Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 30 zář 2022, 21:23

Tři fíkovníky v jedné jámě nejsou až takový problém.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 30 zář 2022, 21:31

To máš těžký, každý rok je něčím unikátní a počasí vždy vyhovuje jiným odrůdám. Ty nejranější, co stíhají zrát od první poloviny srpna, jsou pravidelně hodnoceny velmi dobře. Horší je to u těch pozdnějších, kde je vše závislé na vrtkavém září. Pokud nechceš zkoušet velké množství odrůd, tak je asi nejlepší vzít vždy jednoho reprezentanta z celé skupiny. Už jsem tu před pár dny chválil Mt Etna typy, které spolehlivě fungují i v takovém islandském počasí co tu teď panuje - takže kdo ještě nemá ve sbírce ani jeden z těchto, tak doporučuji pořídit. Letos mi tu plodí Hardy Chicago, Sal's, Takoma Violet, Cicio Nero, Kathleen's Black. Rozdíly jsou mezi nimi jen malé, takže stačí klidně mít jen jeden z nich.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 30 zář 2022, 23:32

kasta píše:nejradsi bych zkusil vsechny, jenze najednou zvladnu zapestovat tak tri odrudy, vic mista neni :)

Zasaď tři, na každou nějaký roub a hned máš víc odrůd.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 30 zář 2022, 23:49

moonvil píše:Desetinka sem, desetinka tam. Kdyby to bylo -16°C, tak ho bez obav vysadíš nebo jak to myslíš?
S nějakou o moc větší odolností se nedá kalkulovat u žádné odrůdy.

Když chci vysadit víceletou rostlinu ven s rizikem ztráty, tak jsou tyto informace pro mě důležité. Tak jako pro druhého zapálená svíčka ve skleníku a pod.
Kdyby to bylo -16, spalo by se mi líp :D
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 01 říj 2022, 08:41

Tri fikovniky v jedny jame je super napad! muzu vlastne ty, co chystam ven, dat rovnou od rizku do spolecnyho kvetinace a cely propletenec pak vysadit a budou tam spolecne. takhle uz mam vlastne to Veseli + Michurinska10. Roubovani bych se zatim radsi vyhnul, to mi porad nejak nejde (ale vzhledem k moji "spendlikovy plantazi" me to stejne jednou ceka). Odrudy Mt Etna taky rad vyzkousim, uvidime cemu se tu bude darit. Mam tu v lete slunce a tepla dost, ale po pulce zari uz se mi to tu rychle zkracuje, slunce mizi za stromy a v rijnu by tu nejspis uz nic nedozralo. Diky moc!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 01 říj 2022, 08:58

Luk píše:Když chci vysadit víceletou rostlinu ven s rizikem ztráty, tak jsou tyto informace pro mě důležité. Tak jako pro druhého zapálená svíčka ve skleníku a pod.
Kdyby to bylo -16, spalo by se mi líp :D


Jaká byla na břeclavsku za poslední roky zimní minima? Předpokládám, že někde kolem 10°C, ne?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 01 říj 2022, 08:59

Luk píše:Když chci vysadit víceletou rostlinu ven s rizikem ztráty, tak jsou tyto informace pro mě důležité. Tak jako pro druhého zapálená svíčka ve skleníku a pod.
Kdyby to bylo -16, spalo by se mi líp :D


Riziko ztráty tam není. Zmrzne maximálně nadzemní část a obrazí od kořenů. Navíc ta deklarovaná mrazuvzdornost je jenom číslo. Skutečná záleží na spoustě věcí, jak vyzraje dřevo, jaký je obsah cukrů v pletivech a podobně. Záleží kdy rostlina přestane růst, jak moc vyzraje dřevo a kolik cukrů přebývá. U révy třeba kolísá zhruba 5°C okolo oficiální hodnoty odrůdy u fíků to bude podobné.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 01 říj 2022, 09:26

kasta píše:Mam tu v lete slunce a tepla dost, ale po pulce zari uz se mi to tu rychle zkracuje, slunce mizí..

Tak to je i můj problém. Severní svah a baráky na jižní straně, od konce srpna začínají stínit. Zatím jsem vsadila na RdB, Veselský, Becane a Perettu. Mt Etna možná příště.
Veselský mě příjemně překvapil. Březnový řïzek, který jsem původně chtěla vyhodit, jak byl neduživý, se pak rozjel, nasadil plody a dokonce první stihnul za oknem "dozrát". Byl sice sugar free, ale snaha se počítá a vypadal dobře.

Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 01 říj 2022, 09:33

Vím, že odrůdy mají toleranci plus mínus podobnou. Loni jsem naměřil myslím -13, předloni -17. Jen bych nechtěl vysadit něco, co mi každý rok zmrzne k zemi.
Už mi bylo řečeno, že pěstovat v zemi jde. Takže je to vyřešeno a můžeme otočit list. :)
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 01 říj 2022, 10:01

Jenom malá maličká poznámečka :D potvrzující rozhodnutí - za deset roků nám na jihu k zemi nevymrzl ani jeden fíkovník, ani ty nejmrňavější roční řízky. Nejhůř jsme skončili na asi šedesáti centimetrech nad zemí. A to byl tuším první nebo druhý rok pěstování. První roky jsme zahazovali listím, pak už jen větvemi z thůjí a vloni jsme už jen nastlali větve kolem. Letos to budeme flákat ještě víc , doufáme, že to trochu omrzne :lol:.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 01 říj 2022, 12:21

Ještě trochu zrají
Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 01 říj 2022, 13:14

EvaOstrava píše:Tak to je i můj problém. Severní svah a baráky na jižní straně, od konce srpna začínají stínit. Zatím jsem vsadila na RdB, Veselský, Becane a Perettu. Mt Etna možná příště.


ano, vybiram podobne odrudy :) dekuju!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 01 říj 2022, 14:39

K tomu Negronne, myslím že ve volné půdě by to mohla být i celkem slušná odrůda na brebu. Když mi nějaká náhodou dozrála v květináči tak už koncem července, bude ranější než ty klasické breba odrůdy. Dokonce tu někdo kdysi posílal návod na breba řez a tam měl Negronne uvedený.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 01 říj 2022, 17:50

U mě zmrzli fikovniky při -14°C totálně až k zemi ale byly to dvouleté keře.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 02 říj 2022, 10:34

Pálava žlutá a plody tvrdé a zelené. Přitom ve foliovníku na teplém místě. Tak jsem se naštvala, vzala flašku s olejem a všem fíkům natřela oko. Tak nevím, jestli se fíkovník vyděsil z toho , že by třeba mohl skončit v kompostu, ale asi třetí den se některé fíky začaly barvit a zvětšovat. Hlavně ty větší. Jak dopadnou, netuším, když strom je v polospánku a sluníčka jako šafránu.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků