Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 03 říj 2019, 20:28

My jsme vloni ta mrňata vysadili hned asi v červnu ven do půdy, zimu přežily i ty řízky, které nic moc nepovyrostly, ALE loňská zima u nás snad ani nebyla zima. Nasadily všechny ale jen letní násadu a velmi pozdě - začaly pozdě rašit, dost málo jsme je zabalili - tedy, měli jsme pocit, že hodně, ale neosvědčilo se to (mirelon).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 20:37

Dormance je nutná. Jinak přesně jak říká Nene, i to tu říkal Michal. Ty mladé rostliny se často chovají dost nelogicky, srovná se to. Třeba můj LdA ve VDF byl také zaštípnutý asi v půlce června, tady jsem to ale dělal jenom vyloženě kvůli tomu, aby se rozvětvil. No a na hlavní nejsilnější větvi vyhodil fíky, na té slabší nic, nasadil jakoby na výhony a od té doby čeká. Asi už se poučil ze zimy a začne zase růst až na jaře. Ale jako by tomu Tvému z oka vypadl... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, LdA, 22.09.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 20:40

Teď tedy samozřejmě myslím jenom ten zaštípnutý vrcholek s tím dvojákem :) ...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 říj 2019, 21:00

Ano, to máš pravdu.
Jenom ty moje rizkovance jsou malinký, neplánují na nich příští rok násadu ani náhodou... Tak že bych je nechala doma růst a zimovala až příští rok...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 21:04

Nedělej to, nech je shodit listy a dej je někam do chladu. Stejně ti ty listy shodí. Ale můžeš je nechat jet ještě tak do listopadu doma a až pak zazimovat. A na jaře dát zase dřív do tepla, třeba hned koncem února. Fíkovník musí mít minimálně 8-10 týdnů dormance!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 21:11

nene píše:Podařilo se donutit k vytvoření fíků rostliny, které vypadaly, že je ani nehne letos zaplodit. Nerodí jen dva lídláky. Fíky zrají, asi z poloviny už jsou snězené - obrané. Nezaštípnuté BTčka (moc vysoké) zatím nezrají - pravdu máš :) .

Tak to je mazec, to by mohlo teoreticky znamenat, že dobou zaštípnutí by mohlo být možné přímo ovlivnit dobu hlavní sklizně. Příští rok ověřím!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 03 říj 2019, 21:21

Bavíte se o běžně prováděném "pinchingu", čili zaštipování obvykle za 5. až 6. listem právě z důvodu urychlení tvorby a následně zrání letní násady.
Určitě se to tu už několikrát řešilo, dělám to skoro u všech fíkovníků, většinou to funguje dobře.
Jinak fíkovník nepotřebuje 8-10 týdnů dormance, stačí mu mnohem míň a je-li pěstován někde blíž rovníku, tak nemá dokonce dormanci žádnou a taky nějak funguje.
Ale zimovat určitě raději v chladu co nejdelší dobu než doma za oknem, především kvůli nedostatku světla.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 03 říj 2019, 21:36

moonvil píše:Jinak fíkovník nepotřebuje 8-10 týdnů dormance, stačí mu mnohem míň a je-li pěstován někde blíž rovníku, tak nemá dokonce dormanci žádnou

Dcera bydlí v Antalyi a tam neklesá teplota v zimě pod 0°C. Většinou je spíše okolo 10°C i více a fíkovníky vůbec neshazují listy. Když jsem prolézal okolí, byly fíky ve všech fázích růstu. Od maličkých jako hrášek až po velké plody. Přesto je doba zrání pouze v rozmezí konec srpna až konec září. Ty malé přežívají zimu zastavením růstu a pokračují opět na jaře, ale stejně dozrávají až v srpnu. Nikde jsem tam neviděl fíky, které by dozrávaly začátkem léta, jako třeba breba u nás.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 21:36

Super, díky moc za info o tom pinchingu, někdo si hold na to musí přijít sám. :)
Jinak jsem to myslel v našich podmínkách, kdybych mu přisvěcoval, taky by to asi nějak šlo, ale proč...?
Ale třeba Šamla ve svazku Subtropy uvádí, že prodělává krátkou dormanci, která je nutná pro dobrou plodnost, jinak jde vše do listu a není to dobře. Opravdu jsem někde četl, že by to mělo být minimálně 8-10 týdnů.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 říj 2019, 21:53

Když já mám řízky tenoučké klaciky před měsícem konečně pustily kořínky... jsou doma za oknem a teď je dát ven? Jsou tady v noci 3 stupně a bude i jen jeden...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 22:43

Nech je doma, dej je koncem listopadu někam do chladu a tmy, třeba do sklepa nebo garáže, přestaň je úplně zalévat, oni shodí listy a bude to ok. Pěkně se vyspí a když je někdy v půlce až koncem března vytáhneš ven, bude to úplně perfektní. Takhle jsem zimoval ten můj řízek, a jede letos jako blázen. Minulý rok v srpnu jsem bral dva, jeden zakořenil a na jaře to byl proutek, teď vypadá takhle a to jsem ho 3x zaštipoval:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 29.09.19

Nechal jsem ho do prvních větších mrazů (-3) u jižní zdi a potom ho hodil do zimoviště. Tam mám vždy trochu nad nulou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 03 říj 2019, 23:10

Do rána to vyzerá na mráz tak som večer po robote obral pár plodov.
SD
Obrázek
BT
Obrázek
Violet de bordeaux
Obrázek
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 04 říj 2019, 07:17

Hanele12 píše:Když já mám řízky tenoučké klaciky před měsícem konečně pustily kořínky... jsou doma za oknem a teď je dát ven? Jsou tady v noci 3 stupně a bude i jen jeden...


Však je nemusíš dávat ven, klidně je nech ještě nějakou dobu uvnitř, zatím ještě slunko občas svítí. Můžeš je schovat později. Dá se jim přisvicovat nějakým vhodným typem lampy - s pěstební LED lampou je udržíš růst klidně celou zimu pokud jsou to velmi malé řízkovance.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 04 říj 2019, 07:19

Aktuálny stav mojich 10 cm v máji zakorenených odrezkov, či 10 cm zakúpených rastlín (odroda: Francuesco). Pri kombinácii samozavlažovací kvetináč, kvalitný substrát, trošku hnojiva s postupným uvoľňovaním a skleník je z toho 1,5 m vysoká džungľa. Prvé figy z Francuesca by som dokonca mal už tento víkend asi aj ochutnať.
Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 04 říj 2019, 14:04

pěstební LED lampou je udržíš růst klidně celou zimu pokud jsou to velmi malé řízkovance.[/quote]
Už ji mám dle doporučení od Tebe vyhlídlou. Jestě raději bych delší panel, aby mohli být vedle sebe na parapetu okna, tak patrám...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků