Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Mochi33 » 19 dub 2020, 21:48

Opravdu v tom není problém...ten sklenik je velký...a navíc po zmrzlých jde všechno ven a ty rošty se jen zavěsí na strop,pak už tam bude jen zelenina
:D
jarek01 píše:Napadlo mě něco podobného, něco jako že jak budou ty saláty sklízet... :D
Mochi33
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 zář 2019, 20:33
Bydliště: Náměšť nad Oslavou; 450 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2020, 00:35

Tak Pražský venkovní už se také probudil. Letos tedy safra brzo, minimálně o 2 týdny dříve, než je obvyklé.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 19.04.20

Opět překvapení, po těch mrazech krásně zelené pupeny zcela zhnědly, myslel jsem, že byly už narašené a zmrzly. Asi takto nějak podobně, i když toto je foceno dnes.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 19.04.20

Ale zdá se, že vnitřek pupenu zůstal nepoškozen, dokonce i přežila malá breba. Ty větší kusy zmrzly.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 19.04.20

Toto je poslední moje breba na venkovních rostlinách, potrava pro vosy a mravence. Potvrdilo se mi, že letorosty se po zaštípnutí v červnu v předchozím roce po odplození další rok větví, viz obr.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 19.04.20

Takže není o čem. Letos zaštípnu na přelomu května/června komplet všechny letorosty a budu tak směřovat jednu hlavní sklizeň na půlku až konec září. To ještě bude teplo na kvalitní plody a navíc je to takové trochu jalové období, kdy nic moc jiného nezraje. Takto to budu dělat u všech venkovních fíkovníků. Jak krásně napsali nene, to je jediný udržitelný způsob pěstování fíkovníků u nás ve volné půdě. Navíc spatřuji letos i další výhodu v tom, že ty zaštípnuté větvě raší o něco později, takže by mohly unikat i pozdním mrazíkům, se kterými je, jak je vidno, nutné každoročně počítat. A všechny květináčovky zase zkusím pěstovat hlavně na brebu, moonvilovým způsobem a střídavě každý rok půl keře. BT mám stále ještě v zimovišti a i když už tam stoupá teplota, tak ho nezalévám a tudíž zatím neraší. Hluboko jsem jej seřízl, začátkem května ho přesadím s nechám pěkně rozjet. To samé LdA, i když to je zatím malé, takže letos už jede u jižní zdi. Ještě ho tak dvakrát zaštípnu na větvení a pak už to nechám být. No, jsem na to zvědav, tak uvidíme.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod milos 51 » 20 dub 2020, 12:16

Obrázek

Obrázek
Breba v Břeclavi . Jako na Jadranu :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1892
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 20 dub 2020, 15:09

Tak me prece jen jeste napadl dalsi dotaz...

Nejake fikovniky uz vysazene mam (peretta, nekolik ebt - palava, francuesco)

Jaky by jste doporucili spon pokud bych z nich chtel vytvorit linii pres kterou nepujde projit? (

Mam to nad skalkou a potreboval bych zajistit, ze mi nespadnou deti ze skalky dolu a fikovnik me pris jako dobry napad. (Budu ho drzet v kerovite podove - zrejme budu sestrihavat na cca 1.5 m vysky na zacatku sezony)

Nemusi to byt prehustene, ale minimalne vizualne musi byt jasne ze tudy se nechodi.

Dalsi dotaz mozna nebude aktualni, jelikoz bude stacit muj aktualni spon... (Mozna jen jeden .. netusim zdali prezil ci nikoliv cely kmen odkousnuli brabosi a nic z nej nezbylo)
Kde se daji koupit kvalitni odrudy na ven? (Idealne jine nez mam)
Prakticky cokoliv najdu v klasickych zahradnictvich a pak se zde podivam tak je to spis podvod na zakazniky :-)

Edit:
Palava a francuesco je super :-)
Peretta no uvidime

Edit2 - co jsem nasel ze se da koupit a nic jineho se mi nepodarilo najit.
Dottato
Osborn prolific
Bornholm
Turca
Madeleine des Deux Saisons
Black royal
Ice crystal
Dalmatie
White royal

Nejlepe mi z toho vysel osborn prolific, madeleine, bornholm, dalmatie (ale ten asi neni vhodne tolik na ven? )
Naposledy upravil antarian dne 21 dub 2020, 13:33, celkově upraveno 1
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 21 dub 2020, 12:43

taky bych měl otázku: za domem v Praze na Smíchově mám prostor za oknem - je to ze tří stran chráněný cihlovýma zdma (jedna je zeď domu) takže tam určitě bude chráněný mikroklima. Na druhou stranu je to otočený na sever, takže přímý slunce tam svítí tak max 1-2 hodky denně. Chtěl bych tam dát velký květináč a napadlo mě dát do něj fíkovník. Má to podle vás smysl? Líbil by se mi tam i jen okrasně, i když pokud by plodil, bylo by to samozřejmě lepší. A jak to vyřešit se zimováním? Buď květináč tak 30l (co ještě unesu) a na zimu dát do sklepa, anebo květináč třeba 60 - 80l a nechat ho tam celoročně (a třeba na zimu obalit, listím slámou apod). Dík za odpovědi!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod tomq » 21 dub 2020, 15:12

Praha má dobré mikroklima, viděl jsem růst fikovníky úplně ve stínu v Chorvatsku v údolí řeky Cetiny, byly v lesíku v pobřežní vegetaci, jenomže byly vytahlé, řídké a bez plodů, je to ale jiné klima, i když ve stínu nemají pařák ani tam, přeci jen délka zimy tady a hrozba promrznutí květináče oproti zemi je větší, můj na zahradě v zemi je v polostínu a roste o dost pomaleji než v ideálních podmínkách, na druhou stranu ale nevymrzá
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 21 dub 2020, 15:41

tohle místo není zastíněný, jako třeba pod stromy ap. prostě je jen za domem, takže tam nejde přímý slunce. volná půda tam není takže jediná možnost je květináč. a když teda květináč promrzne, tak je konec?
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 dub 2020, 16:05

Kontejner může promrznout, ale nevím kde přesně je ta hranice, kdy už to kořeny nedají (řekl bych, že do mínus deseti je to ještě ok).
Horší je ten stín, tam bude fík asi jen na okrasu, jedna hodina slunka je asi málo, někdy nechtějí potvory plodit ani při 12ti hodinách přímého svitu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4123
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 21 dub 2020, 17:47

tak ja si to jeste rozmyslim, ale mit tu nejakej i treba jen na okrasu me laka. jinak ale velky kvetinac by na tomhle miste kompletne na -10 nikdy nepromrznul, zvlast pri tech zimach co ted mame. Me prave zaujalo ze v Praze jsou fikovniky casto ve dvore za vysokou zdi, ktera musi slunce dost omezovat ale sviti tam teda aspon nekolik hodin kolem poledne. treba ten u maltezskych rytiru uz je normalni strom.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod tomq » 21 dub 2020, 18:10

Myslím že právě -10°C je už dost, řekl bych, že kolem -5°C bude kritickejch, ono se to nezdá, ale rostliny nad zemí vydrží hodně, kdežto v kořenech tolik ne. U oleandrů nebo palem se udává že pod -5 je krize a snesou to jen chvilku, tak fíkovník by mohl být odolnější ale neřekl bych o mnoho, spíš než mráz pak může rostliny poškodit sucho, protože zmrzlá voda v květináči nelze čerpat kořeny, to se ale týká spíše stálezelených rostlin, které vypařují vodu listy i přes zimu, u fíku by to neměl být problém. Je pravda že na -10 to asi tyhle zimy jentak neklesne to by muselo být opravdu dlouhé období takových mrazů. No nejspíše nezbývá nic jiného než to zkusit a uvidí se, fíkovník je nezmar a vyráží snadno od kořenů takže pokud budou v pořádku, tak obrazí i kdyby nestihly vyzrát ve stínu přírůstky z léta a namrzly by. Kolikrát jsem viděl že přežily tůje a buxusy v malých květináčích po tvrdších zimách, tak snad to vyjde i v tomhle případě
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 dub 2020, 19:57

No nevím, podle toho, že byly teď dvě mírné zimy za sebou, bych moc na to, že takové už budou všechny, moc neusuzoval. Ty předchozí dvě 2017 a 2018 byly zase pěkně tuhé, i zde v Praze byly celé týdny, kdy teplota nestoupla nad -10. Je pořád třeba počítat s tím, že květináčovky bude třeba na zimu uklízet.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 dub 2020, 20:19

Mám ověřeno promrznutí kořenů na cca -8, níž jsem to až na výjimky v případě kontejnerů nepouštěl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4123
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 22 dub 2020, 07:32

ok, rozmyslím si to ještě teda, každopádně díky za všechny názory!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 22 dub 2020, 12:42

Nemáte někdo tip na kapalné hnojivo s vysokým obsahem draslíku a nízkým obsahem dusíku, se kterým byste měli dobré zkušenosti na začátku sezóny u kontejnerovaných rostlin?
Standardně používám granulovaný ovčí hnůj (NPK 2.5 1.5 7), ale předpokládám, že v tekuté formě budou živiny rychleji přijatelnější.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 124
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 22 dub 2020, 13:56

Kristalon na květ a plod. Je to rozpustné hnojivo ve formě prášku. Podle toho co píšeš, je to přesně to, co hledáš... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků