Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 12 úno 2020, 21:07

S tím mrazem máš pravdu, ono to vlastně bude letos všechno jinak. Tak uvidíme, ona si nás příroda vyškolí :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milosmail » 13 úno 2020, 11:32

Loni jsem dal zbytek kontejnerových fíků ven, zastavili růst, tak není co stříhat, ty co pár let už byly ve volné přírodě pěkně zvlčily, tak jsem je letos poprvé opravdu ostřhal, byly to smutné chvíle udělat z křáku bonsai, ale zvolil jsem střídavý řez a nechal tři výhony.
Škoda, že jsem to nevyfotil před a po.
Jak píšou NENE, příroda nám ukáže co a jak :wink:
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 13 úno 2020, 12:41

nene píše:Bylo by možno hodit sem fotku po řezu? :idea: Potřebujeme nabrat odvahu k dalšímu radikálnímu řezu našich fíkovníků. :)


Zkusil jsem něco nafotit, ale světelné poměry jsou po ránu mizerné a odpo nestíhám dorazit z práce dřív, než se začne stmívat. Ale snad na tom něco bude vidět.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.02.20

Myslím, že by si klidně zasloužil i o dost razantnější řez, ale řeším stejné dilema jako Ty, vidím ty zralé fíky a víc se mi to moc řezat nechce. :( A navíc nejsem celkově příznivcem příliš razantního řezu, spíš se snažím to co nejvíc ponechat na té rostlině. Ona sama o sobě dělá maximum pro to, aby v daných podmínkách co nejlépe prosperovala. To ale samozřejmě neplatí tehdy, kdy mě k řezu vedou praktické důvody, třeba u jabloní nebo u jujuby, kterou kdybych neřezal, tak už je z ní pořádný strom. Chci jí ale udržet spíše jako keř. To samé platí i u muchovníku.
Na těch fotkách je vidět, že na jižní osluněné straně ponechávám více i trochu slabších výhonů, na severní straně je naopak řez o dost razantnější.

Jinak ohledně toho větvení, jak je vidět třeba na této fotce:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.02.20

To je důsledek silných mrazů na začátku roku 2017, kdy zatím prošel nejnižší teplotou (již zmiňovaných -16,2) a letorosty tak z jedné až dvou třetin zmrzly. Pak se takto rozvětvil, bohužel ten rok ale nedozrála žádná úroda. Tenkrát jsem ale ještě neznal zaštipování, třeba kdybych to zaštípl, dozrálo by to. Zajímavé je, že od té doby se sám již přirozeně větví a vytváří tu trochu kotlovitou korunu, jak je vidět na těch obrázcích. Pokud jsi takhle hluboko seřízl ty BTéčka, možná by stálo za pokus zkusit nasimulovat ten mráz a nově narostlé letorosty zkusit tak z 1/3 třeba v únoru zakrátit, aby se to takto rozvětvilo.
Jinak vkládám velké naděje do toho zaštipování. Minulý rok jsem zaštípl asi třetinu výhonů a jsem letos opravdu moc zvědav, co to s tím udělá. Každopádně letos všechny nejsilnější pruty tak v půlce června zaštípnu, ty slabší asi ponechám, aby byla případně i nějaká breba na zobání. Ale hlavní sklizeň bude určitě ta podzimní, na tu to chci hlavně pěstovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 13 úno 2020, 13:02

No já mám venkovní fíkovníky zabalené, mám je už odbalit nebo ještě radši počkat! :shock:
Tož jak se říká babo raď!!!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 13 úno 2020, 13:43

V Praze balím, až když hrozí tak -12 °C. Řezat by se mělo, dokud ještě neproudí míza. Ale jak psal Michal, fíkovníky se budí poměrně pozdě, kdyby nebyla tak mírná teplá zima, klidně bych s tím počkal až na březen. Ale tady je to opravdu jak říkáš, babo raď... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 13 úno 2020, 14:10

Většina fíkovníků už má brebu
B.T. Satan ,

Obrázek
B.T. Francuesco,

Obrázek

Obrázek
B.T. Bahňák,

Obrázek

Obrázek
a ostatní fíkovníky .
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 úno 2020, 14:56

Hofis píše:V Praze balím, až když hrozí tak -12 °C. Řezat by se mělo, dokud ještě neproudí míza. Ale jak psal Michal, fíkovníky se budí poměrně pozdě, kdyby nebyla tak mírná teplá zima, klidně bych s tím počkal až na březen. Ale tady je to opravdu jak říkáš, babo raď... :?


Kvůli řezu bych to neodbaloval, seřezat to klidně můžeš i v okamžiku, kdy to už raší, nic se neděje, to není réva.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 13 úno 2020, 16:31

Mňa už "vyškolili" jarné mrazy- režem až (koncom apríla) -v máji- aspoň vidím čo mi ostalo...neni sa kde ponáhľať
Hofis- prečo sa chceš zamerať na hlavnú úrodu a nie na brebu?...breba zreje v najväčších horúčavách- čo je pre dozrievanie fíg "prirodzené"- jesenná úroda je podľa mňa neistá- záleží na počasí čo je na jeseň ...aspoň toľko z mojich skúseností z cca 25 ročnými figovníkmi-najlepšie dozrela jesenná úroda u nás iba v r. 2018- to dozrelo 100% plodov(ale to bol "jedinečný rok pre figy)- v septembri boli teploty - 21 dní letných dní a mimoriadne teplo bolo aj v októbri + ešte aj začiatkom novembra teploty nad 20°C....(a mrzlo až v novembri)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 13 úno 2020, 16:49

No Ivane, máš určitě pravdu, ale mám k tomu vícero důvodů.
1. Když mi omrznou letorosty, nemám z breby nic.
2. Když přijde chladný květen, jako minulý rok, nemám z breby nic.
3. Většinu breby mi v srpnu sežerou mravenci a vosy a nemám z ní nic, to se na podzim nestává.
4. Tento fíkovník má kupodivu o dost chuťově lepší podzimní fíky, než brebu. Jsou hutnější, né tak vodové jako breba a sladší. Když bych to pěstoval na brebu a nezaštípnul to, má poté podzimní úroda problémy dozrát. Naopak, když to v červnu zaštípnu, mám téměř stoprocentní jistotu velmi bohaté úrody šťavnatých a sladkých fíků na začátku podzimu... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 13 úno 2020, 20:09

Hofis - díky za tu práci s fotkama, tak to my jsme byli podstatně razantnější :D (asi až zbytečně moc, ale jak píšu - máme rádi své sousedy a ty dvě BTčka se chystaly zbořit jim plot, přerostly sousedovic garáž a snažily se ve větru zbourat na ní střechu...ono to tady na jihu všechno roste tak, až se stydím o tom psát :) ).
Každopádně se ale naprosto ztotožňujeme s tvými důvody pokusit se ty fíky pěstovat nějak udržitelně a kontrolovaně - tak uvidíme, jak to dopadne, nechat to znova obrůst opravdu nebude problém.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod laradek » 13 úno 2020, 20:55

Obrázek

Obrázek
Dnesni lehky rez. Diky teple zime by letos mohla byt velika uroda.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 13 úno 2020, 21:16

Re: Hledám, sháním, koupím.....
moonvil píše:Nemá někdo náhodou navíc 100 řízků fíkovníku EBT "Laradek"? Je tu poptávka na prodej do Finska - kdyby o to měl někdo zájem, tak pište. Já bych musel zlikvidovat celý keř a to se mi samozřejmě nechce.
M.

100 ich asi nie je ale pár desiatok ich na tej dlažbe leží.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 14 úno 2020, 01:00

Čtyřletá Peretta rok venku .

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 14 úno 2020, 09:55

Proč ty šišky okolo? Dáváš k tomu lesní hrabanku? Přihoď spíš okolo trochu mletého dolomitského vápence, kyselá půda fíkovníku příliš nesvědčí... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 14 úno 2020, 10:02

To vím , ty šišky tam jsou jen tak ve spěchu pohozené žadný zámněr to není dolomitický vápenec tam je také .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Diana.Jerem a 10 návštevníků