Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 06 zář 2021, 19:13

Ty fialové fíky je jaká rostlina máš nějaké foto?
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 06 zář 2021, 22:33

vanhelsing02 píše:Ty fialové fíky je jaká rostlina máš nějaké foto?


Ronde de Bordeaux

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 07 zář 2021, 13:06

Hanele12 píše:No s Negronne mám podobnou zkusenost. První fikovnik co šel ze sklepa a prvni obrazil a nasadil drzen ve skleníku v teple dost dlouho. A ted jsem ho tam zase přestěhovala. Je obalený a nic, ani známka začátku zrání.....a u toho jsem doufala že bude prvni, když tak brzy oproti ostatnim nasadil.


Původně jsem si říkal že ty dvě rostliny této odrůdy co mám budu na střídačku pěstovat i na brebu, ale teď uvažuji, že budu takto pěstovat obě. Pokud letní násada přežívá zimu tak může doplnit plody mimo hlavní sezónu, pokud by je na jaře nespálilo slunce sklízel bych je v květnu, jediný plod breby co zůstal po zimním řezu pak dozrál koncen července.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 zář 2021, 15:04

V současné době jsem fíkovníky co se vešly přestěhovala zpátky do skleníku A zajímalo by mne zda je nutné například otevírat okna a dveře Když teplota přesahuje například 35 stupňů a nebo je lepší nechat trvalé takto vysoké hodnoty aby se suma tepla znásobila a fíky to popostrčilo k dozrání. Jaké máte zkušenosti?
Nebo jim stačí současné teploty ve dne okolo 22 stupňů a přesunem nic neurychlím. Je to stejné jako kdyby byly venku? Bohužel nemám 2 stejné druhy ve stejné fázi vývinu plodu abych mohla jeden dát do skleníku a druhý nechá venku příští rok to asi vyzkouším abych viděla rozdíl.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 zář 2021, 15:20

kaossik píše:
Původně jsem si říkal že ty dvě rostliny této odrůdy co mám budu na střídačku pěstovat i na brebu, ale teď uvažuji, že budu takto pěstovat obě. Pokud letní násada přežívá zimu tak může doplnit plody mimo hlavní sezónu, pokud by je na jaře nespálilo slunce sklízel bych je v květnu, jediný plod breby co zůstal po zimním řezu pak dozrál koncen července.


No asi je fakt lepší pro chuť sklízet brebu v nejteplejším období než maincrop v říjnu až listopadu. V zimě stříhat nebudu, případně jen moc dlouhé odplozené větve. Na řízkování je pro mě nejlepší spíše léto kdy mi prakticky každý řízek i zelený který strčím někde do země zakoření než se s tím trápit na jaře za oknem. Většinu rostlin také zimují v mém sklepě tak by to mohlo vyjít a u venkovní se uvidí.
Určitě budu ještě někdy v červnu červenci pokračovat z zastřiháváním příliš dlouhých letních výhonů na kterých plody stejně neuzrají aby mi tam vznikl obrost na brebu v příštím roce. Tak snad se nám ta nová technologie zadaří.
Provedla jsem letos na DK stejně letní střih jako v minulém roce dokonce ještě o tři týdny dřív a v minulém roce mi vyrašily nové větve které uzrály a letos na nich byla breba ale letos jsem zastřihla stejným způsobem a větve zůstaly nějaké menší a moc nerostou A já si myslím že to bylo tím chladným srpnem kdy se růst prakticky zastavil Takže tam jsem mi vypěstovat větvičky dostatečně silné letos nepodařilo. A ještě jsem si některé střihla blbě mladé které neplodily jsem aktivně taky zkrátila aby obrostly a oni už prostě zůstali sedět a nic teď už vím že se to takhle dělat nedá
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 07 zář 2021, 16:30

Čím víc tepla teď fíkům dopřeješ, tím dřív a kvalitněji budou zrát. Skleník ale může zůstat otevřený, není nutné a ani vhodné uvnitř vytvářet saunu. Dokud svítí slunko, tak i v otevřeném skleníku lezou teploty ke třicítce a to bohatě stačí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4120
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 zář 2021, 21:38

moonvil píše:Čím víc tepla teď fíkům dopřeješ, tím dřív a kvalitněji budou zrát. Skleník ale může zůstat otevřený, není nutné a ani vhodné uvnitř vytvářet saunu. Dokud svítí slunko, tak i v otevřeném skleníku lezou teploty ke třicítce a to bohatě stačí.

Díky. Další rajčata šla pryč a tak přestěhují další kusy.
Ještě dotaz ke skleníku zrovna teď realizujeme skleník na zahradě ale bohužel nebylo lepší místo než takové kde z jihu stíní velký strom To znamená že nejvíce světla slunečního tam jde dopoledne a potom od čtyř hodin do večera potřebuji ty fíkovníky na dozrání hlavně teplo a jinak normální světlé stanoviště stačí? Neni to úplny stín, nad sklenikem je volná obloha. a nebo je nutnost přímého slunečního světla přes ten polykarbonát? A co na jaře? Bude stacit takove světlé misto a ještě strom nebude olistěn. Nebo přestěhov někam na úplný výpek? Díky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 zář 2021, 07:15

Těžko takto na dálku hodnotit konkrétní stanoviště, ale skleník bych si asi na severní stranu velkého stromu nepostavil.
V tuto chvíli fíky potřebují hlavně to teplo. Slunko samozřejmě taky, ale už ne tolik za účelem růstu, spíše pro hromadění cukrů, takže čím víc, tím lépe.
Odpolední skunce je vždy výhodnější než to ranní, ale jakékoli delší zastínění kolem poledne je prostě problém a zákonitě se to projeví.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4120
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 08 zář 2021, 07:39

moonvil píše:Těžko takto na dálku hodnotit konkrétní stanoviště, ale skleník bych si asi na severní stranu velkého stromu nepostavil.
V tuto chvíli fíky potřebují hlavně to teplo. Slunko samozřejmě taky, ale už ne tolik za účelem růstu, spíše pro hromadění cukrů, takže čím víc, tím lépe.
Odpolední skunce je vždy výhodnější než to ranní, ale jakékoli delší zastínění kolem poledne je prostě problém a zákonitě se to projeví.

Díky. Ja to tušila. Budem to muset na jare přestěhovat...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 08 zář 2021, 09:09

Fík Calvy/Campaniere
Obrázek

Obrázek
Konečně se to zrání dalo pomalu do pohybu.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1550
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 08 zář 2021, 20:52

Našel jsem jednu starší fotku. Ukázka stejné rostliny před a nyní :)
Obrázek
Obrázek
Bylo by super udělat nějaké časosběrné video růstu.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 244
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 08 zář 2021, 21:18

Následkem studeného jara a i pozdějšího nevlídného počasí dozrál zatím první fík. Majitelem, který mi poslal řízek, označený jako " Karmínový ". Ale mám pocit, že je to Peretta.
Obrázek
Další dozrávající je Celeste v kontejneru. Do země sazená rostlina vymrzla skoro ke kořenům.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9238
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 09 zář 2021, 15:34

Mirka
Krásný plod. Snad konecně v pristim roce ochutnam uz se vzpamatoval a roste. Lázně v bazénu s chlorem mu pomohly od roztočů. Mohu se zeptat, zda udrží násadu z minuleho roku a brebu nebo to nema smysl a střihnout na krátko na letní?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 09 zář 2021, 17:17

Campaniere brebu schazuje, jinak dnes jsem také sklidil první plod z této odrůdy, bohužel rostlina byla dost zdecimována rzí a tak byl fakt mini (tak 5g), ale chuť výborná, už se těším na pořádnou sklizeň snad příští rok :-).
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 09 zář 2021, 17:43

kaossik píše:Campaniere brebu schazuje, jinak dnes jsem také sklidil první plod z této odrůdy, bohužel rostlina byla dost zdecimována rzí a tak byl fakt mini (tak 5g), ale chuť výborná, už se těším na pořádnou sklizeň snad příští rok :-).

Se rzí, roztoči a mozaikou taky dost bojuji zvlášť když je na jaře urychlí ve skleníku ale zjistila jsem že ta koupel v tom bazénu pomáhá ode všech problémů i když se to zdá jako tedy blbost. Proto jsem letos riskovala jenom s těmi nejhoršími rostlinami které už byli na odpis .Mě se to zdálo zezačátku taky .Někde jsem to vyčetla že chlor se dostane i do pletiv a vlastně nedovolí těm patogenům růst ale přitom rostlině neublíží a já to tedy můžu jenom potvrdit Prostě jsem tu rostlinu vzala a listy vymáchala bazénu a maličko pár kapek dále jakoby i na hlínu hodně mi to pomohlo od různých neduhů ale příští rok budu muset být důslednější a máchat všechny rostliny včas
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků