Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod abrams007 » 11 pro 2017, 12:21

V Praze, v Letenské ulici rostl mohutný fíkovník ve dvoře domu 118, tento vzrostlý strom nepřežil zimu v roce 2012, neobrazil ani od kořenů, viděl jsem ho zcela suchý v srpnu 2012.
abrams007
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 42
Registrován: 06 srp 2010, 01:59
Bydliště: Liberec

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrlcr » 11 pro 2017, 12:48

Tomu se přátelé říká selekce. Ne každý kultivar je do našich podmínek zcela vhodný. Můj kamarád z Kostelce nad Ohří, mnozí z nás ho také znají, vždy říkala, že naše radost z toho, jak máme zimuvdorné odrůdy tomelů, smokvoňí, cicimků, různých palem a podobně je velice dočasná. Jedna extrémní zima, kterou středoevropské počasí umí nám ukáže, co je opravdu zimuvdorné. Bohužel u nás není až tak limitujícím faktorem mráz. I subtropické rostliny v době silné dormace vydrží ukrutné mrazy. U nás je problém nestálost počasí. Výkyvy teplot, pozdní mrazy, vysoké teploty v lednu a v únoru mrazy pod -20. Oblevy a deště v půli zimy a v květnu mrazy. Tím je střední Evropa pomalu světovým unikátem. Proto se stane, že je mrazivá zima a fíkovníky pomalu neomrznou, jinou, teplejší zimu vymrznou i kořeny. Málo sněhu, obleva, rostlina v míze a dvě noci mráz okolo -15 a je problém. Myslím, že to je důvod historicky malého rozšíření fíkovníků. Vydržely jen na chráněných místech pomalu po celé republice. Ale do okolí, i přes velice snadné řízkování se nikdy moc nerozšířily. Satane, pokud je tvůj fíkovník z rokob1940, jedná se vůbec o odrůdu B.T.? Netvrdím, že to není možný, historii odrůd fíkovníků jsem nikdy nestudoval. Jen mě překvapuje, že se zachoval název odrůdy pomalu 80 let. Navíc v dobách, kdy Angličtina byla pomalu neznámým jazykem v našich krajích.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 11 pro 2017, 13:54

petrlcr píše: Bohužel u nás není až tak limitujícím faktorem mráz. I subtropické rostliny v době silné dormace vydrží ukrutné mrazy. U nás je problém nestálost počasí. Výkyvy teplot, pozdní mrazy, vysoké teploty v lednu a v únoru mrazy pod -20. Oblevy a deště v půli zimy a v květnu mrazy. Tím je střední Evropa pomalu světovým unikátem. Proto se stane, že je mrazivá zima a fíkovníky pomalu neomrznou, jinou, teplejší zimu vymrznou i kořeny. Málo sněhu, obleva, rostlina v míze a dvě noci mráz okolo -15 a je problém.


Petře, nemohu s tím souhlasit, je to právě naopak. Střední Evropa je naopak celosvětově extrémně stálá, t.j. že je schopna "zakonzervovat se" meteorologická situace na měsíc, nebo i déle - a to je ten problém. Střídání teplot je pro subtropické rostliny mnohem příznivější, než trvalá zima měsíc v kuse. Samozřejmě nemám na mysli šoky z -20 v noci na +15 přes den na slunci - to pak pochopitelně praskají pletiva a trpí stálezelené rostliny, ale podívej se do USA, podívej se do střední, východní Asie, tam se během 12 hodin změní teplota třeba o 25°C a nezřídka za den i o více, než 30°C. Amerika je tou zemí, kde je počasí šílené a jsou tam kruté změny. U nás je naopak velice stálé klima. Stačí pozorovat měsíc klima třeba v Dallasu, Texas, dám příklad ze zimy 2014; jeden den odpoledne +22°C, jasno, večer 8°C, déšť se sněhem, ráno druhý den -6°C, sněžení, týž den odpoledne -10°C, další den do rána -16°C, jasno, týž den odpoledne už +4°C, další den +14°C a extrémní srážky (60 mm). Toto se děje téměř po celém USA. A jak je možné, že v Dallasu roste desítky druhů palem, subtropické, až skoro tropické ovoce? Proto, že arktický vpád trval jeden den. Pro nás je to něco nepředstavitelného, u nás stačí, aby sem jednou fouklo od SV, jako letos v lednu a inverze tu mrazivý vzduch podrží třeba měsíc, třeba i dva. A byť je to třeba se stejným minimem (-16°C) tak to spolehlivě zabije úplně stejné druhy, které v Dallasu přežijí. A za zimu je takových vln v Dallasu několik. Jen pro zajímavost, minimum je tam -24°C!
U nás trvalá tma, šeď, mlha, chlad = smrtící koktejl pro exotiku, nikoli změny v počasí. Ty jsou na to dobře zvyklé. Ale jak říkám, to, co jsem napsal nezaměňovat za skutečně nevhodné situace, kdy je jasná mrazivá noc a jasný slunný den, to je pak rozdíl teplot na slunci třeba 40°C a to je rovněž smrtící.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrlcr » 12 pro 2017, 10:56

V mnohém máš Radime určitě pravdu a přiznám se, že meteorologie mě ani moc nezajímá. Ovšem myslím, že zde srovnáváme trochu extrémy. Srovnávat středoevropské klima, s klimatem Střední Asie je zbytečné. Pokud si dobře vybavuji ze školních lavic, je Mongolsko stát s nejvyššími výkyvy teplot mezi dnem a nocí, létem a zimou, a myslím že u Ulánbátaru je i oblast s nejnižším tlakem vzduchu. Ovšem je to výrazně aridní, kontinentální oblast a moc rostlin z této oblasti není předmětem našeho zájmu. Obdobně bych to viděl i s Texasem. Ač to je již botanicky zajímavější oblast, opět poměrně aridní. Ovšem pokud jsme v USA, měli bychom zmínit středovýchodní část, nebo západní pobřeží. To jsou pro nás botanicky zajímavé oblasti. A zde, ač to nemám nastudované, si troufnu tvrdit, že počasí a především teploty v pozdní zimě i předjaří musí být rozhodně stabilnější. Většina dřevin z těchto oblastí je velice odolná zimním mrazům, ovšem nesmírně náchylná na mrazy pozdní. Podobně bych to ale viděl i s Východní Asií. Např. Japonskem. Ano, v létě přichází tajfuny, ale zimy budou na východě dost oceánské a tak výrazné změny teplot bych tam asi nečekal. Podobné je to v Západní Evropě, klima je výrazně oceánské a zimy ač deštivé, tak mírnější. U nás, ač převládá západní proudění, rádo nás navštíví proudění z východu, severu, nebo jihu. To pak bývají obzvláště v předjaří a na jaře pro rostliny katastrofy. To není problém jen pro exoty. Tímto trpí i dřeviny domácí, prapůvodně z atlantské oblasti, např.jedle a buk, z Amerického západu např. douglaska a jedle obrovská. Ale asi to sem už ani moc nepatří.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 12 pro 2017, 11:02

Zajímalo by mne kolik Brown Turkey klonů koluje u pěstitelů , jestli tyto klony jsou odlišné jak se od sebe liší, a chuťově jestli nejsou podobné.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 12 pro 2017, 11:28

Satane, to je jednoduché, co pěstitel to jeden klon. :lol:
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 12 pro 2017, 11:43

PaveII , ono to nebude tak jednoduché s těmi klony , jak se na první pohled muže zdát . Jestli se jedná vůbec o nějaké klony ?
Naposledy upravil Satan dne 06 bře 2018, 14:43, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrlcr » 12 pro 2017, 12:06

No, pokud je to správně určená odrůda, tak co pěstitel to klon B.T. Pokud pomineme vliv mutací, tak všechny klony budou naprosto shodné. Chuť plodů i velikost a vzhled rostliny samozřejmě ovlivní prostředí, výživa, choroby. Ovšem, pokud bys opětovně vzal klony od všech pěstitelů B.T. ozdravil je a pěstoval ve stejných podmínkách, věřím tomu, že z tisíce rostlin, bude max. jedna vykazovat nejakou změnu. Zbytek bude naprosto shodný. Pokud to bude odrůda B.T. vždy se bude jednat o klon. Odrůdy se generativně množit nedají. Pokud budeme důslední, tak roubování je kombinace vegetativního i generativního množení. Ovšem nositelem znaků je štěp a to je opět vegetativně vytvořený jedinec na cizích kořenech a tedy klon mateřské rostliny.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 12 pro 2017, 12:33

Petře, díky za diskusi (byť jsme trošku odbočili od tématu fíku, ale týka se ho to taky :) ). Já srovnávám nejvíce počasí u nás a v Severní Americe a sleduji počasí průběžně ve většině států USA a je to velice zajímavé. Co stojí za zmínku je fakt, že napříč téměř celými státy je historické maximum a minimum teploty téměř stejné! To znamená, že historická maxima pro jižní státy - Texas, Oklahoma, Jižní Karolína atd, jsou téměř stejná, jako pro severní státy - Montana, Dakota, Minnesota aj. a stejně i naopak, historické mrazy jsou velmi podobné na severu i na jihu! Znamená to, že vzduchové hmoty, ať už arktické, nebo tropické z Mexického zálivu mohou "zaútočit" s podobnou razancí jak na jihu, tak na severu. Proto vznik tornád a dalších katastrof. Samozřejmě na jihu se arktický vzduch neudrží tak dlouho, jako na severu, ale přijde mi to velice zajímavé. Při pohledu na extrémní teploty evropských metropolí je v celé Evropě klimaticky mnohem klidněji. Také tlakové útvary jako by se v USA nedokázaly vůbec udržet na místě a tak se tam počasí stále mění. Počasí se tam ustálí častěji jen na léto.
Co se týká mrazíků, letos zjara, ještě těsně před tím, než u nás všechno zmrzlo, vtrhl v dubnu arktický vpád na východní pobřeží USA a nakonec se studený vzduch "vylil" až do severní Floridy. Zmrzla jim tam úroda už s plody na stromech napříč asi 12 státy. Mrzlo tam kolem půlky dubna i v USDA zóně 7,8 a ojediněle i 9! Nejsem si jistý, jestli jsem toto někdy vůbec registroval v Evropě.
Jinak jako zajímavost doporučuji mrknout sem: http://www.mherrera.org/tempusa.htm , kde jsou uvedeny historické extrémy teplot pro všechny státy USA
a sem: http://www.mherrera.org/temp.htm , což je to samé pro zbytek světa.

Také mám v živé paměti zimu 2014/15 v New Yorku, kdy očekávali překonání absolutního rekordu okolo -27°C, nakonec tam padlo tuším -26°C. Než tam prochlazená vzduchová hmota dorazila, bylo tam vysoko nad nulou. Je zcela běžné, že je tam v prosinci při jižním proudění +20°C.

Taky se vyplatí sledovat počasí třeba v Denveru v Coloradu. Teď je tam klídek, ale občas to stojí za to, doporučuji sledovat pro pobavení, až bude nějaká změna v počasí :mrgreen: https://www.yr.no/sted/USA/Colorado/Den ... arsel.html
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 pro 2017, 12:54

Hele BT má asi 200 různých synonym a obávám se, že nikdo není schopen s jistotou říct zda daná rostlina je BT či nikoli. Viděl jsem už tolik podobných fíkovníků pod různými názvy, naopak na vlastním keři BT pozoruji v průběhu let celkem výraznou variabilitu, takže nějaké pokusy o přesné odrůdové zařanení všeho, co je víceméně podobné BTčku, beru jako ztráta času.
Na http://figs4fun.com/Var_B_info.html#BROWNTURKEY se dají prohlédnout stovky fotek, které jsou zařazeny pod BT, ty rozdíly jsou často hodně velké, ale když si to člověk nějak zprůměruje, tak má jakousi představu.
Díky tady tomu všemu osobně vidít označení "BT" spíše jako skupinu velmi příbuzných a podobných fíkovníků, pokud si dobře vzpomínám, tak i známí fíkoznalci (Condit, atd.) měli s přesnou identifikací BT trochu problém.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 12 pro 2017, 13:30

Tak teda nevím jestli jde někde sehnat nějaká ještě správná odrůda fíkovníku. Jen tak pro zajímavost v létě jsem si objednal u jednoho, teď už vím ne moc seriozního zahradnictví Konvičkovi 4 odrůdy fíkovníků, no přišli mi takové mini rostlinky s naprosto stejnými hodně vykrojenými listy. Tak vlastně nevím co to mám. Možná by to chtělo vybrat jen jednu u nás nejlépe prosperující odrůdu a na ostatní se vyfláknout, ale to by zase byla škoda. Tak co teď?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 12 pro 2017, 14:28

Radime, to že je u nás ustálené počasie bez veľkých výkyvov- asi dlho platiť nebude a už asi ani neplatí( napr. tu na JZ Slovenska) vyčína počasie čím ďalej tým viac...
Včera o 12,00 hod. bolo u nás +8°C a v noci do rána vystúpila teplota na +14°C- o 6,00 hod.- a to je v podstate letná nočná teplota - nie decembrová teplota
...takisto aj silný vietor čo nám tu tento rok fúka( napr. aj v lete bolo +32°C a vietor 50-70 km/h- je asi už u nás normálne... , takisto to bolo v januári bolo -18°C- a pritom fúkal vietor 60 KM/H... S15 )
napr. dnes v noci bolo v Dudinciach +15,6 °C... a v januári -30°C- čiže rozdiel v nočných zimných teplotách 45°C S15
t.j. ďalší rekord čo sa týka zimnej nočnej teploty...tento rok je tých rekordov už trochu veľa...a lepšie to určite nebude, lebo sa menia cirkulačné pomery aj v Európe
A čo sa týka figovníkov- napr. rozdiel vo farbe plodov určite je( záleži v akých podmienkach tá rastlina rastie) - aj na tých istých odrodách- aj môj má úplne inak vykrojené listy a aj vonkajšiu farbu plodov a aj tenšiu šupku ( ako má materská rastlina- z ktorej mám ten odrezok)- a je to tak už viac ako 20 rokov...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 12 pro 2017, 15:16

pavell píše:Tak teda nevím jestli jde někde sehnat nějaká ještě správná odrůda fíkovníku. Tak co teď?

To je přesně to, co tady prosazuji od počátku. Přestaňte se honit za různými zaručenými odrůdami. Každý má nějakou zkušenost a tohle fórum tyto zkušenosti dává dohromady. Takže je zbytečné mít doma 50 různých odrůd ( nezaručených ), lepší jsou dvě, tři, ale osvědčené i když Noname. Pro naši polohu je potřeba mít fíkovník s co nejkratší vegetační dobou, pokud je pěstován volně venku. Ve skleníku už je to příznivější, viz třeba můj SD, který má delší dobu zrání. Ovšem nahrazuje to úžasnou plodností ( u mně ). Tím chci říct - pěstujte to osvědčené, pokud to chcete pouze ke konzumaci. Samozřejmě pokusníci budou zkoušet cokoliv.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 12 pro 2017, 15:18

Radim K píše:Petře, díky za diskusi (byť jsme trošku odbočili od tématu fíku, ale týka se ho to taky :) ).

Nevadí mi rozvedení diskuse, ale pokud v ní budete pokračovat, přeneste ji do tématu počasí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod laradek » 12 pro 2017, 16:35

Presne jak pise Stanley. O neco podobne se pokousel uz pred lety Flax. Stalo ho to nemale penize, starosti a cas, zarucene odrudy z Ameriky apod.,ale vysledky byly bidne. Sbirku jsem od neho prevzal ja a samozrejme jsem dopadl stejne. Radeji noname a mit radost z obcasne urody.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků