Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 16 zář 2019, 18:56

To je trochu pozdě, ne? nejdřív pořídit 40 odrůd a pak zjišťovat, které jsou nejlepší :D
Jinak v květináči se mi letos nejvíc líbí Becane a HC - rané, plody chuťově vynikající, i když u HC menší. Desert King má zase skvělou brebu (chuť, velikost).
Na venkovní pěstování se mi zdá nejvhodnější Florea/Veselí.
Mám x dalších odrůd, které se mi líbí, ale zatím o nich vím málo na to, abych je s jistotou doporučil...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 16 zář 2019, 20:45

Navíc u volně pěstovaných fíkovníků je to každý rok jinak, fíkovníky, které v loňském suchu byly vynikající, letos v mokru stojí za houbelec (velké, ale málo cukru) a naopak, ty, které vloni např. praskaly a hnily po zálivce, letos kupodivu nemají chybu. Navíc, vloni byly některé vynikající, potom nám pod nima proběhl krtek a tak letos bojují a fíky nezrají - týká se to u nás Přibického, který bychom po letošní zkušenosti zcela zavrhli, protože má už dva měsíce stále stejné malé zelené fíky a kdybychom z loňska nevěděli, jak je dobrý, tak by šel dopryč. Ve volné půdě je to hodně o tom, jak se povede trefit fíkovníku vyhovující místo - půda, slunce, teplo....no prostě jako u čehokoli, ani jablka nechutnají každý rok stejně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Mochi33 » 17 zář 2019, 07:09

sasman píše:To je trochu pozdě, ne? nejdřív pořídit 40 odrůd a pak zjišťovat, které jsou nejlepší :D
Jinak v květináči se mi letos nejvíc líbí Becane a HC - rané, plody chuťově vynikající, i když u HC menší. Desert King má zase skvělou brebu (chuť, velikost).
Na venkovní pěstování se mi zdá nejvhodnější Florea/Veselí.
Mám x dalších odrůd, které se mi líbí, ale zatím o nich vím málo na to, abych je s jistotou doporučil...


Myslím že spousta pěstitelů,které jsem navštívil,to má stejně...Má mnoho odrůd a poté zjišťují,která odrůda jak půjde...Becane,HC i Desert King mám tak uvidíme...Mě jde opravdu spíše o to,aby mi obecně někdo napsal,která odrůda je za něj ta nejlepší.Jinak děkuju za odpověď
Mochi33
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 zář 2019, 20:33
Bydliště: Náměšť nad Oslavou; 450 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 zář 2019, 14:37

Mochi33 píše:Které odrůdy jsou dle vás nejlepší-plodnost,doba zrání,chuť atp...pěstování skleník/květník/volná půda...


Obecně ti můžu říct, že skoro každý fíkovník je supr, pokud má to co potřebuje.
Konkrétněji je to na hodiny a hodiny povídání a roky zkoumání.
Jestli máš ale už 40 odrůd, tak co přesně chceš teď slyšet? Tipy na další rostliny nebo nějaké informace k těm co už máš?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Mochi33 » 17 zář 2019, 18:39

Ahoj Moonvile,jen mě zajímá,jaká odrůda je pro vás pěstitele s dlouhodobými zkušenostmi nejlepší,každý má svou oblíbenou odrůdu pro svou chuť,vzhled,brzké dozrávání atd atd.U tebe jsem byl v červnu (bílá octavia),máš nádherné fíkovníky,mám od tebe HC,Becane,JvP a fíkovník z brněnského arboreta.A dozvěděl jsem se od tebe dost informací,které mi pomohly...díky
Mochi33
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 zář 2019, 20:33
Bydliště: Náměšť nad Oslavou; 450 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 17 zář 2019, 18:47

Máme HCčko, dva keře z jednoho klacku. Jeden vysazený na Valašsku ve volné půdě ve skleníku, druhý ve volné půdě na jižní zahradě. Oba keře jsou zhruba stejně velké, oba na zimu chráněné. Na jihu, i přes letošní studené a deštivé počasí, sklízíme zralé fíky z letní násady už čtrnáct dní, ve skleníku na severu je všechno zelené a tvrdé, zatím ani jeden zralý letní fík.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 17 zář 2019, 22:31

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Nafotila jsem pár fíků na dovolené v Chorvatsku, tak Vám posílám na kuk!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 17 zář 2019, 22:43

Pěkné Mirko. Teď docela konečně hodně začala zrát Peretta, Kubíčková, SD, Francuesco, Žlutý Nedbal a Bourrarou.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 17 zář 2019, 22:54

Taky mám Bourrarou tak šest plodů už se vybarvuje a i z Trogiru z trhu zelené
fíky zrají i ten z Podace a Ital zelený letos zraje! Ale vše jen po pár ks ale dík
i za to! No v Chorvatsku to byla jiná S6 !
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 20 zář 2019, 21:54

Obrázek

Obrázek
Podávám zprávu z Řecka, takoveto fíky 100 gr a víc jsem trhal v oblasti Chersonissos na Krétě,
Obrázek

Obrázek
A tyto s názvem Black Mission jsem tam koupil ve Sparu
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 22 zář 2019, 11:34

Fíkovník od Petra Broži , fíky jsou sladké .

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 22 zář 2019, 11:52

Obrázek

Obrázek
Fíky: Trogir, Bourraou, Morena a Veselí-Mičurin 10!
Bourraou po rozkrátí byl suchý ve vnitř!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 22 zář 2019, 12:51

Pěkné Mirko. Já měl včera Bourrarou medový. :-) Dnes 2 x Peretta, 2 x SD a 19 dalších.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 22 zář 2019, 17:15

Palava jedna ze 4 (klacik vysazeny tento rok) a teda musim.rict prekvapilo me jak to krasne roste (1.5m) a ze to hned prvni rok nasadilo plody (po zkusenostech s perretou)

Jako sice to nedozraje, to je ted uz asi jasny ale to mnozstvi plodu je hodne slibne.

Tak snad prezije zimu a pristi rok uz i neco sklidim at vam nemusim tu krasnou uridu zavidet :-)))

Obrázek

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 23 zář 2019, 13:24

Mochi33 píše:Ahoj Moonvile,jen mě zajímá,jaká odrůda je pro vás pěstitele s dlouhodobými zkušenostmi nejlepší,každý má svou oblíbenou odrůdu pro svou chuť,vzhled,brzké dozrávání atd atd...


Neřeknu jednu odrůdu, ale tento by byl určitě v mojí Top10:

Campaniere (alias "Calvy"), vítěz "Rustic Autumn plants of Saint-Jean de Beauregard", Francie 2014
Letos začal zrát 13.8. a postupně dozrávají další fíky, které jsou menší, ale chuťově skvělé navzdory chladné zářiové epizodě.
Tato rostlina ještě žádný rok nezklamala, dřevo skvěle vyzrává a když se někde na keři najde nějaký zapomenutý, napůl vysušený fík, je to zážitek.

Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků