Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 25 zář 2018, 20:17

Ráno hlásí přízemní mrazíky, tak jsem kontejnerované fíkovníky schoval před mrazem do sklepa. Zítra je zase vátím zpátky ven.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 25 zář 2018, 22:07

sasman píše:Ráno hlásí přízemní mrazíky, tak jsem kontejnerované fíkovníky schoval před mrazem do sklepa. Zítra je zase vátím zpátky ven.

Co to je za blbost ? Fíkovníkům by vadilo, kdyby byl mráz -10, ale teplotu lehce pod bodem mrazu ani nezaznamenají.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 25 zář 2018, 22:25

No, na některých jsou ale ještě fíky a bez listí moc nedozrajou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 26 zář 2018, 06:35

jo bylo to fíkům. to jsem tak nějak bral jako samozřejmost.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod alex » 26 zář 2018, 09:03

toto mi ostalo:
Obrázek

2x Bianca L1
1x Verdone
1x Alma

Nahlad:
Obrázek
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 26 zář 2018, 14:33

B.T. Francuesco zasazen do volné půdy skleníku 11.4.2018 , výška při sázení 15 cm nyní 60 cm , a letní násada , fík 29 g .ObrázekObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 26 zář 2018, 19:51

Jupí - i když u nás bylo v noci -2.5°C, listy na BT vydržely! S19
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 zář 2018, 20:19

U fikovniků se to může projevit spíš až za několik dnů po omrznutí, ale třeba to bude ok.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 26 zář 2018, 22:22

Mám stejnou zkušenost jako Francuesco - listy opadají za pár dní.
Jak jsem psal, kvůli mrazům jsem na den schovával fíkovníky do sklepa. Bohužel tam bylo slabé osvětlení, takže kvalita fotky je nic moc.
Obrázek

A ještě něco z dnešní sklizně - 3x Zlín Pod kaštany a dole Becane. Zlín Pod kaštany je i v současném chladném počasí chuťově dobrý, ale mám rostlinu ve fóliovníku, takže je to možná tím. Becane bylo chuťově o něco horší, ale pořád dobré; Becane nebylo ve fóliovníku.
Obrázek

Rozříznutý plod Zlín Pod kaštany.
Obrázek

Ještě mám dotaz: Jaké velikosti plodů dosahujete u kontejnerovaných fíkovníků? Moje plody mají nejčasteji kolem 30 g. Třeba HC mělo plody kolem 20 g, ale HC je známo tím, že má malé plody a má jiné výhody. Loni jsem měl i nějaké velké plody (dejme tomu 50 g, nepamatuji se přesně), ale letos mám spíš větší množství menších plodů
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 27 zář 2018, 13:10

Tak i přes tu současnou zimu a chlad fíky dozrávají a jsou velice krásné a chutné. Kupodivu zatím neplesniví. Navíc asi nastydli mravenci a jiný hmyz, takže fíky momentálně nic neokusuje a nenabodává a okusování závisí výlučně na nás - jsou skvělé, všechny bez výjimky.
Trochu nás štve Bratislava žlutoplodá a Becane - praskají, Bratislava pokud možno ještě víc než Becane. Bratislava je asi nejsladší ze všeho co na jihu máme, je sladká i ne zcela dozrálá a kdyby nepraskala, je to letos jasná jednička. Praskala už ale i před dešti, když bylo sucho. Becane totéž, tyhle dva fíkovníky jsou těsně vedle sebe, takže se dobře srovnávají, Becane je míň sladké a chuťově JEN sladké, bez něčeho zajímavějšího v chuti..
Nejlépe se chová ze všech fíkovníků, které máme volně v půdě, Přibický - hodně plodů, vyrovnané, po dozrání vždycky sladké a chutné a nepraskl zatím ani jeden plod. Breba na něm začala dozrávat jako první a byla chutnější než na ostatních fíkovnících. Vypadá velmi spolehlivě a smysluplně. Výborné je i Sultani z loňska z Lídlu - za rok vyrostlo na pěkný keřík obalený plody. Breba a pár prvních plodů sice uschlo v těch vedrech (neuzalévali jsme, nečekali jsme, že bude tak zle), ale zbytek plodů se podařilo zachránit a rostlinu zbrchat tak, že vesele dál tvoří další a další fíky, které docela rychle dozrávají. .
HCčku se ve volné půdě zatím nějak nelíbí, asi potřebuje víc vody a jak na potvoru má snad nejsušší místo z celé zahrady, ale mělo by se to spravit až poporoste, je blízko studny. Kdybychom nenasadili jeho dvojče do skleníku na severu, tak bychom vůbec netušili, jak vynikající fíky to jsou. A jsou - malé, ale sladké a aromatické, skoro se chce napsat, že netřeba pěstovat žádné jiné, tyhle fíkovou potřebu uspokojí.
Dozrávají i fíky na Lednickém, breba stála za houby, k jídlu byly ze stovky plodů snad jen tři fíky (ideální kandidát na olámání breby a doufání, že si letní násada pospíší), ale teď jsou plody stejně vynikající jako na sousedním BTčku. Jsou jich tam kvanta, potřebují ještě tak nejméně měsíc tepla.
Další fíkovníky daly většinou jen pár fíků na ochutnání a některé "odrůdy" zatím nedozrály (a už nedozrají, jsou to letošní snaživé řízky). Ale celkově - radost :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 zář 2018, 14:46

Dík za report, můžeš sem prosím hodit fotku toho Přibického? Zajímalo by mě, co to ve skutečnosti je.
K tomu HCčku - některé roky je vynikající, jindy jen průměrné, u mě letos začlo z nějakého důvodu zrát hodně pozdě. Plody má menší až střední, u staršího keře se to trochu vylepší. Nevýhodou je malá násada breby.

Hodně odrůd dozrává v uspokojivé kvalitě i přes nízké teploty, EBTčka tradičně na jedničku, najdou se i některá překvapení, jako třeba tohle Giacomo Verdino:
Obrázek

sasman: obvykle jsou fíky z kontejneru o něco menší než na stejné rostlině ve volné půdě, to není nic překvapivého, ale nedá se napsat nějaké konkrétní číslo. Letos jsem z kontejnerů sklidil fíky v rozmezí od cca 10g do 120g, kdybych to zprůměroval, tak z toho vypadne nějaká cifra, ale co bys z ní vyčetl, to nevím. Asi by se dalo říct, že v kontejneru bude ten fík na 50-80% váhy (ty čísla jsem teď střelil od pasu) oproti volně vysazené rostlině, ale při kvalitní výživě a zálivce se můžeš podle mě dostat hodně blízko 100%.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod amy80 » 27 zář 2018, 15:01

Ve zkratce sezona u mně - Berounsko 400mnm. Všechny fíkovníky jsou kontejnerované a všchny momentálně v 10l konejnerech, což je nic moc, ale zas vzhledem k jejich stáří (max 4 roky) to není žádná tragédie, ale příští rok už to budu muset řešit.

Vychvalovaný Přibický, jehož mám třetím rokem - ani ťuk, zatím nedal ani fíček.
Luongo del Portogallo - letos čtvrtý rok, můj nejstarší fík - a pořád ani ani ťuk!! - příští rok poletí pokud to bude stejné.
Lednický od p. Leisse - letos první rok chutné fíky, zatím si zaslouží zůstat.
Sultane koupen loni v Lidlu - letos dva plody, velmi chutné, zatím si zaslouží zůstat, fíky menší, ale zatím nejsladší co se mi urodilo.
Twotimer koupen loni v Lidlu zatím nplodl, zatím vzhledem k věku má milost.
Verdino od p. Leisse (ale nejspíš to není Verdino) letos plodil poprvé, zaím zůsvává, menší ale chutné plody.
Hardy Chicago - fíkový superman, loňské řky od Moonvilla, letos už pár fíků sklizeno (!), vitalitou zatím válcuje všechy ostatní odrůdy.
Sal´s od p. Leisse - letos poorvé plodil, fíky fajn, zatím zůstává.
Další odrůdy jsou ještě v testaci :-)

Uvítám vaše zkušenosti a názory :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 27 zář 2018, 20:13

moonvil píše:... můžeš sem prosím hodit fotku toho Přibického? Zajímalo by mě, co to ve skutečnosti je.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 zář 2018, 22:28

Ajo, až teď mi došlo, že ten "Přibický" rovná se "Pálava" či "Mušov", tedy jedno z místních EBTček. Ok, tím je to vysvětleno. Musím si schválně naroubovat všechny tyhle 3 nebo 4 rostliny (Pálava, Laradek, Francuesco,...) na jednu podnož a srovnat to.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 27 zář 2018, 23:02

Přesně jak píšeš, Pálava = Přibický = Mušov; je to odrůda typu EBT původem od pana Effenbergera z Přibic, který ji sám má od svého příbuzného, takže tahle rostlina už v našich podmínkách úspěšně žije desítky let, možná déle. Sám ji mám druhým rokem ve volné půdě, předtím dva roky v květináči, má pravidelnou a bohatou násadu, chuťově dobré fíky, jedna z mých nejlepších odrůd...
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků