Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 04 bře 2023, 20:05

Každý máme v podvědomí uložené určité vzpomínky spojené třeba s vůní nebo chuťí. Měla jsem docela nepříjemnou učitelku klavíru, která byla cítit cigaretami. A zápach cigaret ve mně dodnes vyvolává nepříjemné pocity. Ronde de Bordeaux, když se nechá přezrát, je fakt dobré a sladké. Ale když jím dobře zralou Pálavu, rozlije se ve mně úžasný pocit, jako bych byla u moře. Asi jsem kdysi jedla v té báječné atmosféře podobně chutnající fíky. Takže já to s Pálavou ještě chvíli vydržím. :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 04 bře 2023, 20:46

Tak já mám také Pálavu a nehodlám se jí zbavovat. Ale místo na breba fikovník venku jen jedno a ještě jsem se nerozhodl co tam půjde. Spíše jsem reagoval na to co bylo výše, tedy že Pálava (či jiná EBT) na každou zahradu. Těch zkušeností, kdy nefunguje ani na brebu jsem zaznamenal mnoho, takže bych tak striktní rozhodně nebyl :-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 04 bře 2023, 22:50

Rozumí někdo množení rostlin in vitro? Na cizích diskuzích dost často nadávají na fíkovníky množené jako tkáňové kultury ( in vitro), protože trvá více let, než začnou plodit. Prý se to ale dá obejít tak, že si z té rostliny vezmeme řízek, a ten plodí dřív, než původní rostlina. Vysvětlují to tím, že kořeny stále obsahují hormony, které byly na počátku procesu použity.
To pak vysvětluje pro mě překvapivou větu, co kdysi napsal o své Perettě JančiZV:"Ja som moju nevyhodil len vďaka tomu že začala rodiť známemu ktorému som podaroval odrezok. Už som neveril že zarodí."
Způsob množení se u prodávaných rostlin neuvádí (?).
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 05 bře 2023, 17:56

In-vitro rostliny na kořenech nic nemají, jsou to v podstatě semenáče a tak musí dospět. U rostlin je to tak, že nejdříve jsou v juvenilní fázi a pak teprve vznikají dospělá pletiva. Když se uřízne větev, která už je dospělá a je schopná vytvářet plody, tak všechny další větve co z ní vyrostou už jsou také dospělé. Zatímco původní rostlině dospívají nejdřív silnější větve, takže se dostává do plodnosti postupně.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 05 bře 2023, 20:41

Z toho jsem stejně nepochopila, jestli tedy může nastat situace, že řízek už plodí a původní rostlina ne.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 05 bře 2023, 21:48

EvaOstrava píše:Z toho jsem stejně nepochopila, jestli tedy může nastat situace, že řízek už plodí a původní rostlina ne.


Já jsem pochopila, že ne (a sama bych to také předpokládala - matečná rostlina na sobě ještě opravdu nemá zralá pletiva). Pokud ale někomu řízkovanec z takové rostliny zaplodil, je to zajímavé.
-----------
Ještě ohledně toho fíkovníku EBT - neříkám, že si ho v budoucnu třeba nepořídím, ale zatím se zkusím spíš orientovat na Perettu. A snad i na Veselský, pokud mi zakoření. :D
Jinak můj TB, o kterém jsem zde už psala, je tedy nejspíš také množen in vitro, protože (teoreticky) už měl minimálně loni plodit, a nic. Uvidím, co letos.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 06 bře 2023, 10:38

Našla jsem další informace o in vitro - typické pro ně je, že rostlina vyrazí hodně výhonů ze země, což ji vysiluje a neplodí. (Pak by to i vysvětlovalo to, že řízek zaplodí rychleji než matka). Takže prý vylamovat a nechat důsledně pouze jeden. Je fakt, že kvůli tomuto divnému růstu Peretty jsem se zaregistrovala do Kiwifora. Měla jsem dojem, že rostlina se chová jako by byla "planá". A v květináči se jí vůbec nelíbilo.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 06 bře 2023, 10:45

EvaOstrava - každopádně ale máte jistotu, že máte opravdu Peretu :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 06 bře 2023, 14:12

Jelikož loni měla plod, tak jistotu mám. Ale v eshopech žádná jistota neexistuje. To kdybych si ji naklonovala sama, tak jo. (-: Myslela jsem, že je to moc pracná metoda, takže rostliny budou drahé. Ale prý naopak,. Zatímco řízků má rostlina jen omezené množsví, u téhle metody z malého kousku rostliny lze namnožit stovky rostlin. A viruprostých. No, jsme v 21.století. Třeba časem vyvinou fíkovník, který dozraje za měsíc. Já bych ho brala.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 06 bře 2023, 15:08

EvaOstrava píše:Našla jsem další informace o in vitro - typické pro ně je, že rostlina vyrazí hodně výhonů ze země, což ji vysiluje a neplodí. (Pak by to i vysvětlovalo to, že řízek zaplodí rychleji než matka). Takže prý vylamovat a nechat důsledně pouze jeden. Je fakt, že kvůli tomuto divnému růstu Peretty jsem se zaregistrovala do Kiwifora. Měla jsem dojem, že rostlina se chová jako by byla "planá". A v květináči se jí vůbec nelíbilo.


To je opravdu zajímavé - můj TB má také hodně výhonů (zhruba 8-9 silnějších než tužka + ještě i slabé, které jsem nepočítala). Všechny jsou živé. Bylo mi jasné, že je musím trochu probrat, ale chtěla jsem nechat tak 4.

Že bych tedy měla nechat jen ten nejsilnější?
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 06 bře 2023, 15:58

Tak to radil jeden pěstitel, že od maličké rostlinky nechává jen jeden výhon a plodí mu to hned. Já jsem to nezkoušela, několik let jsem je nestříhala vůbec, až loni zjara, a nechala asi pět, a pak mi tedy zaplodil ten nejhrubší (t.j. po pěti letech).
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 06 bře 2023, 16:20

Do rodivosti sa dostala po veľmi dlhej dobe, tak ako píšu aj ostatní, nezarodila ale skôr z odrezku, išlo o to že na jeseň som podaroval odrezky ktoré sa ujali a tým že boli cez zimu v teple rovno začala rásť breba. Mne už na jar tiež pekne nahodila brebu. Takto som sa o tom skôr dozvedel že niečo z nej bude a nepôjde na kompost.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 06 bře 2023, 17:01

Aha, no to jsem čekala. (-: A vyrůstalo jí ze země taky tak moc výhonů? Kolik jsi nechával?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 06 bře 2023, 17:54

Asi takto, bola pár rokov trápená v črepníkoch.

Obrázek
Aktuálne má cez 2m a veľmi sa jej darí, prvá dozrieva aj breba aj letná násada.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 06 bře 2023, 21:53

JančiZV píše:Asi takto, bola pár rokov trápená v črepníkoch.


Máte ji pořád tak blízko u zdi? TB jsem taky nasázela dost blízko, protože tam není moc místa pro projití. Jen mám obavu, aby to nedělalo nějakou neplechu.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků