Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod jarek01 » 20 čer 2020, 21:34

Taky jsem se na ně v týdnu díval. Myslím, že podobných mám doma už dost a spíš je musím nějak zredukovat, než za takovou cenu kupovat další. Minulý rok se mi to krásně ukázalo, že pod různými názvy se skrývají skoro stejné fíkovníky. Tak že se zajímám většinou už jen o ty co se nějak liší např, barvou, velikostí, chutí, dobou dozrávání... Ne všechny samozřejmě u mne půjdou, ale klidně je vyzkouším, to mi nevadí, ale těch různých odrůd co se tu pohybují a nakonec jdou shrnout pod název BT už mám dost.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 24 čer 2020, 12:54

Ako ste na tom z druhou úrodou na vonku vysadených? ...u nás tak ako som nedávno písal po neskorých mrazoch ( a po chladnom máji + júni) sa nevedeli figovníky "spamätať"- teraz po dažďoch ako tak začali rásť,- sú pozadu cca 4 týždne oproti posledným rokom...niektoré výhony majú až teraz iba 5-6 listov.....síce nikdy som nezaštipoval konce- nasadzovali ochotne aj druhú úrodu, tento rok to skúšam- prvé výhony som zaštipol cca pred 10 dňami( bolo to asi skoro)- lebo medzi zaštipovanými a nezaštipovanými rozdiel nevidím- sú tam iba náznaky plodov 2 úrody- je to neskoro- takže asi druhá úroda u nás nedozreje (možno pár kusov)
...dokonca sú pozadu aj oproti roku 2017 ( porovnával som fotky z júna 2017)- čo vymrzli až ku zemi( po arktickom januári)....- takže tieto dlhotrvajúce jarné mrazy, čo boli u nás urobili horšie ako keď v r. 2017 zmrzli až k zemi a tvorili druhú úrodu na mladých konároch vyrastajúcich prakticky nízko od zeme
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 24 čer 2020, 13:25

Jsme na tom obdobně, fíkovníky letos působí nějak zmateně, někde breba, někde opadala, letní násada jen sem tam, na Becane pár malých fíčků, jinde už dlouho jen dvojpupeny. Letos to vypadá na průšvih, u nás letos bohužel jen další v řadě...Už jsme uvažovali, že to prostě sestříháme až ke zdravým novým větvičkám, protože se na to ani nedá koukat - dole pár zdravých větví, pak skoro vyholený konár a nahoře střapec listů :( .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2020, 13:59

Ivan: Jsem na tom také úplně stejně. Teď v Praze jsem zaštipoval o víkendu a začínají se tvořit malé náznaky letních fíků. Jinak moje zkušenost se zaštipováním je ta, že to nejen hned nasadí fíky, a to celý keř, nejen ty zaštípnuté výhony, ale hlavně to dříve dozraje. Je to pravděpodobně dáno tím, že těch fíků není tolik, a rostlina se soustředí na dozrání těch, které jsou. Ale je to jen moje osobní domněnka. Ale s tím zráním je to tak, poprvé mi po zaštípnutí plně dozrála letní násada na BT, a to minulý rok rozhodně nebyl na fíky úplně dobrý. Od srpna pak už bylo i relativně chladno a deštivo, to samé pak i na podzim. Bylo mnoho předešlých let, která byla daleko lepší a nedozrálo nic. A to samé platí i o Pražském venkovním. Po zaštípnutí minulý rok byla poprvé opradu hojná letní úroda, i když nedozrálo úplně vše. Podle toho, co jsem vypozoroval, tak to zaštípnutí urychlí zrání tak o minimálně 2 týdny oproti normálu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 24 čer 2020, 14:22

No, venkovní EBT teprve teď nasazuje, ale zatím pořád ty teploty stojí za prd, po krátkém oteplení vždy začne na týden fučet severák a v noci se ochladí pod 15°C.
Já ale mám venku vysazeny jen dva pokusné keře, nic od nich nečekám, když se vydaří podzim, tak tam něco dozraje.
Dobrým indikátorem vhodného fíkového počasí jsou papriky vysazené na záhonech - pokud se těm nedaří, tak ani fíkovníkům a papriky zatím vypadají jak stříknuté Roundupem, zakrslé, zažloutlé, prostě bída.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2020, 14:38

Přesně to samé u mě s těmi paprikami. Zkoumal jsem je, jestli na ně svině mravenci nenanosili nějaké mšice a pořád jsem nic nemohl najít. Teprve teď ty poslední 2 dny se začínají trochu chytat, a to je mám v květináčích nalepené na jižní zdi. Dobrá poučka s těmi paprikami, to si budu pamatovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 24 čer 2020, 15:55

Tak pod ty papriky (a lilky) se můžeme taky podepsat - to "stříknutí Roundupem" je výstižné.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 24 čer 2020, 16:42

Já mám papriky jen ve skleníku a už nasazují plody, i když rostliny nejsou nijak velké. To loni byly rostliny obrovské. A na fíkovnících venku v zemi mám luxusní velkou brebu, je obsypáno, i když zatím vše zelené a tvrdé jak šutr. A už naskakuje i letní násada. Na květináčových rostlinách venku je ale letos prd. Ve skleníku už fíky v jednotkách kusů několik týdnů sklízím, ale tam jsou drobné, tak do 2 cm v průměru. Ve skleníku jsem měl i ledový salát, ale vše zlikvidovali slimáci. Modrých granulí si nevšímali, šli tvrdě po salátu :(
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 25 čer 2020, 11:52

Trochu pohledu do zeleně:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2020, 14:30

Krása, nene! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod jarek01 » 25 čer 2020, 21:52

Máte je moc pěkné.
Co jsou to za odrůdy?
Já mám odrůdu Laradek taky venku v půdě a má podobnou brebu, ale Veselský vedle něho nemá brebu žádnou.
V nádobě má Veselský brebu asi 4 fíky.

Obrázek
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník

Příspěvekod milos 51 » 26 čer 2020, 09:35

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Přihrádku se škůdci na fíkovníku tu nemáme . Ví někdo co to je ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 26 čer 2020, 10:22

Tiež už mám tie potvory na figovníkoch.
Tu sa už tento nový škodca preberal:
viewtopic.php?f=23&t=195&start=60
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 26 čer 2020, 10:24

Choreutis nemorana...?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 26 čer 2020, 10:34

Molovenka fíková (Choreutis nemorana). https://en.wikipedia.org/wiki/Choreutis_nemorana
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků