Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 12 dub 2024, 11:18

Mám tady ještě odrůdy Francuesko, Pedro, Panache. A pak tento dle fotky ale ten je Noname. Toto se asi ještě nepozná, co?
Obrázek
Ten větší plod je tam od loňska. Vydržel zimu ve stodole prehozen dekou.

Obrázek
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 12 dub 2024, 11:22

Ještě zkouším i citroník a pomeranč. Ale to je do jiné sekce. Citroník má přes dvacet let.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 12 dub 2024, 11:29

Já bych ten klon z Pagu nechal ještě žít, ty moje po ročním působení v CZ a přesazením do většího kontejneru s kvalitním substrátem a kokosovým materiálem udělaly ještě loni před zimou růstový veleskok a je nich nyní v jarní sezoně breba. Jeden z Krku je tak obalený násadou, až se mi tomu nechtělo ani věřit. Ovšem každý druh ani klon není stejný.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 12 dub 2024, 11:41

meyer píše:Já bych ten klon z Pagu nechal ještě žít, ty moje po ročním působení v CZ a přesazením do většího kontejneru s kvalitním substrátem a kokosovým materiálem udělaly ještě loni před zimou růstový veleskok a je nich nyní v jarní sezoně breba. Jeden z Krku je tak obalený násadou, až se mi tomu nechtělo ani věřit. Ovšem každý druh ani klon není stejný.


Jenže já už ho mám v půdě čtyři roky.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 12 dub 2024, 14:27

Jaké fíky na tom rostly? Zelenožluté nebo modré?
Ale jestli to máte někde ve 420 m.n.m - tak je mu zima a také je to o půdě - složení zeminy v tom místě. Od moře někam skoro na Vysočinu to není obecně dobrý nápad, takže bych mu dal rok E3 a potom případně přeroubovat. Prospělo by mu do půdy zapracovat dolomitický vápenec a kvalitní humus.
No a může být, že ve všech podstatných ukazatelích a parametrech to vaše umístění této rostlině nevyhovuje a ať budete mít snahu jakoukoliv - nic z něj nedostanete.
Ale moonvil přivezl klon z Ninu , to bych zkusil. Jadran přeroubovat na váš Jadran. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 12 dub 2024, 14:40

Díky. Zkusím ještě rok. Je ale umístěn nedaleko toho BT. Tak podmínky má identické. Zkusím pak sehnat za rok rouby a zkusím ho. Jen třeba dvě větve a uvidím.
Naposledy upravil JirkaL dne 12 dub 2024, 15:09, celkově upraveno 1
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 12 dub 2024, 14:40

meyer píše:Jaké fíky na tom rostly? Zelenožluté nebo modré?
Ale jestli to máte někde ve 420 m.n.m - tak je mu zima a také je to o půdě - složení zeminy v tom místě. Od moře někam skoro na Vysočinu to není obecně dobrý nápad, takže bych mu dal rok E3 a potom případně přeroubovat. Prospělo by mu do půdy zapracovat dolomitický vápenec a kvalitní humus.
No a může být, že ve všech podstatných ukazatelích a parametrech to vaše umístění této rostlině nevyhovuje a ať budete mít snahu jakoukoliv - nic z něj nedostanete.
Ale moonvil přivezl klon z Ninu , to bych zkusil. Jadran přeroubovat na váš Jadran. :)

Joo a fíky to byly žlutozelené.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 13 dub 2024, 10:15

kasta píše:znam par lidi, kterym (E)BT takhle pekne plodi brebu. fikovnik maji - rekl bych - na podobnem miste: castecne chranenem pred velkym mrazem (u zdi) a soucasne na neprilis vyhrevnem miste, takze se jim predcasne neprobouzi a neomrza na jare. pro BT u nas asi ideal

No prosím, mě by třeba ani nenapadlo dát k severní zdi fíkovník. Ale asi tak moc slunce nepotřebuje a nemá tam velké teplotní výkyvy, takže brebu neshazuje. E10 Člověk se pořád učí. I když nedaleko bydlící známá má na podobném místě zasazený velký fíkovník, spíš BT než EBT, a ani breba jí většinou nestihne dozrát. Inu, když dva dělají totéž, není to totéž. S18 I Poláci BT i EBT s úspěchem pěstují na brebu, pokud ji nenechají omrznout. Dívala jsem se na svou Pálavu, která má slunce celý den a je teď ve foliáku. Má skoro stovku breby, kolik zbude, je ve hvězdách.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 907
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 13 dub 2024, 10:29

EvaOstrava: jo, to nikdy nejde rict dopredu, kde se jaky rostline/odrude bude darit, proto to taky porad zkousime :)
Kamarad mel uz velky BT v kvetinaci a nedarilo se mu vypestovat ani plod (breba opadala, maincrop nedozral), uz ho chtel vyhodit, tak jsem mu poradil at ho letos zasadi do dvora za dum. Slunce tam sviti jen pul roku, ale snezenky mu tam uz lezou na Silvestra, je videt, ze je to tam trochu chraneny, tak uvidime. A znama ma BT podobne jako JirkaL a ma i podobny skvely vysledky.

Ale taky budou rozdily u vsech tech ruznych kultivaru (E)BT, co kolujou. Treba ja mam BT, ktery moc neroste (narozdil od toho kamosova) ale jeste nikdy neshodil ani jednu brebu a to jsem ho s ni jednou i vykopal a prevazel na novy misto.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1317
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 13 dub 2024, 18:43

Musím to zaklepat, ale ještě se nestalo, že by to brebu shodilo. Ale druhá várka nedozraje. Pár jsem jich zkoušel nechat pres zimu pod textilií ale je to poschlé. A už se to nevzbudi.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 13 dub 2024, 21:09

Má ten fíkovník jeden kmen nebo měl od začátku více výhonů jdoucích od země?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 907
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 13 dub 2024, 22:37

Těsně nad zemí se dělí na 4 větve.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 13 dub 2024, 23:27

Dík za odpověď. Tvůj fíkovník je takový hustý a košatý. Mi připadá, že na ten můj by se tolik fíků snad ani nevešlo. Asi má nějaký špatný střih. :)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 907
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 15 dub 2024, 10:28

Jedna známá mi řekla, že fíkovník je krásný strom a ráda by si ho vysadila do zahrady. Jelikož moc nepředpokládám, že by ho chtěla na zimu balit, nevím , jakou odrůdu jí vybrat. Ještě, aby nebyla moc napadená mozaikou atd. Takovou mám Pálavu, Perettu , LittleMF a RdB. RdB my jí mohla dost omrzat a její listy nejsou až tak moc hezké, ale třeba jo. Plodů by se možná dočkala. Pálava bude omrzat méně, ale když zmrzne breba, žádné plody mít nebude. LMF má listy jako mávátko, a je dost pozdní a s mrazuvzdorností nevím. Peretta asi taky moc omrzat nebude, ale s plody asi totéž, co Pálava. Na okrasu by se obě nejspíš dobře hodily.
Tak kterou?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 907
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 15 dub 2024, 10:51

EvaOstrava: ja bych asi vybral tu Perettu (jestli je to totez jako Trnavsky velkoplody, ten mam). A jinak teda ideal je Veseli: odolny, hezky vypada, rezistentni k mozaice a nejvetsi sance, ze na nem neco dozraje.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1317
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků