Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 10 kvě 2023, 12:53

Georg píše:Bydlím na Vysočině, Havlíčkobrodsko, ca.520 m.n.

Lepší bude, když je na jaře zapustite do země. Prokoreni si dolů, nebudete se stresovat, že uschnou. Na podzim vykopat po opadu listů a do sklepa. Osvědčily se mi látkové kontejnery, z boku dole udělám větší otvory cca 6 cm ze 4 stran a na podzim bez problemu vykopnu.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 10 kvě 2023, 16:58

Georg
520 metrů nad mořem, na Vysočině za Brodem, to je s fíky stejná situace jako v Tachově. E3 Takže jestli vám někdo může radit, tak jedině Stanley. Navíc má zkušenosti a daří se mu mít úrodu. S20
Naposledy upravil meyer dne 10 kvě 2023, 17:03, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 599
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 10 kvě 2023, 17:02

Dnešní Znojmo, klon T1, již jsem jej ráno "sklidil" a povinně zkonzumoval, tako fíkové "Něco", barva plodu lehce zahnědlá vnitřek dle vnímání barvy na připojeném snímku.


Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 599
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 11 kvě 2023, 07:32

Pre "potešenie oka aj duše"- figovníky v centre mesta:
- toto je ten pri kostole, čo sem dával foto JančiZV
Obrázek
-toto je ďalší v úplne uzavretom dvore v centre mesta- listy má 20cm a brebu v "konzumnej" veľkosti....tieto nezaznamenali, že tu boli jarné mrazy....centrum mesta je super poloha....ak by som bol v takejto mikroklimatickej oblasti, rezal by som figovníky hlavne na letnú násadu...
Obrázek
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1816
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Georg » 11 kvě 2023, 13:51

Hanele12

To je také zajimavé řešení, zapustit do země a na podzim vykopat. Zkusím o tom popřemýšlet. Třeba by šlo je dát do květináče z pálené hlíny a potom zakopat do země. Vlhkost ze země by se skrz póry ve stěně květináče dostávala sama k rostlině. Okolí bych v případě sucha prolil jednou za čas větším množstvím vody, aby zem nebyla suchá. A na podzim zase vykopat.
Naposledy upravil Georg dne 11 kvě 2023, 13:55, celkově upraveno 1
Georg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 kvě 2023, 08:39

Re: Fíkovník

Příspěvekod Georg » 11 kvě 2023, 13:55

meyer

Jj, všimnul jsem si. Myslím si, že pěstitelů fíků v podobné nadmořské výšce přes 500 m.n. nás tady bude i víc :lol:
Georg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 kvě 2023, 08:39

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 11 kvě 2023, 14:20

Georg píše:Třeba by šlo je dát do květináče z pálené hlíny a potom zakopat do země. Vlhkost ze země by se skrz póry ve stěně květináče dostávala sama k rostlině.


Opakuji, že fík potřebuje hektolitry vody, tohle nebude stačit jakmile začne v létě opravdové horko.
Pokud bys chtěl na sezónu fíkovník zakopávat, tak doporučuji udělat opravdu velkou jámu (minimálně 2x větší než objem kontejneru) a vysypat ji lehčím materiálem - písek, mulč, cokoli.
Protože není nic horšího než se pak pokoušet fík vykopávat z nějakého jílu.
No a taky existuje možnost nic nezakopávat, nechat kontejner klidně na betonu a jen ho celý obsypat dokola mulčem nebo lehkou zeminou. Na zimu odstříhat kořeny, které vylezly dírami v nádobě.
Těch možností je více.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4123
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 12 kvě 2023, 14:09

Georg píše:Hanele12

To je také zajimavé řešení, zapustit do země a na podzim vykopat. Zkusím o tom popřemýšlet. Třeba by šlo je dát do květináče z pálené hlíny a potom zakopat do země. Vlhkost ze země by se skrz póry ve stěně květináče dostávala sama k rostlině. Okolí bych v případě sucha prolil jednou za čas větším množstvím vody, aby zem nebyla suchá. A na podzim zase vykopat.


To bych ze zkušeností nedoporučila, aby neuschul potřebuje kořeny dostat ven. Zapouštím do speciálního fíkového záhonu, je to normálně nakypřená zem a není vůbec problém je na podzim vykopat. Zapouštím prakticky všechny. Ale u nás je dost sucho na pískovci, tak jak zalévám ke kminku, tak asi kořeny moc nepotřebují hledat vodu, okolo je stejně sucho.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Georg » 15 kvě 2023, 10:57

Hanele12

Díval jsem se v jednom zahradnictví na květináče a potom mě zaujal jeden koš z umělého hmoty. Škoda že jsem si ho nevyfotil. Má tvar květináče. Vysoký ca. 50cm, průměr asi 40cm. Stěny tvoří mřížka z umělé hmoty s velkámi oky, tvrdá a odolná. Nevěděl jsem přesně k čemu ten koš slouží. Prý je to koš na dřevo. Ihned mě napadlo, že by mohl sloužit k pěstování fíkovníku :lol: Představoval bych si to asi takhle. Koš bych dal do jámy vykopané na nějakém vhodném místě na zahradě, a zasadil do něj fíkovník se substrátem Postupem jak bych fíkovník prokořenil, zpevnil by se se obsah koše. Pře zimou bych ho zase i s košem vykopal, Vznikl by tak kořenový bal. Kořeny vyčnívající z koše bych ostříhal a dal bych fíkovník i s košem pouze dočasně do nějaké nádoby a zasypal po stranách trochu hlínou, aby nevysychal. Opět, přímo se nabízela taková gumová nádoba, která byla rovněž u zmíněného koše. Na jaře, po přezimování, by se postup opakoval. Rostliny i s košem bych zasadil do připravené jámy a nechal zde přes sezónu vegetovat. Jámu bych ještě mohl vylepšit tím, že bych do ní natáhnul hadici nebo trubku až na dno, zasypal hlínou a zaléval tím způsobem, že bych odstátou vodu lil do zmíněné hadice (trubky) a voda by se dostávala přímo ke kořenovému systému.
Ideálně by bylo potřeba takových nádob (košů) vícero velikostí, jak by postupně rostlina rostla a sílila. Navrhoval bych tento způsob pěstování až u dospělejší rostliny, až by kořenový systém spolehlivě vyplnil obsah zmíněného koše. Přiznávám, že manipulace s rostlinou je v tomto případě trochu fyzicky náročná a vyžaduje trochu chlapské síly 8) Ale jako alternativa k celoročnímu pěstování fíkovníku venku je to podle mě zajímavý nápad. Navíc, je zde jistota, že při pěstování ve vyšších nadmořských výškách rostlina nevymrzne. Neříkám však, že celoroční pěstování fíkovníku venku a třeba i v mém případě v nadmořské výšce okolo 500 m.n.m. mě neláká.
Naposledy upravil Georg dne 15 kvě 2023, 11:12, celkově upraveno 3
Georg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 kvě 2023, 08:39

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 15 kvě 2023, 11:10

Georg píše:Navíc, je zde jitota, že při pěstování ve vyšších nadmořských výškách rostlina nevymrzne. Neříkám však, že celoroční pěstování fíkovníku venku a třeba i v mém případě v nadmořské výšce okolo 500 m.n.m. mě neláká.


Ale fíkovník neomrzne kvůli nadmořské výšce. Třeba na takové Sněžce byly minimální teploty -13 °C, a jen jednu jedinou noc v listopadu -15 °C. Fíkovníky vymrznou především v mrazových dolinách, kde jsou teploty nejnižší, není to primárně o nadmořské výšce. Např. já mám 430 mnm a v zimě nešly teploty pod -10 °C.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Georg » 15 kvě 2023, 11:20

Petr z H

Ve vyšší nadmořské výšce je v zimě klima celkově drsnější. Vím, když bude fíkovník přikrytý a mráz nebude dosahovat minima na -20°C tak to bude asi jedno. Máte pravdu, že mrazové kotliny jsou asi nejhorší případ, což není můj případ. Kdysi jsem měl fíkovník semenáček, nechával jsem ho celoročně venku a nepřikrýval. Vydržel 3-4 roky, po zimě vždy obrazil. Po jedné zimě však už nikoliv, zřejmě vymrznul až ke kořenům?
Georg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 kvě 2023, 08:39

Re: Fíkovník

Příspěvekod Georg » 15 kvě 2023, 11:24

Petr z H

Mohu se zeptat? Vy když máte fíkovníky celoročně venku ve volné zemi, tak je na zimu něčím obalujete? Dáváte ke kořenou nějakou ochranu? Děkuji za odpověď.
Georg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 kvě 2023, 08:39

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 15 kvě 2023, 11:50

Georg píše:Díval jsem se v jednom zahradnictví na květináče a potom mě zaujal jeden koš z umělého hmoty. Stěny tvoří mřížka z umělé hmoty s velkámi oky, tvrdá a odolná. Ihned mě napadlo, že by mohl sloužit k pěstování fíkovní.

Nevím, zda plast kořeny nezdemolují. Mě napadlo použít drátěný koš na brambory.
https://www.kukacka.cz/kos-drateny-pzn- ... e-merchant
Našla jsem i 30 litrový. Vystlat ho zahradní folií s několika bočními otvory. Zakopat a na podzim vykopat. Mysím, že Hanele tu zahradní folii taky někdy doporučovala.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 15 kvě 2023, 11:59

Georg píše:Petr z H

Mohu se zeptat? Vy když máte fíkovníky celoročně venku ve volné zemi, tak je na zimu něčím obalujete? Dáváte ke kořenou nějakou ochranu? Děkuji za odpověď.


Ne, poslední 2 zimy jsem je nijak nechránil, protože mrazy nedosahovaly k -15 °C. Nebyly mrazem nijak poškozené, pouze několik jich loni přišlo o vrcholový pupen na jaře, kdy se začaly otvírat, a přišel menší mrazík. A to bylo myslím někdy na přelomu duben/květen.
Chráním je, jen když hrozí delší mráz -15 °C a nižší. Snažím se kolem nich omotat slámu, lepší ochrana pro více než 30 keřů není v mých silách (morálu). :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Georg » 15 kvě 2023, 12:03

Měl bych takovou obecnou otázku. Jak už jsem předtím psal, koupil jsem si před nedávnem menší sazenice fíkovníku smokvoně, asi 40 cm výška. Měl jsem je asi 2 týdny doma na okně, že na ně nesvítlo úplně slunce. V teple začínali rychle rašit, objevovaly se první lístečky. Tak jsem se rozhodl je po 2 týdnech přesadit do květináče a dát na zahradu. Zalil jsem je do podmisky. Přes týden jsem se o ně nestaral, protože jsem byl mimo domov, doma se zdržuji pouze o víkendech. Naneštěstí letošní jaro je tak chladné. 2 dny jsem rostliny sledoval a nebyly na nich žádné změny, ani se neobjevil úpal od slunce, i když svítilo (obával jsem se trochu světloplachosti, vzhledem k tomu, že byly nějakou domu doma z dosahu slunečních paprsků). Když jsem se po 4 dnech vrátil, byl jsem velmi nemile překvapený. Voda z potácků se vsákla do substrátu, takže hlína byla přemokřená. Díky tomu, že bylo chladno, voda se nevypařovala :? Listy byly rovněž poškozeny, ale pouze ty staré. Nové rašící, byli naštěstí krásně zelené. Na starých listech se vytvořil jakýsi hnědý povlak, nebo vybledly. Byl jsem z toho velice neštastný a přisuzoval jsem to právě tomu, že rostliny stály nějakou dobou po několik dní ve vodě nebo že je spálilo sluníčko. Ihned jsem květináče s rostlinami vyndal z podtácků, kde byla ještě zbytková voda a nechal celou noc odkapat. Potom jsem si všimnul ale něčeho co můj názor pozměnilo. Některé květy jahod na zahradě měly černé středy, tzn, jediné, musel přijít mrazík ??? Stalo se to minulý týden po 8. květnu. Rostliny jsem preventivně přesadil, protože hlína v květináčích byla jedno bahno. Na dno jsem dal nově keramzit a nový suchy substrát. Nyní jsem je i vzhledem k chladnějšímu počasí zalil jen decentně a ještě je na dal na novější místo, kde na ně nebude pršet.
Otázka je co mohlo způsobit poškození listů? Zřejmě se zde sešlo víc faktorů dohromady. Já to přisuzují mrazíku. Přemokření rostlinám také nepospělo, nechci ani domyslet co by se s nimi stalo, kdyby v té vodě stály další týden S13
Georg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 kvě 2023, 08:39

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků