Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Rudolf M » 05 zář 2019, 12:05

laradek píše:Rudolf: Popsal jsi to uplne presne co se tyce te mrazuvzdornosti, ktera se resi porad dokola. Az na ten HC. Muj je primo import USA, ale mrazuvzdornost bidna. Loni poprve po asi 10 letech dozraly 2 z letni nasady nekdy v rijnu. Breba vubec diky tomu ze standartne kazdorocne omrza i pres kryti. To stejne i chvaleny Sals'.

To je zvláštní, my ho máme původem od Standy (ať on poví, odkud ho má :) ), dokonce jsme s ním když tu před x lety byl Hardy Chicago slavnostně vysazovali před vrata na jižní stranu, tam kde teď poměrně hezky prosperuje. Což je další fíková alej a všechny fíky tam namrzaj, krom HC. Škoda, že v tom suchobetonu tak extrémně pomalu roste, už z něj mohl být strom :wink: .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 05 zář 2019, 13:36

francuesco píše:Pěkně Staňo. Ještě tam přidej nějakou odrůdu.

Dával jsem tam ještě HC a Celeste, ale zatím se nechytly. Pro Radka ( laradek ), mám moje HC z ebay, import z Anglie od renomované firmy, takže si myslím že je pravé. Nakonec chlupaté plůdky tomu napovídají. Ale je fakt, že ho mám kontejnerované ( nedostatek místa ), takže neposoudím venkovní pěstování. V kontejneru dozrává každý rok.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 06 zář 2019, 11:27

Nezkousel jste nekdo plachtový FOLIOVNÍK SHELTERLOGIC https://www.vase-naradi.cz/foliovnik-shelterlogic-1-8-x-1-2-m-25-mm/. Fólie je silná, spíše se obávám nižší propustnosti světla...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Rudolf M » 06 zář 2019, 12:12

Kleník vypadá celkem bytelně, ta plachta je v pohodě, jedno léto jsme erárně používaly vojenský obří skleník, který měl stejný typ plachty, ta byla dokonce ještě zelená. Vše v tom prosperovalo celé léto a dokonce se rostliny ani nespalovali od sluníčka po přenesení ven (takže ono to s tou UV ochranou nebude tak horké :wink: ). Navíc jestli plánuješ ten skleník stavět jen přes zimu s jarním narychlením, je to maximálně v pohodě a dostačující. A tím že bys tkaninu na léto sundala, mu zdvojnásobíš životnost S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 06 zář 2019, 12:33

Nemám skúsenosti s tým fóliovníkom ale keď som si pozrel jeho parametre (rozmery 1,8mx1,2m), tak sa obávam že bude na figovníky veľmi rýchlo malý a skutočne len dočasné a provizórne riešenie. Mám polykarbonátový skleník 3m x 8m a už teraz mám problém, ktoré z rastlín pôjdu na jar von lebo figovníky (ale aj iné rastliny) v skleníku rastú priamo pred očami a o chvíľu by v ňom už nebolo žiadne miesto.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 06 zář 2019, 15:45

Díky, tak největší obava že nebude stačít světlo je tímto vyřešena. Chci ho nyní zkusit na několik mladých rostlin a pro dozrani BT... hledala jsem malý, aby se mi vešel na záhon u domu, kde je zasazená Pálava a na jaře to nad ní postavím a přinesu fíkovníky ze sklepa. Prozkoumala jsem i ostatní fóliovnik na trhu ale mají mizernou konstrukci nebo maji zelenou plachtu. I když tady někdo psal, že to nevadí. Váhala jsem nad značkou Limes a Aldo. Ještě musím mrknout na náhradní plachtu. Příští rok se bude stavět skleník s posuvnou oteviratelnou střechou buď Umbrella nebo česká firma Rolizo... Tedy pokud nevymyslim ještě něco lepšího. Jakykoliv tip a radu uvítám.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 06 zář 2019, 19:46

Na zkoušku proč ne, ale dlouhodobě bych nevěřil v životnost folie, viz tvrzení "částečná oboustranná UV ochrana, která chrání plachtu proti škodlivému vlivu slunečního záření." Jinak já mám foliovník vlastní konstrukce a vyráběli jsme ho tak, aby na něj šla snadno a levně dokoupit folie, což je záležitost, která dlouhodobě foliovník prodražuje...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 06 zář 2019, 23:29

Tak to by mne zajímalo. Spousta firem nabízí fólie na skleníky ale jen konkrétní rozměry. Nebo svaří nějaký požadovaný rozměr? Byla by i možnost udělat dřevěnou konstrukci, ale skončili jsme u dveří a oken. To už je komplikovanější. A poslední noci je tu opravdu zima. Ráno cca 6 stupňů. BT se přestěhovalo s fíky do podkroví....
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 07 zář 2019, 06:35

když se koupi dobrá folie tak ta cena za m2 je kolem 1 - 1,2 euro a vydrží 10 a více let naprosto bez problemu. Když vezmu cenu polykarbonátu tak by tu folii musel měnit nevím jak často abych to překonal a toho se nedožiju S14 Propustnost světla to je druhá stránka věci. U polykarbonátu tohle s lety velmi citelně klesá a u folie je to skoro furt stejný. S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 07 zář 2019, 10:21

Hanele12 píše: Ráno cca 6 stupňů. BT se přestěhovalo s fíky do podkroví....

Hanko, tos neudělala dobře. Těch 6°C fíkovníku nevadí, vadí mu ale změna vzdušné vlhkosti. Uvnitř bude nízká a fíkovník se ti " odvděčí " shozením plodů i listů. Zatím mrazíky nehrozí, naopak příští týden se má od úterka počasí zlepšit a teploty půjdou i nad 20°C. Takže daleko lepší podmínky než někde v suchu a přítmí v podkroví.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 zář 2019, 10:27

Á tak to se zase postěhuje zpátky. Je tam tedy světla hodně je přímo pod strešnim oknem, ale sucho a teplo. Kdybych ho přikryla foliovnikem venku, problém s odpadem listů a plodů by nebyl? Právě jsem si myslela, že je to stejný výsledek.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 07 zář 2019, 12:10

Hanele, domů bych ho dal nejdříve až tak na konci října.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 zář 2019, 14:36

francuesco píše:Hanele, domů bych ho dal nejdříve až tak na konci října.

A na konci října už podpořím uzrání fíků a neshodí listy a plody? Ta změna teploty bude značná, podkroví je vytápěné.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 07 zář 2019, 14:44

Tohle nikdo normálně nedělá, aby tahal na konci sezóny fíkovník s plody do obýváku. Toho shození listů bych se asi nebál, nízká vzdušná vlhkost se vyskytuje i během horkého léta venku, kdy podle měřáku bývá uvnitř v bytě i vlhčeji. Zatím bych to ale nechal venku co nejdéle to půjde, dokud nebudou hlášeny teploty k nule.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 07 zář 2019, 16:21

Mám dotaz na fíkaře, co mají Perettu. Je možný, že by toto byl plod z fíkovníku Peretta ? Mám ho jako noname ze zahradnictví Fišer, ale neměl cedulku.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků