Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 28 kvě 2018, 10:17

Satan píše:28.5. Jsou v prodeji v Lidlu opět fíkovníky .


U nás mají Twotimer, Noir de Caromb, Brown Turkey a Chicago. Koupil jsem si to Chicago a doufám, že to je odrůda Hardy Chicago...
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 28 kvě 2018, 10:25

U nás mají to samé, ale jen pár kusů, taky jsem koupil Chicago a Twotimer. Máte někdo zkušenosti s tím Twotimerem?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Vendelín » 28 kvě 2018, 11:05

Rad bych se zeptal na jednu vec. Jedna se o ten muj vonavy BT z baumaxu. Zacinaji se mu vybarvovat prvni plody do fialova a lehce meknout. Zustavaji stejne velke, jako kdyz byly zelene, t.j. asi 3-4 cm v prumeru. Vloni po tech pozdnich mrazech nasadil jen par kusu breby a presne v teto fazi (zamekavani, zmena barvy) nasadu shodil. Proto se chci zeptat, jak o nej v tuto dobu pecovat, aby urodu pokud mozno udrzel. Vice zalivky, nejake hnojeni navic? Nebo mam Pech a neni to vubec BT, ale neco, co potrebuje opylovace a bez nej nasadu shodi?

Dekuju vsem za radu, V.
Vendelín
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 21 lis 2017, 16:56
Bydliště: Konice 29, Znojmo

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 28 kvě 2018, 11:22

pavell píše:U nás mají to samé, ale jen pár kusů, taky jsem koupil Chicago a Twotimer. Máte někdo zkušenosti s tím Twotimerem?

Někdo tu nedávno psal, že Twotimer má, projdi si pár stránek zpět.
Má někdo prosím třeba z loňské akce z Lidlu to Chicago? Je to opravdu Hardy Chicago? Letos mají stejný sortiment jako loni a loni jste ho tam někdo určitě koupili ;)
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 28 kvě 2018, 11:43

Tady měli hodně Chicago, a BT, a jen dva fíkovníky Ronde de Bordeaux , ani jeden Twotimer , minuli rok byly na tom fíkovníky z lídlu lépe po zdravotní stránce.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 kvě 2018, 11:51

Vendelín píše:Rad bych se zeptal na jednu vec. Jedna se o ten muj vonavy BT z baumaxu. Zacinaji se mu vybarvovat prvni plody do fialova a lehce meknout. Zustavaji stejne velke, jako kdyz byly zelene, t.j. asi 3-4 cm v prumeru. Vloni po tech pozdnich mrazech nasadil jen par kusu breby a presne v teto fazi (zamekavani, zmena barvy) nasadu shodil. Proto se chci zeptat, jak o nej v tuto dobu pecovat, aby urodu pokud mozno udrzel. Vice zalivky, nejake hnojeni navic? Nebo mam Pech a neni to vubec BT, ale neco, co potrebuje opylovace a bez nej nasadu shodi?

Dekuju vsem za radu, V.


Jestli breba už mění barvu a přitom zůstává relativně malá (tj. současně nezvětší výrazněji objem), tak už opadu nezabráníš ničím. Ale nenech se tím odradit, někdy se to prostě stává bez zjevného důvodu - dělá mi to letos řada rostlin ať už v kontejnerech nebo v zemi a rozhodně jim neschází ani zálivka, ani výživa. Nezbývá než se soustředit na hlavní letní násadu, ta už obvykle tak nepropadává.
Nevím proč fíkovníky tak rády tu brebu shazují, zdá se mi, že k tomu dochází častěji u skleníkových rostlin - možná nějaký stres z velkých teplotních výkyvů začátkem jara, když se začínají breba pupeny zvětšovat, fakt netuším.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4078
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 28 kvě 2018, 12:47

Satan píše:Tady měli hodně Chicago, a BT, a jen dva fíkovníky Ronde de Bordeaux , ani jeden Twotimer , minuli rok byly na tom fíkovníky z lídlu lépe po zdravotní stránce.

Byl jsem tam ráno první, takže bylo z čeho vybírat. Mám krásnou rostlinu :)
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 28 kvě 2018, 13:17

pavell píše:Radime tak to je super zpráva, tomu se ani nechce věřit a není zasazený na nějakém chráněnějším místě oproti ostatním?


Přesně tak, Pavle, taky se mi tomu nechtělo ani věřit, že přežil letošní mrazy a ještě s tím šíleným vichrem, který fičel téměř celé mrazové období, což je situace, kterou tu za skoro 10 let nepamatuju (aby fičelo při teplotách pod -10). Fíkovník je spolu s dalšími čtyřmi odrůdami zasazen u jižní zdi, ale neprosperuje tam kvůli suchu. I když tam jsou fíky už snad pátý rok, přírůstky mají maximálně do metru, ale spíše 60 cm i když vymrznou až k zemi. Vysadili jsme postupně dalších asi 15 odrůd k západní zdi do katastrofální půdy (cihly+vápno z omítky + kameny + jíl) a tam přírůstky činí přes metr a půl ročně, protože se tam drží déle vláha, fíky očividně neocení dobré půdy! Chtějí stavební navážku s jílem a vodu :) . Také v té hnusné půdě tvoří lopuchy jako ve skleníku a barva je neskutečná.

Ohledně toho omrznutí a stíhání dozrávání, je to tak. Tak dvě léta ze tří stíhá zrát letní násada právě u HC. Ale jen pár plodů nepříliš luxusní chuti. Zkusíme, jestli nebude zrát lépe u té západní zdi s navážkou a jílem.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrpan » 28 kvě 2018, 15:04

Predevcirem jsme sklidili prvni plod z Pribickeho. Jeste to nebylo super, ale manzelka byla i tak dost spokojena.
ObrázekObrázek
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 kvě 2018, 15:07

Ten fík odpadl nebo už jsi to nemohl vydržet a utrhnul ho?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4078
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod amy80 » 28 kvě 2018, 15:14

Já dneska sklidila plod z fíkovníku koupeného loni jako "Sultane" v Lidlu... Snědl se než jsem ho stačila vyfotit, byla malý, ale dobrý.
Utrhla jsem ho sama, ale byl už hodně měkký.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 28 kvě 2018, 15:37

Taky máme tohle Sultane, venku v půdě, taky na něm přežil zimu jeden :lol: fík , tak se těšíme, že třeba dozraje. Je to moc sympatický fíkovník, tak je fajn, že chutnal :) . A už nasazuje další fíky.
Nejdál s násadou je ale Bratislava, pak hned HC. To HCčko se rozjelo jako úplně poslední, skoro jsme už měli strach, že je něco špatně...no a teď se to snaží dohnat :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 28 kvě 2018, 15:43

Byla jsem se ráno mrknout na ty fíkovníky v Lídlu, měli tam:
Perettu, BT, Chicago, Ronde de Bordeaux pak jen dva ks Blanca Gota de Miel
a jen jeden Twotimer! Bylo to ještě v krabicích, špatně se fíkovníky vytahovali
z krabice!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1529
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 28 kvě 2018, 21:40

Radim K píše: Tak dvě léta ze tří stíhá zrát letní násada právě u HC. Ale jen pár plodů nepříliš luxusní chuti.

HC má sice plody poměrně malé ( hlavně v poměru k SD ), ale výborné chuti. Nevím, proč ty vaše jsou nechutné.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 kvě 2018, 22:09

HC má rádo v době zrání pořádné vedro, pokud je jen teplo, tak kvalita fíků není nic moc.
Velký rozdíl oproti Dalmatii, která je skvělá i v říjnu až listopadu (aspoň ve skleníku).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4078
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků