Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 lis 2020, 19:41

Nevěřil jsem, že Giacomo Verdino letos dozraje a on to přece dokázal - tento fík se naprosto vymyká všem pravidlům, je stále plně olistěný a dokáže dozrát do solidní kvality i v tomto inverzním hnusu, kdy slunko nezasvitlo už 2 měsíce a teploty se drží kolem 6-7 stupňů.

Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 16 lis 2020, 21:20

Když tu tak čtu už několikátý příspěvek s chválou na Perettu, mohl bych touto cestou poprosit, zda by mi někdo z vás v zimě neposkytnul řízek z "té pravé" Peretty? Jak několik z vás potvrdilo, z té mé koupené se vyklubalo něco úplně jiného, tak bych ji rád nahradil za korektní verzi. :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 16 lis 2020, 22:15

moonvil píše:Nevěřil jsem, že Giacomo Verdino letos dozraje a on to přece dokázal

Michale, máš ho venku na volno nebo ve skleníku ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 lis 2020, 22:37

V kontejneru ve skleníku, ale ten v tomto počasí funguje jen jako ochrana před deštěm, je trvale otevřený a uvnitř je stejná teplota jako venku.
Tuhle odrůdu, stejně jako ostatní pozdní fíkovníky, nemá smysl pěstovat na volno.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 16 lis 2020, 23:13

U mě skončil bez listů s tvrdými zelenými plody BT, přitom ostatní fíkovníky ještě vegetují. Mluvím o rostlinách na zaskleném balkóně. V noci je tam +3-4°C oproti okolí a přes den když aspoň na chvíli vykoukne slunce (což bylo poslední tři dny), tak je tam přes 20°C. Ale BT to nějak nestačí. Na RdB dozrává poslední plod z letní násady. Jaune z toho co zbylo hodně schodil, ale listy pořád zelené, Negrone mám dvě rostliny, obě mají dost nasazeno, ale už delší dobu bez vývoje. Jedna ještě zelená, druhá už z půlky opadala, ale o víkendu už bude asi konec i tu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1181
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 17 lis 2020, 15:33

moonvil píše: Tuhle odrůdu, nemá smysl pěstovat na volno.

No letošní jaro se tak dobře podepsalo na fíkovnících, že u nás venku nedozrálo vůbec nic. Násada rekordní, ovšem nanic. A to jsem myslel, že třeba HC nebo Celeste jsou "rychlé" odrůdy. Nedozrálo nic ani na Francuesco, Romano nero, Bornholm's diamond a venkovní SD. Nemít ten strom ve skleníku, tak jsem fíky letos vůbec neochutnal. Popravdě bych rok 2020 raději vymazal z dějin, i kvůli Covid-19. S13
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 lis 2020, 17:52

A měl jsi aspoň nějakou brebu? Ono HC ani Celeste nepatří k těm nejranějším, měl bys zkusit ven vysadit některé z těch odrůd co mají dobu zrání kolem 70 dní, tzn. Veselský, White Marseilles, RdB, jen o pár dní po nich pak zrají Trnavský, Campaniere, Becane plus řada dalších noname fíků.
Vše samozřejmě letní násada, breba je samostatná disciplína.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 17 lis 2020, 20:37

Jakou teplotu, pod nulou vydrží zárodky breby do 3mm? Díky
Naposledy upravil Hanele12 dne 17 lis 2020, 22:53, celkově upraveno 1
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 lis 2020, 22:07

Do 3mm to jsou asi jen nerozvinuté breba pupeny (teď už se mi nechce běžet ven s šuplerou), ty vydrží v podstatě to samé co ty výhony.
Čím jsou pak rozvitější, tím menší je odolnost, neřeknu ti přesná čísla, ale třeba někde od velikosti hrášku už může bý teplota pod -5 stupňů nebezpečná.
Určitě se najde někdo, kdo bude tvrdit, že mu v pohodě přežily zimu i centimetrové breba zárodky - je to možné, ale tam už záleží na řadě okolností.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 17 lis 2020, 22:30

moonvil píše:A měl jsi aspoň nějakou brebu?

Já tedy na brebu nehraju, ale přesto jsem jednu ( 1 ks ) měl u Francuesca. A to bylo vše, co jsem letos venku sklidil. Doufám, že takové jaro již příští rok nebude, za normálních podmínek mám venku fíků dost. Letošek se ve všech směrech vymykal.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 17 lis 2020, 22:57

moonvil píše:Do 3mm to jsou asi jen nerozvinuté breba pupeny í.

Díky, mám je na venkovní malé Pálavě na ne zcela zdřevnatělých vrcholcích. Bude tu o víkendu -4 tak jsem radeji zabalila do netkanky a hoblin. Ale zajímalo mně, jestli by vydržely i nezabalené.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 17 lis 2020, 23:21

Hanele12 píše:Bude tu o víkendu -4 tak jsem radeji zabalila do netkanky a hoblin.

A k čemu to teď bude dobré? Přes zimu bude stejně -10 a míň, ta stejná teplota bude i pod netkankou a hoblinách, fík nehřeje. :wink: Takže zárodek breby stejně zmrzne, má-li zmrznout.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 18 lis 2020, 01:16

Mám stejný názor. Nechávám tomu volný průběh a nic nebalím ;) Horší než letos to příští rok snad být ani nemůže...
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 18 lis 2020, 12:04

Hanele12 píše:Jakou teplotu, pod nulou vydrží zárodky breby do 3mm? Díky

Moje zkušenost je taková, že jakmile už to vypadá jako fík, i když malinký, tak to přes zimu nepřežije. Breba se mi tvoří pouze z ještě nerozvinutých pupenů. To platí nejen venku, ale i pro BT, které pěstuji v květináči a zimuji v bezmrazé místnosti. Prostě postupem času nějak seschnou (asi zplesniví) a opadnou. Letos jsem dával s takto malynkými fíky zimovat LdA. Zde jsem zvědav, jestli to dopadne stejně jako u BT, nebo to přeci jen něco udrží. U LdA to ještě nemám vyzkoušeno.

Ohledně toho balení si myslím, že to nějaký smysl má. I když já dávám vždy dospod pořádně vysokou vrstvu mulče z biologického materiálu (listí a odleželá posekaná tráva) a zabalím to potom i s tím, doufajíce, že to přes zimu tlením alespoň nějaké teplo vytvoří. Ve Varnsdorfu to bez balení nejde, zde ale pěstuji pouze na main crop a pravidelně zaštipuji v létě, breba se tedy netvoří. Takže balím hlavně kvůli dřevu. Tady si myslím, že je ten zábal schopen odstínit alespoň ten vlhký mráz. To dřevo to nedostane úplně naplno. Z mé zkušenosti je daleko větší zabiják tento „vlhký mráz“. Holomrazy v suchém vzduchu mi zas tak hrozné nepřijdou. Ale může to být i tím, že to mám u jižní zdi a při holomrazech ve Varnsdorfu vždy svítí celý den slunce, takže ta zeď možná i v té zimě nějaké teplo naakumuluje.
V Praze nebalím vůbec, maximálně zabalím pouze vršek, když mají teploty klesat pod -12 °C. Mrazy do -15 °C je to pak schopné takto přežít celkem bez poškození, při dosavadním minimu -16,2 °C mi však už jednoleté výhony vymrzly podle stupně vyzrání tak z jedné až ze dvou třetin, i přes zábal.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 18 lis 2020, 14:34

[/quote]
A k čemu to teď bude dobré? Přes zimu bude stejně -10 a míň, ta stejná teplota bude i pod netkankou a hoblinách, fík nehřeje. :wink: Takže zárodek breby stejně zmrzne, má-li zmrznout.[/quote]
Minulý rok co jsem zabalila vydrželo a co bylo nad bylo hnědé a zmrzlé. Ale zajímalo mně, do jaké teploty bych balit nemusela a breba by vydržela.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků