Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 16 čer 2020, 15:18

Ne, zatím ne. Ale o víkendu už budu zaštipovat, tak potom snad. I když tenhle rok je to opravdu trochu divoké, pořádně to roste zatím jen pár týdnů, ty mrazy to pěkně zpozdily. No uvidíme.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 16 čer 2020, 16:38

Hofis píše:Také máte letos takové obří listy?


Taky tak, ale už se to uklidňuje a rostou normálně, jen ty první ze zdravých nenamrzlých pupenů jsou jako od lopuchu.
Asi šla do nich všechna síla, kterou ty namrzlé neměly jak využít. Některé měly na délku kolem 30 - 40cm (minulý čas, protože ty největší ležely na zemi (pupeny u země nenamrzly) a teď po krupobití připomínají spíš prvomájové mávátko, neměly těm kroupám jak uhnout).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4227
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 16 čer 2020, 17:04

Chlapí a nepreháňate to s tým hnojením ? Dusík dokáže divy na listoch, ale na plodoch to nieje vidieť :D .
Listy pri nadbytku dusíku sú síce veľké, ale tenké a bývajú lahôdkou pre rôznych škodcov.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 16 čer 2020, 17:11

Tohle dusíkem není, letos jsem zatím vůbec nehnojil, jen jsem trošku pohodil dolomitský vápenec kolem, abych zlepšil pH půdy, toť vše. Je to opravdu pouze nadbytkem srážek a těmi pomrzlými výhony, jak říká nene. S tím bych se zcela ztotožnil. Některé výhony (a nebylo jich málo) měly místo listů pouze taková torza třeba jen se žebrováním anebo takové malé pokroucené zdeformované nevyvíjející se mrzáky. Tak ty zdravé listy to vzaly tak, že musí jet minimálně za dva. No, a to je výsledek, plachty, že jestli přijde opravdu pořádný větříka, odnese ten fíkovník i s celou zahradou. :lol:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 16 čer 2020, 22:23

Taky mám letos velké listy, spíš venku než ve skleníku. A taky hodně velkou brebu. Sice je to zatím zelené a tvrdé jak šutr, ale takhle velkou brebu nepamatuju... Podepisuje se na tom asi to vlhko a relativní teplo co je posledních pár týdnů.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 17 čer 2020, 12:46

Obrázek
Venkovní letní násada Veselský malá loňská rostlina a má nasazeno nejvíc fíků 9 ks.


Obrázek
Letní násada Celeste.
Na ostatních je to velikostne podobné. Letní do půl centimetru. Jen BT stávkuje. Největší 4 letá rostlina a jen 2x breba. Zastřihla jsem vrcholky před 5 dny a čekám.



Obrázek
Obří listy u Desert Kingu, ale také největší a nejhojnější breba co neopadala cca 6 cm za každým bývalým listem. Skoro si říkám, zda na brebu pěstovat něco jiného. No pokud to nějak půjde s řezem. Už nasazuje mohutně i letní fiky... mám je vyštípnout?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 17 čer 2020, 12:54

Obrázek
Ještě mám takový problém u některých řizkovanců, prostě nerostou a listy takto reznou a jsou deformované.
A zrovna Campaniere to je jen tyčka a tři listy nahoře. Nějaký postrik by pomohl?Diky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 17 čer 2020, 13:46

Z mojich nie príliš dlhých skúseností vyplýva, že niektoré odrody okrem vlhkosti horšie znášajú vírusovú mozaiku, no a Campaniere u mňa patrí jednoznačne k nim (ešte väčší problém pri FM mám napr. s Becane).
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 18 čer 2020, 09:56

Marek1970 píše:Z mojich nie príliš dlhých skúseností vyplýva, že niektoré odrody okrem vlhkosti horšie znášajú vírusovú mozaiku, no a Campaniere u mňa patrí jednoznačne k nim (ešte väčší problém pri FM mám napr. s Becane).


Aha, tak jak si poradne prohlizim ty skvrny na tom svym Campaniere, tak je to taky nejspis ta mozaika. Kazdopadne to vypada, ze to ty rostline az tak nevadi a porad ma ze vsech mych fikovniku naprosto nejrychlejsi nastup. Budu doufat, ze az se otepli, bude min vlhko a rostlina prokoreni a zesili, ze to postupne vymizi.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1305
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 18 čer 2020, 09:58

a jeste jedna otazka: mam ted odrudy: noname BT, Francuesco, Campaniere, Veseli, Michurinska10. Vsechny chci dat do volny zeme, ale jeden z nich muzu pestovat ve velkym kontejneru, ktery muzu zazimovat v mistnosti, kde bude kolem nuly a ven dat az po jarnich mrazikach. Ktery z nich bych mel vybrat???
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1305
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 18 čer 2020, 10:58

No, ja by som v tom kontajneri nechal Negrone :lol:
Ale teraz vážne. Podľa mňa Campaniere ale to je len môj názor, takže uvidíme, čo na tento výber z danej ponuky povedia ďalší.
P.S. Veseli a Michurinska 10 sú podľa miestnych znalcov totožné odrody len vedené pod rozdielnym názvom. Viacmenej všetky menované odrody by mali patriť k tým najodolnejším na pestovanie vonku.
Naposledy upravil Marek1970 dne 18 čer 2020, 10:58, celkově upraveno 1
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 18 čer 2020, 10:58

Všechny ven a do kontejneru něco dalšího, co si zaslouží a potřebuje rozmazlovat. :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4227
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 18 čer 2020, 11:43

Z toho co píšeš, bych dal do kontejneru BT a pěstoval to vyloženě hlavně na brebu. Ta je na BT výborná (alespoň u mě).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 18 čer 2020, 12:46

Diky moc za nazory, budu vybirat mezi Campaniere a BT, asi se rozhodnu koncem roku, budu je zatim jeste pozorovat.

Jeste k ty breba u BT: zimoval bych ho v kulne, kde v tech uplne teoreticky nejtuzsich mrazech muze byt treba -5 (kdyby venku bylo treba -20). Vadi to brebe? Nemusi mit striktne bezmrazy podminky?

P.S. varianta mit v tom kontejneru jeste neco dalsiho, co si vic zaslouzi "rozmazlovani" je samozrejme dobra, ale zatim mi bude stacit umistit vsechny ty co tu momentalne mam :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1305
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 18 čer 2020, 14:49

Pokud bude v dormanci, tak -5 vůbec nevadí, mám fíkovník celoročně venku a pokud v zimě neklesá teplota pod -10, tak ho ani nebalím a brebu jsem měl vždy. Něco jiného to je při rašení, tam už jsou problém jakékoliv teploty pod nulou i pro brebu. Pomrzne, zežloutne a opadne.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků