Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 19 zář 2022, 07:22

Kdyby někoho zajímalo, jak si vedou venkovní fíkovníky v sadu, pak tedy: na začátku září dozrály první plody na Veselském, v polovině září na Osborn Prolific, Perettě a Hardy Chicagu.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 19 zář 2022, 10:56

HC jsem sebrala teď jedno, co se ulomilo omylem, bylo kupodivu docela chutné sladké, na to, v jakém bylo stavu dozrání. Letos jsem hodně hluboko střihla, tak nasadily až koncem června.
Jinak se některé fíkovníky rozhodly, že už tu zimu nebudou snášet a zabalily to. Listy zežloutly a shazuje nejvíc Komen a HC, dále Nin ZS, Campaniere.
Snaží se po přenesení do skleníku dozrát Komen, Campaniere, průběžně zraje TV, Sals a PTN a sem tam další jako Negronne, Celeste, RdB. Na plodnost v gramech letos bezkonkurenčně TV zatím 5 cca 100g plodů velmi chutných), počtem plodů Sals malé, ale chutné a roste a nasazuje nádherně. Nejchutnější ze všech druhů, co jsem kdy ochutnala letos vyhrává Becane. Poprvé se jí podařilo dozrát v nejteplejším období.
Budu čekat, co z té spousty zelených ještě dozraje. Obalená Pálava, PTN, Negronne jedno sklizeno a další jsou fialové, Nin ZS, Celste. Snad nás pár slunečných dní a oteplení ještě čeká. Příštím rokem mám další mladé favority, tak je na co se těšit. ETB asi půjdou definitivně, na brebu dost nenarostly, ani ty v zemi a letní malá tvrdá.
Jinak systém sklep, skleník, zapustit do země a teď zase vykopnout do skleníku funguje výborně. Fíkovníkům se daří lépe, než těm ponechaným v květináčích. Látkové květináče bez otvoru fíkovník prorostl velmi jemnými kořínky do bezprostředního okolí, látkové s otvorem prokořenil hlavně na vrchu, jak jsem zapustila do země kořeny šly nad látkou, z boku kupodivu málo, možná to bylo strašným suchem, kdy jsem zalévala jen k fíku, okolo byla poušť. Tenčí látkové se v zemi trochu zbortily, jak jsem je dala do díry a jen obsypala, ty bez děr udržely hezky tvar. Vyndavaly se všechny velmi dobře. Zabalím na zimu do juty, aby kořínky venku nevyschly, teď jsou v maltovníku vedle sebe překryté z vrchu igelitem kvůli vlhkosti. jediná nevýhoda je, že vyndat musím i s vlhkým kořenovým přerostlým balem a hlínou, protože potřebuji, aby došly plody ve skleníku, jinak bych se s tím nepárala a vyndavala jen menší objem kořenů třeba do max 10 l+ trochu těch přerostlých ven. Ale asi to příští rok prubnu u pár kusů, ať se s tím netahám.
Naposledy upravil Hanele12 dne 19 zář 2022, 11:05, celkově upraveno 3
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 19 zář 2022, 10:58

Peretta mě letos překvapila. hlavně tím, že vůbec něco nasadila.
Plody velké, docela chutné. Ale první řada dozrává až teď. Asi je přecijen vyměním za něco víc raného.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 247
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 19 zář 2022, 11:22

Pro srovnání - tabulka pořadí zrání odrůd fíků
https://mountainfigs.net/mountain-figs/ripening-order/
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 19 zář 2022, 12:47

Fíky zrají už všude a na všem, ale jsou tak nacucané vodou a tak praskají, že uvažujeme o tom, že sundáme sítě a necháme to ptákům.
Nepraskají a trochu k jídlu jsou jedině Lídlák a Negrone, ale i to může být jen tím, že zatím zrají jen po kusech a stíháme je utrhnout včas. Becane a Bratislava jsou jak houby, TV totéž. Měkké mokré fuj. :(
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 19 zář 2022, 12:52

Díky, výborný odkaz, početla jsem si a možná by nově něco stálo za to sehnat.
Přikládám moji zjednodušenou letošní tabulku. Jinak eviduji počet přezimovaných i brebu, datum sklizně a počet, zaštípnutí na letní násadu, nasazení letní a sklizeň prvního plodu + váhu plodů. Je to z tabulky exel a posunuly se sloupce i když v náhledu jsem posunula pod sebe.... Snad to někomu něco napoví a pomůže, prázdný sloupec ještě čekám na plody :) . Většina urychlena po zimování ve sklepě ve skleníku a pak cca na začátku června po zaštípnutí ven.

nasazení první sklizený
AMATRICE CASALE 25.6.
Becane 1 4.6. 10.9.
Becane 2 27.5. 3.9.
Campaniere 2 27.5.
Celeste 05.6. 15.9.
ETB Francuesco 26.5.
ETB (Cvrček) 30.5.
Hardy Chicago 20.6. 18.9. upadl při přenosu
Komen 15.6.
Moravský V 26.5.
Negronne 2.6. 06.09. trvale skleník
Nin ZS 2 vidlička 4.6. 17.9. nesladké divné
Pálava 15.6. trvale skleník
Preto Tores Novas 01.06. 10.9.
Romano Nero 15.6. nový obrost
Ronde de Bordeaux 24.5. 19.8.
Ronde de Bordeaux 24.5. 12.9.
Saľs 5.6. 5.9.
Trnavský V 24.5. 14.9.
Trnavský V 2 24.5. 29.8.
Veselí 15.06. 29.8.
Naposledy upravil Hanele12 dne 19 zář 2022, 15:01, celkově upraveno 2
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 19 zář 2022, 12:53

EvaOstrava píše:Pro srovnání - tabulka pořadí zrání odrůd fíků
https://mountainfigs.net/mountain-figs/ripening-order/


Tak koukám, u nás je teprve půlka srpna :lol: Ale ta následnost je zajímavá. RdB je asi jasná volba.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 19 zář 2022, 14:27

nene píše:Tak koukám, u nás je teprve půlka srpna :lol: Ale ta následnost je zajímavá. RdB je asi jasná volba.


Nevím, jak moc tomu věřit, protože RdB u mě ještě nedozrává, zatímco Veselský, HD, Peretta a Osborn Prolific ano.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 19 zář 2022, 14:42

Ono záleží i na tom, kdy rostlina nasadí. Jaune ve velkém květináči například nasadil letos o tři týdny později než řízek v malém květináči, ten velký se totiž prohříval déle a ze všech narašil poslední a proto dozrává i později. RdB je u mě pravidelně nejranější strom a mohu to potvrdit
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 19 zář 2022, 15:06

Petr z H. píše: ..... RdB u mě ještě nedozrává, zatímco Veselský, HD, Peretta a Osborn Prolific ano.


To RdB bylo stříhané?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 19 zář 2022, 15:09

Jedno RdB bylo trochou zastíněné a fíky u země a dozrály asi o 20 dní déle, nasazeno bylo stejně.
Také dost zvažuji pravidelnou obměnu rostlin. Jak píšeš o řizkovancích obvykle první 3 roky rostou jak divné a masivně nasazují. Zkusím si držet dvě mladé rostliny v max 10 litrech v porovnání se starší v cca 30l. Jaký bude finální výsledek v počtu plodů. Ty větší rostliny se mi špatně stěhují, raději budu udržovat mladší.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 19 zář 2022, 15:12

nene píše:To RdB bylo stříhané?


Nebylo. Je v zemi, a přes zimu ani neomrzlo.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 19 zář 2022, 15:13

nene píše:
To RdB bylo stříhané?

Tak na to jsem se chtěla také zeptat, mám dva přírůstky cca 1 m délky. Plody byly jen dole 4. Zda doufat v brebu nebo razantněji stihnout pro rozvětvení. Hlubší střih ale znamená pozdnější rašení i nasazení.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 19 zář 2022, 16:09

RdB snad brebu vůbec nemá. Má ta tvoje takové podobné listy, jako jsou na mojí fotce z 11.9.?
Mám dojem, že RdB je taková rychlá. Rychle zakořenila, rychle nasadila plody a rychle dozrály.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 19 zář 2022, 16:42

EvaOstrava píše:RdB snad brebu vůbec nemá.

V podstatě nemá, každý rok se sice podaří tak dva tři fíky breby na starém dřevě na obrovském keřisku, ale to je taková spíš náhoda potvrzující pravidlo. Příští rok bude to naše RdB pořádně ostříhané, tak uvidíme, jak to dopadne. Předloni stříhané HCčko bylo pak velice pozdní. Plánujeme ostříhat do nějakého rozumného tvaru RdB, HCčko, Negrone a možná Laradka a Franzuezko. Franzuezsko asi jen mírný sestřih, Laradka bychom rádi střihli hodně a zkusili jen main crop - ty fíky jsou vynikající. Vyhazovat budeme asi BTčko, breba pozdě, main crop málo sladký. Uvažujeme o potlačení Veselí, určitě ho hodně prostříháme, ale zase - neroste tak moc a každý rok snad pršet v době zrání nebude.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků