Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 říj 2019, 19:57

Tak ho tam ještě nechám. Je pravda že e dozrává doma za oknem ta barva asi nebude. Je už uvnitř růžový, ale měkký není. Můj první a jediný letošní fik.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 20 říj 2019, 21:39

Ten už ale lepší nebude, zůstane vevnitř suchý, bez šťávy. Fíkovník ukončuje vegetační období a přestává dodávat živiny jak do listů, tak do plodů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 říj 2019, 22:46

Stanley_51 píše:Ten už ale lepší nebude, zůstane vevnitř suchý, bez šťávy. Fíkovník ukončuje vegetační období a přestává dodávat živiny jak do listů, tak do plodů.


Je doma v teple za oknem a konečně začal první fik dozrávat
Listy stále má. Tak počkám den a budu sledovat jak v vypadá.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 říj 2019, 08:53

Nečekej od toho žádné zázraky, první fík na mladé rostlině, navíc už dost mimo hlavní dobu zrání... úspěchem bude, pokud to vůbec půjde pozřít.
Moc dlouho bych ho ale v tom bytě netrápil - začne ti znova rašit vrcholový pupen a co pak s ním.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4069
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 říj 2019, 10:45

Souhlas, u mě je již většina fíků na BT fialová, ale stále jsou celkem tvrdé, tak doufám, že ještě stihnout dojet do nějaké rozumné konzumní kvality. Pomalu i zde již začínají žloutnout listy.
Jinak jsem včera sklidil poslední plody z Pražského venkovního. Kvalita již nebyla úplně dobrá, solidní byla tak půlka, ostatní sice ještě stále celkem šťavnaté, ale již bez cukrů, tedy i bez chuti. Ostatní fíky již gumovatí a shazuje je společně s listy. To dělá vždycky, za ta léta co tu roste už pochopil, že nemá cenu je zkoušet udržet a prostě je na podzim všechny shodí (tedy až na úpně malé zárodky na špičce, ze kterých bývá další rok breba).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 21 říj 2019, 10:57

No právě shazují malé fíky, radši jsem je otrhala a mám nachystáno na fíkový kompot!
Zbytek ty větší snad ještě trochu dozrají a půjdou na koláč! A tím to letos končí, Jen
fíkovníky přenést na zimu do skleníku a zazimovat ty venkovní!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1525
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod palino79 » 22 říj 2019, 17:07

V skleníku už konečne začal dozrievať EBT.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 22 říj 2019, 20:08

Obrázek
Tak první fík konečně sklizen. A byl jedlý, šťavnatý a sladký. Né sice jako med ale nad očekávání. A nafukuje se další, snad nepraskne.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 22 říj 2019, 21:42

Hanele12:
Gratuluji! S6
Mě už na BT popraskaly skoro všechny. Navíc v Praze již začala převládat inverze, dnes prakticky skoro celý den, tak nevím, jestli z toho ještě něco bude.
Jinak, jak jsem zde již psal, podle mě je main crop na BT chuťově spíše horší kvality. Když to třeba srovnám s mým Pražským venkovním nebo LdA, tak je spíše vodový a o dost méně aromatický a sladký, prostě horší. Navíc opravdu zraje extrémně pozdě. To breba z něj, to je jiná, proto se pořád všemožně snažím přijít na to, jak ho cíleně pěstovat pouze na co nejvíc breby, teda jestli to vůbec jde. No nic, v experimentech budu pokračovat příští rok, už mám několik dalších nápadů, co vyzkoušet. Já na to jednou přijdu. Má se na co těšit, zmetek jeden... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 22 říj 2019, 22:39

No štval mně dost, a uz mi to bylo dost jedno co s nim bude, proto jsem ho prostě dala domů na okno a buď něco konečně dozraje nebo holt opadá. Bohužel můj první fíkovník co něco nasadil. Ta dlouha doba zrani je na nic. Je to pěkný keřík tak na něm budu trénovat roubovani a i ten řez na brebu mi dost leží v hlavě. Budu lépe dokumentovat a fotit. Hlavně chci vyzkoušet pozdější řez větví na brebu, ty letos stihly vyzrát a hned nasadily spousty fíků. Bohužel moc pozdě v září. Příští rok už snad budu.moci porovnat s dalšími druhy. Těším se moc na příští rok, až si sdělime zkušenosti.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 23 říj 2019, 08:07

Na mojom BT asi takto:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 23 říj 2019, 10:08

Asi poslední zralý fík ze skleníku. Na SD jich sice ještě pár visí, ale vzhledem k počasí a roční době již nedojdou. Jsou sice velké a měkké, ale uvnitř už není žádná šťáva ani cukr.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Alena » 23 říj 2019, 18:37

Tak já jsem se konečně po dlouhých letech ve skleníku dočkala zralých Standových Dalmatinců S6 Předevčírem jsem utrhla první, když jsem zjistila, že na něm visí kapička, a byl skvělý, medový, šťavnatý. Včera byly zralé dva, dneska jeden, ještě jsou tam asi 3-4. Parádní fíky!
Letos jich celkově (Pálffy a Troják ve volné půdě; v květináčích byl jeden Gris de St. Jean a něco málo na Sousedce) bylo poprvé tolik, že jsem se jich každý den po příchodu z práce přežrala. Fógli naštěstí zjistili, že je to k sežrání, až u posledních kousků, no ale z těch mi tam pak nechali jenom šlupku na stopce :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 23 říj 2019, 20:15

Mohl by jste mi někdo objasnit, proč se v diskuzi vícekrát objevilo, že když přes zimu zmrzne vrcholový pupen je po úrodě? Vždyť na druhou stranu se fiky v zimě zastřihují... :shock:
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 23 říj 2019, 20:18

[quote="Alena"]Tak já jsem se konečně ....
Bylo by možné uvést, jaké vlastnosti uvedené fíkovníky mají? Třeba že je jeden více plodnějši, nebo dříve dozrává či chuťově vyčnívá nad ostatní? Diky.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků