Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 06 úno 2020, 16:48

Teď mně taky napadlo. Nějaký ověřený postu, krome stridavé plodnosti ob rok, přeci musí být. Když je to odrůda oblíbená v místech s krátkým vegetacnim obdobím. Jen to někde na internetu vyčuchat.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 06 úno 2020, 17:00

Jedno staré video je zde: https://www.youtube.com/watch?v=RB0D_tuKgtQ&t=145s
Myslím, že to je DK a je pěstované někde v Kanadě (už si to nepamatuju přesně, nemám teď čas si to celé pouštět znovu).
Každopádně tam mají krátké léto, řekl bych že ještě kratší než u nás a v tom videu se popisuje řez. Přitom tam nikde na letorostech nejsou vidět nedozrálé fíky letní násady.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2020, 17:33

Perfektní video! Takže jde o to, nejdříve vybudovat slušnou korunu, a poté co nejvíce zpozdit nástup do vegetace a vyřezávat to dvouleté dřevo. Akorát mi moc nejde na rozum, z čeho se mu bere to jednoleté dřevo a jak to, že tam má i to dvouleté. On to tedy taky musí dělat na střídačku, tedy jeden rok půlku a druhý rok druhou půlku. Jinak by to přeci nemohlo fungovat.... :shock:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 06 úno 2020, 21:52

No tam kde je mají teplý oceánský proud, takže mají něco kolem 14°C průměrnou roční teplotu, ale mají o dost teplejší zimy zatímco léto je chladnější, takže mají jen chvilku kdy jim to může zrát. Ten strom si může dovolit protože tam prostě neomrzne.

Pochopil jsem to tak, že mu v té koruně roste jednoleté i dvouleté dřevo najednou, jedny větve plodí a rozvětvují se a další mezitím rostou od báze. V zimě pak jen ořeže odplozené dřevo a slabé jednoleté výhony.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1180
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 06 úno 2020, 22:02

Jestli tomu tak rozumim. Když na jaře ořeže půlku tj. dvouleté vyrazí mu nové výhony, které budou plodit v roce následujícím. Ale v tom vidím problém u nás. Mají tam tak krátké léto, že jim nezačne nasazovat letní násadu na těch nových větvích. Nám ano. Ale kdybychom, jak tu bylo navrženo, udrželi fíkovník na jaře déle nerašit, pak orezali.... nedostaneme se na stejný případ jako když větve ořezeme např. V červnu? Také vyrazí nové výhony. Problém nastane při dlouhém a teplem podzimu. Mně nasadili v září. To už v Kanadě asi fiky spí.... Nebo ho uz v září uložit někam do chladu. Sklep ale bude asi dost teplý. No pěkně jsme si tu teoreticky podrbali.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2020, 22:51

kaossik píše:No tam kde je mají teplý oceánský proud, takže mají něco kolem 14°C průměrnou roční teplotu, ale mají o dost teplejší zimy zatímco léto je chladnější, takže mají jen chvilku kdy jim to může zrát. Ten strom si může dovolit protože tam prostě neomrzne.
Pochopil jsem to tak, že mu v té koruně roste jednoleté i dvouleté dřevo najednou, jedny větve plodí a rozvětvují se a další mezitím rostou od báze. V zimě pak jen ořeže odplozené dřevo a slabé jednoleté výhony.


Jj, takhle přesně jsem to taky pochopil. Jede prostě na střídačku a každý rok mu plodí půl stromu pouze brebu, protože to tam v tom studeném létě pomalu roste, možná tak pomalu, že podzimní fíky by nestihly vyzrát. A protože jim to v zimě nezmrzne, můžou si to dovolit pěstovat jenom na brebu. Ideální pro kýblovky, které chceš pěstovat pouze na brebu. Michal (moonvil) na to podle mě kápnul... S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2020, 22:56

Hanele12 píše:Jestli tomu tak rozumim. Když na jaře ořeže půlku tj. dvouleté vyrazí mu nové výhony, které budou plodit v roce následujícím. Ale v tom vidím problém u nás. Mají tam tak krátké léto, že jim nezačne nasazovat letní násadu na těch nových větvích. Nám ano. Ale kdybychom, jak tu bylo navrženo, udrželi fíkovník na jaře déle nerašit, pak orezali.... nedostaneme se na stejný případ jako když větve ořezeme např. V červnu? Také vyrazí nové výhony. Problém nastane při dlouhém a teplem podzimu. Mně nasadili v září. To už v Kanadě asi fiky spí.... Nebo ho uz v září uložit někam do chladu. Sklep ale bude asi dost teplý. No pěkně jsme si tu teoreticky podrbali.


Ořezat to v červnu už jsem zkoušel. Nevyroste ti nic. Jenom takový malý pahýlky, to je právě ten problém. Už je v plodícím režimu a neroste... :( Jediná možnost podle mě je vypěstovat pěknou korunku a pak řezat v zimě vždy dvouleté dřevo, každý rok půlku. A pokusit se maximálně zpozdit rašení.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 06 úno 2020, 23:11

No mne právě DK po zastipnuti začátkem července za cca 4 listem vyhodil 31.7.2019 viz. foto větvicky a ty vyrostly cca 40 cm a vyzrály až fiky v září nasadil. Ale možná je to tím, že to byla 2 letá rostlina a táhla hodne na růst. BT mi po zastipnuti už taky skoro nerostl. Letos to zkusím znovu ať vidím, co vyroste a těším se na vaši průběžnou dokumentaci a výsledky. Určitě vhodný postup pokusem a omylem najdeme.
Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 08 úno 2020, 10:48

Kterou roční dobu je tedy nejvhodnější řez u DK v našich podmínkách aby bylo co nejvíce fíku breby ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 10 úno 2020, 15:17

A nakonec jsem zjistila, že nejlepší výhony na brebu vyrostly dole z kminku. Nechala jsem je vyrůst, zárodky se objevili v červenci a takové krásně větvičky vyrostly a nenasadily. Jenže to byla náhoda, že jsem chtěla spíš keř a nechala je růst. Je to zajímavá problematika.

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 11 úno 2020, 11:42

Pražský Venkovní , už je doma . S6

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 12 úno 2020, 18:38

Hofis píše:Protože mi venkovní fíkovník v Praze přijde, že se mu nějak podezřele začínají zelenat vrcholky, budu ho raději muset příští víkend, prořezat.



Bylo by možno hodit sem fotku po řezu? :idea: Potřebujeme nabrat odvahu k dalšímu radikálnímu řezu našich fíkovníků. :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 12 úno 2020, 19:13

Fotku bych hodit mohl, ale moc by se z ní asi vykoukat nedalo, protože jsem prořezával a né seřezával... :)
Takže ve zkratce: Všechny vodorovně směřující větve pryč, hlavně ty při zemi, pouze ty nejhezčí silné na jižní straně a z vnějšku keře jsem ohnul nahoru a vyvázal provázkem. Všechny větve směřující doprostřed keře pryč. Všechny slabé nebo slabší větve, které budou evidentně ve vegetaci zastíněny listy ze silných výhonů pryč. A poté to nejbolestivější rozhodnutí, pokud by si měly dva pěkné pruty konkurovat a navzájem si stínit, tak ten horší, třeba nižší a více unvitř keře pryč. Je třeba se podívat na to, jak jde slunce a řídit se tím, aby zůstaly ty nejsilnější pruty, co mají šanci na plné oslunění. Keř by měl být tedy vzdušný a pruty by se měly rozprostírat do prostoru jako takový 3D vějíř s tím, že je třeba zabránit zahuštění prostředku keře zbytečnými výhony, na kterých plody hůře dozrávají a akorát berou sílu těm lepším, plně osluněným prutům.
Ale je to jen můj osobní názor a zkušenost, třeba jsou i jiné a lepší metody řezu, šel jsem na to selským rozumem, nejsem odborník na fíkovníky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 12 úno 2020, 20:27

Díky moc, taky to tak stříháme (člověk už snad ani po těch letech stříhání stromů nemůže jinak :) ). Ale u fíkovníků je dřina překonat ten "vnitřní pohled", který při pokusu o stříhání přimalovává na větve zralé fíky :D - dobře tedy, budeme zase stateční. :wink:
Ale ještě - co si počít s "jabloňovou tendencí" některé větve zakracovat na "plodonosný obrost" ? Vystříháváš celé větve, ale zakracuješ je taky nějak? Když to nemá dělat brebu, mělo by se to asi sestříhat na "pahýlky". A potom asi zase probrat to vzniklé houští v létě. ???
My budeme po letošku asi chytřejší, protože jsme dva obrovské keře BT (u sousedova plotu) snížili na jeden výhon a asi jeden metr - nejen kvůli sousedům, ale i proto, že chceme zkusit, jestli fíky dozrají dříve a lépe bez breby. Pokud ovšem po tak radikálním řezu ty fíkovníky nepůjdou jen do dřeva.
No, uvidíme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 12 úno 2020, 20:53

No já právě teď doufám, že po tom zaštípnutí začátkem léta se ty vršky budou automaticky větvit, ale to teprve uvidím letos, s tím zatím nemám zkušenost. Jinak ty větve řežu nemilosrdně přímo u kmínku. Jinak jsem řez na plodonosný obrost nechával doteď na mrazu, ten je na to nejlepší. Občas přijde a spálí vršky letorostů a ono to pak krásně obroste. Ale právě doufám, že stejný efekt by mohlo mít to zaštipování. Jinak bych asi zvolil systém Standa, ten to má ale ve skleníku a u těch venkovních se trochu bojím, že by to pak nestihlo ten rok dozrát. Proto doufám, že tím zaštipováním docílím stejného efektu, ale šetrněji, protože se již i ten rok založí pupeny na nový obrost pro příští rok. Alespoň takto to popisují na anglických fórech. Ale to je jen předpoklad a přání, čas ukáže.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků