Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 20 zář 2022, 14:02

Solární kolektor má mnohem vyšší efektivitu přeměny solární energie v teplo, až 80-90 %, solární panely na elektřinu jen něco přes 20 a pak jsou ztráty při skladování a topení. Lepší je kolektor napojený na vodu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 zář 2022, 15:27

kaossik píše:Solární kolektor má mnohem vyšší efektivitu přeměny solární energie v teplo, až 80-90 %, solární panely na elektřinu jen něco přes 20 a pak jsou ztráty při skladování a topení. Lepší je kolektor napojený na vodu.


Tam je problém s odvodem horké vody co s tím v létě, na střechu skleníku ne, je to těžké. O u RD u kolektorů v létě řeší přehřátí. Nebo mluvíme každý o jiné technologii
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 20 zář 2022, 17:27

Solární kolektory chce někam akumulovat. V létě třeba do bazénu :)
V zimě do akumulačky ve skleníku, mě by se ale třeba do skleníčku 500L vody nevešlo.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 231
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 20 zář 2022, 19:28

V létě se dá přehodit fólií v zimě stačí akumulovat do menšího objemu, ale pozor na zmrznutí kapaliny.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 21 zář 2022, 09:24

Četla jsem článek o farmě, kde pěstují RdB. Přemýšlela jsem, jak určují, kdy je plod zralý. Ale je to jednoduché:
"Fíky sbíráme v 70% zralosti, takže jsou ještě docela zelené, aby se jim dobře cestovalo a měly co nejdelší trvanlivost. To znamená, že s ptáky ve skutečnosti problémy nemáme, protože jdou jen po zralém ovoci a my jsme denně v sadu a sbíráme ovoce, než dozrají.“
To by znamenalo, že je utrhnou snad hned po nafouknutí fíku. Ani bych nevěřila, že dokáží tak dobře dozrát. Ty v našich obchodech někdy bývají i moc dobré. Jestli pak dozrají v nějaké etylénové atmosféře (?).
https://www.farmersweekly.co.za/crops/f ... fig-niche/
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 884
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 21 zář 2022, 10:35

Já se tedy musím přiznat, že jsem z obchodu ještě nejedl fík, který by měl nějakou chuť.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 zář 2022, 10:51

Souhlasím s kaossikem. Máma jednou koupila v Lidlu fíky, vypadaly jako zralé, ale chuť byla strašná. Pokud měl někdo někdy v puse zralý fík, tak musí být těmi kupovanými naprosto zklamán.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 zář 2022, 10:55

Podtržený fík už doma na talíři nedozraje, je plný latexu a na jídlo nic extra. V klasickém obchodě se z tohoto důvodu na opravdu dobrý fík nenarazí, ale věřím, že některé odrůdy jsou i v případě podtržení celkem poživatelné.
RdB bych k nim teda osobně neřadil, u toho mi připadá, že když nezůstane na keři do optimální zralosti, tak je tam ten latex cítit opravdu hodně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 21 zář 2022, 13:49

Tak nevím, jestli jsou ty moje domácí fíky tak špatné, nebo jsem menší fajnšmekr než vy, nebo si v obchodě prostě umím dobře vybrat, ale většinou mi opravdu chutnají. Já si vybírám takové, které občas můj transport v neporušeném stavu nevydrží.
Možná by k dozrávání podtržených fíků pomohlo dát je mezi jablka.
Naposledy upravil EvaOstrava dne 21 zář 2022, 19:52, celkově upraveno 1
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 884
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 zář 2022, 14:31

EvaOstrava píše:Možná by k dozrávání podtržených fíků pomohlo dát je mezi jablka.

Nepomůže to. Fíkovník nepatří mezi ovocné druhy, jejihž plody lze po utržení popohnat ve zrání nějakým ethylenem. Když se fíky nechají při pokojové teplotě, tak v průběhu pár dní mohou trochu změknout, ale hrozí výskyt plísní a chuť to moc nevylepší.
Já jsem letos jednu várku nezralých fíků kandoval - musel jsem je otrhat z keřů kvůli hnusnému počasí v takové té fázi, kdy se zvětší a lehce změní barvu, ale jsou ještě na omak hodně pevné. Chtěl jsem ty kandované schovat na horší časy, ale nepodařilo se - děti to postupně zbaštily. Další dvě várky o něco více zralých fíků (na omak už měkké) jsem hodil do sušičky na 50°C - krájel jsem to ale na plátky vysoké cca 3-4mm, kdyby se to nechalo vcelku, tak by to děsně dlouho trvalo a chuť by nebyla nic extra.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 21 zář 2022, 14:54

Tak jak to potom dělají producenti, že plody dojdou a jsou prodejné a sladké? Aspoň ty, co já konzumuji, opravdu sladké jsou.
Pokud to trhají v době horkého slunného lèta, možná je zrání tak dobře rozběhnuto, že pak dozrají lèpe. Nebo nějakà chemie?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 884
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 zář 2022, 15:06

Evo promiň, ale asi jsi ještě opravdu neměla dobře uzrálý fík... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 zář 2022, 15:12

Já jsem měla letos poprvé jeden jediný opravdu sladký dobrý fík z Billy. Jinak jsou vždy nedozrále, málo sladké. Tento byl studený, právě asi vyndali z chladničky a co mně přesvědčilo bylo to, že pod nimi byly mokrý košíčky a když jsem ho zvedla, měl medovou kapku u oka. Druhý den jsem tam běžela u už nic, jen ty klasické suché...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 21 zář 2022, 15:26

Hofis píše:Evo promiň, ale asi jsi ještě opravdu neměla dobře uzrálý fík... :(

Tím to asi nebude - jedla jsem fíky v Chorvatsku, pak jsem trhala fíky na Kypru i Krétě, kupovala si je i v obchodě od místních pěstitelů. A na trhu jsem si tehdy koupila velké medové světlé fíky, každý jako lżíce medu. Pak jsem je nestihla sníst do konce dovolené, protože ko!ik lžíc medu dokáže člověk sníst za den.Všechny byly senzační. Včetně těch z Kauflandu.
Prostě když je miluješ, není co řešit. :lol:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 884
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 zář 2022, 16:59

No, já snad budu muset do toho Kauflandu zajet... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků