 70 l ) s fíkovníky postavených na dlaždicích 30x30 cm. Za léto vrostou z kontejnerů kořeny mezerami mezi dlažkami a na podzim mám opravdu co dělat, abych to ze země vyrval a ořezal. Vůbec mi nejde o nasazené plody, ty stejně do jara uschnou a opadají. Ale urvat to ze země je fakt facha. Takže nedovedu si představit, jak rvete ze země prokořeněný koš. Snad jedině bagrem.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 zář 2021, 21:55

Taky si to nedovedu představit, jedině někde v Moravském Písku :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků