Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 18 bře 2018, 23:30

Mojmíre já myslím, že venkovní fíkovníky zatím moc probuzené nebudou (ve skleníku zatím jen drobné náznaky probouzení), takže bych se teplot do -10°C nebál. Ale jestli tam máš nedozrálou násadu od podzimu, tak ta by v tom větru mohla utrpět - celkem zázrak, že se fíky v takové velikosti udrží na keři přes zimu. Tento fenomén mě překvapuje každé jaro a zatím se mi to nedaří zreprodukovat :)
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 19 bře 2018, 07:22

Bývá to tak skoro každý rok. Ale vloni po těch pozdních mrazech Michale odpadly všechny. Dva roky po sobě byl problém je udržet.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 24 bře 2018, 23:20

Tak už budu zase asi odbalovat, je to na blazna :-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 25 bře 2018, 10:12

Je to fakt děs, fíkovníky necháváme ještě zakryté - máme je zaházené větvemi z tůjí a listím, bigbagy jsme už sundali v té první víře, že už je jaro. Včera jsme je kontrolovali a větvičky, které koukaly z přikrytí, už nejsou tak krásné jako před čtrnácti dny - je to na odstřižení.
Problém je hlavně to slunko a teplo přes den a v noci mráz. Včera večer se zase prudce ochladilo a ráno -4.
Máme pečlivě celou zimu zabalené kmínky stromků, bílý papír, mirelon - při včerejší kontrole jsme našli čerstvou mrazovou prasklinu na kmeni nashi na deseti centimetrech kmene mezi zakrytím a korunou, kde už jsme to "flákli" s tím, že stromek je v polostínu. No, byl na podzim a v zimě, teď soused kácel, na strom se dostalo víc slunka a je z toho kůra odchlíplá ve velikosti dlaně (odřezáno, ošetřeno, zatřeno, ale....).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 25 bře 2018, 11:54

Já jsem už odbalila fíkovník BT Safro, snad už mrazy nebudou tak silné S2 !
A vyházela jsem ze sklepa oleandry!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 25 bře 2018, 12:42

Fíkovníky jsem 8.3, přenesl ze sklepa do nevytápěného Skleníku , potom ještě byly mrazy , fíkovníky ve skleníku začínají růst a jsou v pořádku . Dokonce jsem tam nechal přes celou zimu v květináči fíkovník Troják ,a ten už nasazuje brebu .
Naposledy upravil Satan dne 25 bře 2018, 15:18, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 25 bře 2018, 13:50

nene píše:Je to fakt děs, fíkovníky necháváme ještě zakryté - máme je zaházené větvemi z tůjí a listím, bigbagy jsme už sundali v té první víře, že už je jaro. Včera jsme je kontrolovali a větvičky, které koukaly z přikrytí, už nejsou tak krásné jako před čtrnácti dny - je to na odstřižení.
Problém je hlavně to slunko a teplo přes den a v noci mráz. Včera večer se zase prudce ochladilo a ráno -4.
Máme pečlivě celou zimu zabalené kmínky stromků, bílý papír, mirelon - při včerejší kontrole jsme našli čerstvou mrazovou prasklinu na kmeni nashi na deseti centimetrech kmene mezi zakrytím a korunou, kde už jsme to "flákli" s tím, že stromek je v polostínu. No, byl na podzim a v zimě, teď soused kácel, na strom se dostalo víc slunka a je z toho kůra odchlíplá ve velikosti dlaně (odřezáno, ošetřeno, zatřeno, ale....).

Predvčerom -7°C, včera -5°C - a cez deň pri úplne jasnej oblohe- slnko je už fakt silné,... dnes do rána už iba -3°C,...
teraz zamračené o 12,00 hod.+4°C pri vetre 30km/h- pocitová teplota je -1°C - ak je toto jar (ako nám meteorologovia slubovali na víkend) tak podľa mňa neni...
Ja mám na jabloniach a višni mrazové praskliny na kmeňoch a na konároch dlhé aj viac ako 60 cm...( toto je u mňa bežná vec- výkyvy teplôt sú tu veľké)
Figovníky mali konce vetiev suché už pred 2 týždňami ( po tých silných mrazoch začiatkom marca- 1.3.bolo -15°C a a po tom prudkom oteplení 12.3. na +16°c)- ale samozrejme nemám ich zabalené(Mišpulovník má už tiež najviac oslnené listy spálené od slnka)
Počasie blbne v celej Európe aj južne od nás:
- napr. v Bukurešti ( mesto má 75 m.n.m - a blízkosť mora) bolo ešte včera 20 cm snehu a max. teplota len +3°C...a v dobe od 1.3 ( keď mali -21,7 °C a následne 11.3. +18,8 °C) za pár dní mali rozdiel viac ako 40 °C- asi ani ich figovníky z toho "nemajú radosť".......(niekoľko dní a ešte aj dnes je pod snehom prakticky celé Rumunsko vrátane nížin)
-Alebo v Slovinsku- obec Rova (338 m.n.m ) má ešte 79 cm snehu...alebo Kredarica(2515 m.n.m.) má 505 cm snehu- tu u nás od zač. roka moc zrážok nespadlo- zato na Balkáne alebo na Jadrane ich majú až moc...nasnežilo aj napr. v Splite a dokonca na Hvare( tam sneží max. raz za 20 rokov a aj to v zime, nie koncom marca :D14 )
Nielen pre rastliny ale aj vtáky toto kolísanie teplôt nerobí dobre -Niektoré sťahovavé vtáky- napr, bociany už sú u nás:
http://michalovce.dnes24.sk/premznute-b ... ici-294483
A v Bulharsku a Rumunsku uviazli v posledných dňoch tiež celé krdle vysilených bocianov-mrazy a súvislá snehová pokrývka ich zaskočila- ostali bez potravy...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 29 bře 2018, 22:25

Chci se zeptat pěstuje někdo z Vás fíkovník Negra jaké je chuti!
A jestli jo, můžete mi něco o něm napsat tedy popsat rostlinu!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 30 bře 2018, 08:43

"Negra", "Negro" či "Noire" má v názvu spousta odrůd (Petite Negra, Galicia Negra, Valle Negra, atd.), podobně jako mraky portugalských fíkovníků označovaných jako "xyz Preto" (černý).
Taky to může být jedno ze synonym pro Brown Turkey.
Třeba "Negronne" - tam už by se dalo mluvit o jedné konkrétní odrůdě, ale "Negra", obávám se, je příliš široký záběr.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 30 bře 2018, 22:18

Zdravím , chtěl bych se zeptat, zda fíkovník francuesco je vhodný zasadit ven do volné půdy, nebo spíš do skleníku ?
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 31 bře 2018, 20:19

Do volné půdy, avšak aspoň s nějakou zimní izolací. Do kvetináčů s přenesením na zimu domů do chladné místnosti. Se skleníkem nemám zkušenosti.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 31 bře 2018, 22:00

Vysadím ho tedy ven, zdravím a děkuji .
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 07 dub 2018, 18:09

Obrázek

Tak už jsem fikovniky v kvetinačích vynosil ven a udělal jsem okolo nich pro urychlení foliovy kryt:
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 07 dub 2018, 18:10

Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 07 dub 2018, 18:14

Obrázek

A staré fikovniky Francuesco jsem řádně prořezal.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků