Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 20 zář 2021, 22:14

Hanele12 píše:Hofis Moonvil
Jen nemáš nahodou odkaz na tu stranku ať mrknu na koše. Ty by mně také zajimalo. Rostlina se vyjme relativně kompaktní. V malych kontejnerech také rostou velké rostliny tak by ztráta casti kořenů nemusela vadit. Jak uvádí Moonvil. s příkladem Negronne.
Pěstování tropických rostlin v našem pásmu s sebou přináší i nutnost inovací a zkoušení různých postupů některé se neosvědčí některé se třeba osvědčí a spoustě dalších pěstitelů to pomůže úrodě.

Hanko, na to není žádný odkaz, je to stará dobrá kniha, Nafotil jsem tu stať, ale jak jsem psal, týká se to rajčenky (2. odstavec):
Obrázek

Drátěných košů jsem našel na netu plno, nejvíce by vyhovovalo asi něco s uchy, pokud možno sklopnými.

PS:
I když je to trochu mimo téma, záměrně jsem tam nechal i ten první odstavec, To je totiž taky hodně zajímavá věc. A když to funguje u rajčete, může to fungovat i u ostatních lilkovitých. Třeba takové víceleté pepíno. No, já to určitě zkoušet nebudu... :mrgreen:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 20 zář 2021, 22:30

Tady je přesně ten rozdíl. Rajčenka má mělké kořeny na rozdíl od fíkovníku. Rajčenku na podzim vytáhneš ze země rukou, ani nepotřebuješ rýč. Má kořeny asi jako slunečnice.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 zář 2021, 07:29

Stanley_51 píše:Tady je přesně ten rozdíl. Rajčenka má mělké kořeny na rozdíl od fíkovníku. Rajčenku na podzim vytáhneš ze země rukou, ani nepotřebuješ rýč. Má kořeny asi jako slunečnice.


Jeste tedy varianta k drátěným košům by mohly být textilní květináče. Jsem s nimi moc spokojená, nejsou v lete tak horké jako plast a dýchaji celou plochou. A mají ucha coz je na prenáseni bezva. V zemi by stěnami mohly koreny prebirat rozpuštěné živiny a na zimu by šly bez problému vyndat . A fikovnik plodi lépe s omezenymi kořeny...a mám tu jeden neosazený 45l co jsem si vzdy říkala, ze tahat se s nim di skleniku a ven atd. nechci. Tak ten vyuziji.
Diky vsem za podnětnou diskuzi.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 21 zář 2021, 08:24

Hanele12 píše:Jeste tedy varianta k drátěným košům by mohly být textilní květináče. V zemi by stěnami mohly koreny prebirat rozpuštěné živiny a na zimu by šly bez problému vyndat.


To nemohly. Kořeny získávají živiny z půdy tak, že se k živinám prokoření (nebo se k nim vyplaví hnojivo přidané do povrchové vrstvy). Živiny k textilnímu vaku z okolní půdy nedoplují, v tomto směru žádný přínos volné půdy není.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 zář 2021, 09:04

Petr z H. píše:[

To nemohly. Kořeny získávají živiny z půdy tak, že se k živinám prokoření (nebo se k nim vyplaví hnojivo přidané do povrchové vrstvy). Živiny k textilnímu vaku z okolní půdy nedoplují, v tomto směru žádný přínos volné půdy není.


Ale květináč je propustný. přes stěny protéká voda dovnitř i ven. Stejně tak voda s rozpuštěnými živinami. Kořínky jsou nalepené na stěny. Zkusím to a uvidím.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod MonikaV » 21 zář 2021, 09:06

Peretta po zimě 2020, byla dosti seřezána kvůli jarnímu omrznutí, ale vše dohnala a má cca 2,5m, a téměř za každým lístkem jen malý náznak plodu, tak doufám, že v tomhle chladném počasí už nevyrostou a zůstanou hezky odpočívat a příští rok tam bude 10kg :D8 :D8 :D8
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 21 zář 2021, 11:04

Hanele nechápem, čo stále riešiš. Všetkých naokolo sa snažíš presvedčiť, že figovník (strom) je to isté ako je aj muškát (Pelargonium), ktorý môžeš každým rokom donekonečna presádzať.
Už minule som písal, že figovník je bujne rastúci strom, ktorý má veľký koreňový systém. Keď korene dokážu roztrhať skalu do ktorej korene zarastajú (napr. Chorvátsko), tak si myslíš, že z pláteného vaku ti korene neprerastú ?

Toto ti písal Stanley a plne sa s ním v tomto stotožňujem: Za léto vrostou z kontejnerů kořeny mezerami mezi dlažkami a na podzim mám opravdu co dělat, abych to ze země vyrval a ořezal. Vůbec mi nejde o nasazené plody, ty stejně do jara uschnou a opadají. Ale urvat to ze země je fakt facha. Takže nedovedu si představit, jak rvete ze země prokořeněný koš. Snad jedině bagrem.

Až neskoršie som zaregistroval, že chceš vykopávať 1,5 m figovníkový ker. Takýto figovník, dvoj - troj a viac ročný má už korene poriadne hlboko a tam už ozaj nie je žiadna šanca, aby si ho vykopala bez poškodenia kolovitých koreňov a zároveň mala na ňom aj úrodu fíg.
To ti stojí za to, aby si ho mala v kvetináči a každým rokom sa "naťahovať" z kvetináčom o váhe +- 80 - 100 kg kvôli nejakým 5 - 10 plodom ?
Ja na tvojom mieste by som radšej figovník vo voľnej zemi každým rokom pred zimou poriadne zabalil a určite by som sa nenaťahoval s najakým mega kvetináčom :D !
Vidím, že si presvedčená o svojej pravde, tak vyskúšaj a daj nám všetkým vedieť, ako dopadol ten tvoj pokus.
Veľa šťastia !
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 21 zář 2021, 11:21

Máme fíkovníky volně v zemi a několik z nich jsme vysadili do asi 80cm hluboké plechové ohrádky (bez dna), nahoře asi 50x50cm. Jedním z důvodů, kromě snahy o omezení kořenů, byl krtek. Vysazovali jsme tam úplná "mimina", jednoleté řízky. Už druhý rok na podzim jsme zjistili, že fíkovníky svými kořeny ty ohrádky prostě přelezly - vrchem, přes těch asi pět centimetrů ostrého plechu nad povrchem půdy. Dolů to bylo daleko, do boků to nešlo, tak to vzaly vrchem.
Kořeny silné asi centimetr - přemýšleli jsme, jestli je odříznout, ale pak jsme je nechali a zasypali hlínou. To jen pro ilustraci životaschopnosti fíkovníků.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 zář 2021, 11:35

mitas píše:Hanele nechápem, čo stále riešiš. Všetkých naokolo sa snažíš presvedčiť, že figovník (strom) je to isté ako je aj muškát (Pelargonium), ktorý môžeš každým rokom donekonečna presádzať.
Už minule som písal, že figovník je bujne rastúci strom, ktorý má veľký koreňový systém. Keď korene dokážu roztrhať skalu do ktorej korene zarastajú (napr. Chorvátsko), tak si myslíš, že z pláteného vaku ti korene neprerastú ?

Toto ti písal Stanley a plne sa s ním v tomto stotožňujem: Za léto vrostou z kontejnerů kořeny mezerami mezi dlažkami a na podzim mám opravdu co dělat, abych to ze země vyrval a ořezal. Vůbec mi nejde o nasazené plody, ty stejně do jara uschnou a opadají. Ale urvat to ze země je fakt facha. Takže nedovedu si představit, jak rvete ze země prokořeněný koš. Snad jedině bagrem.

Až neskoršie som zaregistroval, že chceš vykopávať 1,5 m figovníkový ker. Takýto figovník, dvoj - troj a viac ročný má už korene poriadne hlboko a tam už ozaj nie je žiadna šanca, aby si ho vykopala bez poškodenia kolovitých koreňov a zároveň mala na ňom aj úrodu fíg.
To ti stojí za to, aby si ho mala v kvetináči a každým rokom sa "naťahovať" z kvetináčom o váhe +- 80 - 100 kg kvôli nejakým 5 - 10 plodom ?
Ja na tvojom mieste by som radšej figovník vo voľnej zemi každým rokom pred zimou poriadne zabalil a určite by som sa nenaťahoval s najakým mega kvetináčom :D !
Vidím, že si presvedčená o svojej pravde, tak vyskúšaj a daj nám všetkým vedieť, ako dopadol ten tvoj pokus.
Veľa šťastia !


Proč tak zhurta na mně? Copak se snažím někoho přesvědčovat?
Nemohu to řešit tady, mezi pěstiteli fíkovníků? Kde jinde? Jde přeci o názory a zkušenosti, netřeba se hned rozčilovat. Jen hledám další možnosti, jak pěstovat fíkovníky, když mi venku breba i přes masivní zakrytí omrzne a letní prostě neuzraje. Chápej také, že ne všichni žijeme v oblasti, kde fíkovníky plodí bez problémů.

K Tvým poznámkám výše:

a) látkové květináče nám 3 roky a kořeny z nich vážně nikam ven neprorůstají a protože rvát prokořeněný koš by opravdu asi bylo komplikované (i když mi nikdo nezabrání to vyzkoušet, že?) napadlo mne zapustit látkový květináč.
b) zandávat a vynadávat květináče ze země zvažuje i moonvil s použitím štěpky. prostě hledáme jiné způsoby
c) vykopat bez poškození - uvidím zda to půjde, teď jsem na fóru, co dával odkaz moonvil Ourfigs.com vyčetla, že na severu často fíkovníky na zimu vykopávají, aby breba nezmrzla a ukládají v bezmrazých místnostech. Ještě musím k tomu více dohledat, jak to dělají.
d) v květináči (kontejneru) ho vážně mít musím (v zimě do sklepa) jinak nic nesklidím. A nemusí mít zdaleka 80-100 kg. I v 30 litrovém mám obalený fíkovník. A věř mi, zkouším to venku už 3 roky (a předtím 3 s jedním fíkovníkem BT), a buď zmrzne, nebo nezmrzne když pořádně zasypu hoblinami no vršky 5 cm s brebou stejně omrznou a letní nedozraje. Tak co mám asi tak dělat... Je nás zde více, kteří pěstují kontejnerované fíkovníky a je to normální. Fíkovník nutně nemusí být obrovský strom v zemi. Někde to takhle prostě nefunguje. Jsem ráda, že mohu experimentovat s více druhy v kontejnerech. Vždyť je to většiny z nás hobby.
e) o nějaké své pravdě opravdu přesvědčená nejsem. Proto tady diskutuji a z některých příspěvků si beru inspiraci. Pokud jsem však nějaký postup nevyzkoušela, nemohu říci, že to nefunguje. Prostě znáš to pořekadlo, všichni budou tvrdit, že to nejde, pak přijde nějakej blbec, kterej to neví a prostě to udělá a jde to. Proto také píši, že to vyzkouším, zdokumenuji a poskytnu zde uživatelům fóra informace. To snad není nic tak odsouzeníhodného.
Pokud zavrhuješ jakýkoliv nový názor či diskuzi tak tu ale fórum ztrácí smysl a nebude o čem psát a dál se rozvíjet. Mrzí mně to a po takové kritice ( a v některých bodech nepravdivé) už ani nemám chuť k diskuzi.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 21 zář 2021, 12:42

No, to jsou věci. No, já dělám a zkoumám též všelijaké možnosti ohledně fíkování.
Ale prvotní a zásadní je, aby rostlina přezimovala venku - a nejlépe bez ochrany, jak je ve velkých městech u nás téměř běžné. To je ideální.
:)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 zář 2021, 12:48

Hanele12 píše: c) vykopat bez poškození - uvidím zda to půjde, teď jsem na fóru, co dával odkaz moonvil Ourfigs.com vyčetla, že na severu často fíkovníky na zimu vykopávají, aby breba nezmrzla a ukládají v bezmrazých místnostech. Ještě musím k tomu více dohledat, jak to dělají.

Tak to už mi to pěstování v tom koši přijde o dost praktičtější, než to každý rok vykopávat. Tu jámu ale bude potřeba mít o dost větší a asi bude nutné ji každý rok vyplnit čersvou kompostovou zeminou s přídavkem dolomitského vápence. Pak by to asi i mohlo fungovat a ten koš by pak ani nemusel být tak velký. Na dormanci žádné kořeny potřeba nejsou a v době vegetace by si ten fíkovník bral živiny z okolní půdy. Ta zemina by ale musela být kyprá. Pravdou je, že pokud by ty kořeny prorostly i do okolní udusané zeminy, asi by se to vytahovalo dost obtížně. Ale za tu jednu sezonu by to snad nemuselo být s tím prorůstáním až zas tak horké. Pokud mi odejdou pistácie, tak to snad i na tom severu s nějakou breba odrůdou vyzkouším. :)

Jinak Hanko, nedurdi se, nikdo to zde nemyslí zle. Jenom moc lidí neví, s čím má člověk u nás na severu co do činění. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 21 zář 2021, 13:20

Tak abych trochu prilozil pod oheň, posílám odkaz na youtube, jaký fikovnik vykopává pestitel a v čem roste .
https://youtu.be/1AN96eGcIO8
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 21 zář 2021, 13:21

Pro ty z vás co pěstují `Giacomo Verdino` od Ákose, tak si pravděpodobně mohou doplnit synonymum známé spíše v USA `White Madeira #1`. Už loni jsem měl podezření, že jde o velmi podobnou, ne-li stejnou varietu. Letos se mi to potvrdilo, shodných parametrů je u mě až moc. Zhodnoťte sami, za připomínky nebo vaše zkušenosti budu rád.

rostliny tříleté; mají poměrně bujný vzpřímený růst v kontejnerech (větve se musí zohýbat, aby rostlina ochotně nasazovala plody) bez příznaků FMV/FMD
chuť - totožná, velmi dobrá s nádechem malin a slabou kyselinkou
fíky: obojí v rozmezí 40-65g, zelené, při dobrém suchém počasí s lehkým nádechem žluté.
breba: schopno udržet, obdobně chutná jako maincrop (u mě zatím jen pár ks)
oko: malé až střední
Doba zrání maincrop: rozdíl zahájení plodnosti cca 5 dní (začínají u mě dozrávat v polovině září s přirychlením ve skleníku a probuzením od poloviny dubna)
další info/zajímavosti: nepraskají kolem oka ve vlhkém prostředí, dozrávají obstojně i při cca 15 stupních a "nevyplavuje" se chuť s postupujícím podzimem (obecně vlastnost verdino)

Obrázek
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 zář 2021, 13:41

Supr srovnání. Co když se vedle toho dá ještě Ponte Tresa? Nebo ta ještě nezačala zrát?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 21 zář 2021, 14:54

S tím dolomitem, jaké je rozumné množství k přimíchání do malého 5-10L kontejneru pro fíkovník? Díky.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků