Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 črc 2020, 20:23

Tak se dnes zabarvil první breba fík Laradek. Kdy asi tak po prvním zvětšení a zabarvení bude asi zralý?
Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 črc 2020, 21:47

Podle počasí, ale vypadá to, že bude teď teplo, tak to je otázka pár dní, max asi týden.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 črc 2020, 07:34

moonvil píše:Podle počasí, ale vypadá to, že bude teď teplo, tak to je otázka pár dní, max asi týden.


Díky. Měli nasazeno stejně s DK, ale tam ani známky zrání. Pořád zelené, ale veliké. Má smysl ten DK po odplozeni ořezat,protože na těch nových vrcholcich nad brebou jede letní násada. Tu jsem tedy odštipla. A jsou to dlooouhe tyčky bez rozvětvení.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 03 črc 2020, 09:34

Na to proste neni jednoznacna odpoved jestli to DK rezat ted v sezone nebo kdy vlastne. Taky v tom nemam uplne jasno, jak tyhle San Pedro odrudy spravne pestovat, delam s tim ruzny experimenty, ale bohuzel je to tak, ze clovek neco zkusi, zjisti, ze to nefunguje a pak musi cekat dalsi rok nez zkusi neco jinyho...
Kazopadne kdyz to orezes moc pozde, tak uz ti nestihne narust novy drevo pro budouci brebu, ale to je asi jasny.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 črc 2020, 15:55

Skoro by to stálo za to založit tu vlákno a dávat do něj své zkušenosti s ťimto typem. Aby se to tu neztrácelo v textu. Já třeba minulý rok v červenci zastihla a dorostl a teď plodí. Ale nevím zda to nebylo tím , že to byl roční rizkovanc a rostl jak divej. Ale nerad se rozvětvuje. Když ho zastipnu raději vyrazí z kminku nové větve. Násadu má tedy excelentní.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 03 črc 2020, 21:57

Hanele12 píše:Skoro by to stálo za to založit tu vlákno a dávat do něj své zkušenosti s ťimto typem.

Není to moc dobrý nápad, typ San Pedro není tak rozšířený a zakládat vlákno kvůli dvěma nebo třem příspěvkům do roka je zbytečnost.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 04 črc 2020, 08:18

Tak to jsem nevěděla, že není tak rozšířený. Chápu to, většina fikovniků uzraje i podzimní úroda tak se vyplatí pěstovat víc.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Portos » 06 črc 2020, 14:34

Dobrý den nebo Ahojte všichni fíkovníkáři :D

Po přečítání tohoto fora a že to má hodně příspěvků jsem zjistil že pěstování fíkovníků je neskutečná věda :D záleží samozřejmě na uhlu pohledu :D
Mno v podstatě něco jako sprátvné pěstování fíkovníků vlastně neexistuje vždy budou některé okolnosti a anomálie a nespočet druhů fíkovníků ani nezmiňovat, ze kterých budem jen kroutit hlavou :) ,možná to netřeba tak prožívat :D :D

Ovšem na co bych se chtěl zeptat : Pěstuji fíkovníky v květináči a teda zkoušel jsem experiment pár fíkovníku celý den na plném slunci a pár v polostínu a výsledek je že fíkovníky na plném slunci mají přirůstky několik v podstatě cm za rok a ty v polostínu více jak metr a mají větší listy a prostě vše S8 S6 jenže teda co je lepší aby rostlina vlastně rostla nebo moc nerostla? když teda pominem a nebudem brát ohled na vyzrálost dřeva :wink: prostě je lepší rostlinu hnát aby vyrostla nebo to prostě není tak důležité?

Na toto téma jsem na foru našel spoustu příspěvů ale žádný který by to tak nějak jednoznačně vystihl.
Možná je to stupidní dotaz ale myslím jsi že problematika tohoto směru není jednoznačně vyřešena,a jestli má někdo fíkovník v květináči na plném slunci celý den a má větší přirůstky tak ja to nejsem a můžu pátrat kde je chyba :D


Předem děkuji za odpovědi :)
Portos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 05 črc 2020, 14:20
Bydliště: Radějov 236 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 06 črc 2020, 16:13

Máš pravdu, že tohle se tu opravdu moc neřeší. Důvod je prostý - to, zda fíkovník dělá metrové nebo decimetrové přírůstky, není tak důležité v porovnání s tím, jak plodí.
Příliš dlouhé výhony nejsou u kontejnerovaných rostlin žádná velká výhra, výhodnější je kompaktnější růst s hustějšími "nody".
Pokud má fíkovník dostatek živin a vody, tak ti bude valit i na plném slunci, je to pak ale ještě ovlivněno spoustou faktorů jako odrůda, stáří rostliny, zdravotní stav, atd.

Takže na tvůj dotaz, zda je lepší, aby rostlina přirůstala spíše více nebo raději méně, odpovím, že pokud je schopná plodit za každým listem (což je asi ideální stav), tak stačí mít přírůstky 10-20cm s nějakými 5-6ti listy, víc není potřeba. Mám teda na mysli již finálně zapěstovaný tvar se dvěma až třemi úrovněmi větvení, tzn. tak od čtvrtého až páteho věku rostliny počínaje.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 06 črc 2020, 21:53

Portos píše:Dobrý den nebo Ahojte všichni fíkovníkáři :D

Ahoj, vítám tě na kiwiforu E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 črc 2020, 17:29

Tak moje první letošní zralá breba na ETB Laradek. Ten malý už pokoušeli mravenci, ale ten velký sladký a chutný. Jedte jich tam čeká 8 ks. Malá radost po jarním válčení ven a do garáže každý večer a ráno.... asi si pořídil pod velké fíkovníky desku s kolečky aby se daly dobře převážet.
Musela jsem se podělit o tu radost.

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 07 črc 2020, 22:51

Gratuluji! Já mám Laradek ve volné půdě a moc neroste, spíš přežívá. Breba nebyla vůbec a letní násadu jsem zatím nenašel. Přitom sousední fíkovníky jiných odrůd rostou jak divé a jsou obsypané plody, brebou i letní násadou.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 črc 2020, 23:22

El Mariachi píše:Gratuluji! Já mám Laradek ve volné půdě a moc neroste, spíš přežívá. Breba nebyla vůbec a letní násadu jsem zatím nenašel. Přitom sousední fíkovníky jiných odrůd rostou jak divé a jsou obsypané plody, brebou i letní násadou.

Díky. Laradek mám spolu s B T a Desert K. největší rostliny. Na BT 3 letem jen dvě breby a zárodky letní násady. Loni uzraly tři fiky v listopadu doma u okna. Ten asi vzdám. Laradek je po všech stránkách plodnejsi.
Už vám také zraje breba? Vůbec jsem nevěděla, kdy ji čekat. Ještě má DK asi 15 ks zelených.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 črc 2020, 23:26

A teď horší věci. Našla jsem asi rez na Veselskem primo na fíčích rezave skvrny. Mám rez bohužel na tabáčnici a asi se přenesla. Čím stříkať? Z tabacnice jsem ji nikdy ničím nezlikvidovala. Už jsem si nechala jen dvě a stejně jsou napadené. Diky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 črc 2020, 06:35

Rez se na fíkovníku objevuje spíš ve skleníku, ale může se to stát i na venkovních rostlinách, pokud je dlouhodobě vlhko (což v červnu asi někde bylo).
Nemyslím si, že by se přenesla z jiné rostliny, každý druh má obvykle své vlastní rzi. Máš to jen na fících nebo i na listech? Listy bývají napadeny jako první.
Obyčejný Kuprikol zabírá velmi dobře, akorát když se to stříká takto pozdě v létě, tak na fících pak zůstanou zaschlé mapy dodávající plodům lehkou měďnatou příchuť. Proto raději touto dobou již nestříkám, raději podezřelé listy co nejdříve otrhám.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron