Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 20 úno 2023, 22:58

Marie J. píše:Našla jsem tu víc příspěvků, že neplodí (nebo nějak hodně málo). A chuť prý také není až tak dobrá - nevím, samozřejmě.
Spíš si ale nejdřív vyzkouším, jak bude TB snášet zimu na zahradě, byť u zdi, a podle toho asi budu dál postupovat.


Peretta plodí bohatě, a jak říkám, jsem s ní spokojen ze všech více jak 30 odrůd nejvíc.
Brown Turkey jsem vloni zlikvidoval (jako jediný z pěstovaných fíkovníků), protože to nemělo smysl. V tom se přidávám k ostatním. Pěstován 10 let prakticky jen na dřevo, fíky nestíhaly dozrát.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 20 úno 2023, 23:01

Petr z H. píše:Peretta plodí bohatě, a jak říkám, jsem s ní spokojen ze všech více jak 30 odrůd nejvíc.
Brown Turkey jsem vloni zlikvidoval (jako jediný z pěstovaných fíkovníků), protože to nemělo smysl. V tom se přidávám k ostatním. Pěstován 10 let prakticky jen na dřevo, fíky nestíhaly dozrát.


Třeba to u mě dopadne podobně :D .
Nicméně -jak silný mráz znemožní plodům dozrání? Když je -1/-2°C třeba 20. října, je to špatné? Tady bývá větší část října kolem 20°C ve dne.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 20 úno 2023, 23:21

No jasně, hodně se psalo, že Perettě trvalo pět let, než začala plodit, třeba mi. Protože je množena in vitro. Lepší by byla namnožena řízky, což v zahradnictví asi nedělají.
Tak si BT zasaďte do velké nádoby, fíkovníky mívají veliké kořeny a opětovné vyrývání bude fuška. )-: (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 910
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 úno 2023, 00:30

Souhlasím naprosto s Petrem z H. Mám LdA a Perettu, což se letos ukázalo jako totožná odrůda. Každý z jiného zdroje a zachovám jednoznačně oba. Velké fíky, stihly a zvládly dozrát v Praze i v tom loňském extrémně hnusném září a kvalita fíků byla překvapivě dobrá na ty podmínky, ve kterých to zrálo. Už se nemůžu dočkat letošní breby, která by měla být ještě větší a pravděpodobně i chutnější, protože by mohla dozrávat pěkně v teple. Takže Longue d'Aout (alias Peretta) rozhodně stojí za to, doporučuji. I na severu prokázala obdivuhodnou odolnost v mrazu, přežila v zábalu skoro -19°C. Sice slabší letorosty dále od zdi pomrzly, ale rostlina to zvládla relativně v pohodě, dvouleté dřevo u zdi prakticky bez poškození. Těžko se dá najít něco odolnějšího, alespoň podle mých dosavadních zkušeností. Ale stále ještě prochází testováním, po delší době budu vědět více. Každopádně zatím patří mezi mé hlavní favority na outdoorové pěstování u mě na severu. Uvidíme, jak se vybarví další testované odrůdy. Ty jsou zatím ještě malé na nějaké směrodatné hodnocení. BT nebrat. Celkem slušná a chutná breba, pokud ji udrží a neopadne, ale main crop má problém dozrát i v Praze. Výjimečně dozraje pár kusů ve velmi teplém roce, ale chuťově jsou spíše podřadné kvality.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 úno 2023, 07:41

Marie J. píše: Máme ještě kousek volné slunečné zdi u stodoly, kde není pohnojeno.

Jestli máte takové místo, tak tam určitě nějaký fík dejte (klidně i tam, kde je pohnojeno).
Doporučil bych třeba Trnavský Velkoplodý, to je záruka úspěchu a nehrozí přitom, že se Vám rozplodí až po x letech jako některé Peretty. Jinak proti Perettě nic nemám, ale kdybych ji pořizoval, tak spíš jako řízek od někoho, komu už normálně plodí a je s ní spokojen.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4099
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 21 úno 2023, 08:26

Marie J. píše:Nicméně -jak silný mráz znemožní plodům dozrání? Když je -1/-2°C třeba 20. října, je to špatné? Tady bývá větší část října kolem 20°C ve dne.


Nejde ani tak o mráz, ale o nízké teploty ke konci sezóny a hlavně o OPAD LISTŮ. Ten na podzim nastává přirozeně a asi mu nelze nijak zabránit. Jakmile začne žloutnout a opadávat listí, fíky mají mizernou chuť. U vás bude max. o cca 3 °C tepleji než u mě, takže až takový rozdíl to nebude. A jak říkám, u mě je dozrání BT naprosto bez šance.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 21 úno 2023, 11:58

Marie J. píše:Rozhodla jsem se, že objednávku Peretty zruším (podle toho, co jsem se dočetla zde, ve starších diskuzích, to asi není úplně dobrá odrůda).


Také si myslím, jako ostatní, že nechávat si Brown Turkey, což je asi nejhorší odrůda že všech u nás dostupných (horší je asi jen Panache),
Jediný problém u Peretty je ten že kupovaná má pozdější nástup do plodnosti. Jinak je dost možné, že Peretta = Trnavský velkoplodý = LdA, ač se najde dost lidí, co tvrdí, že je mezi nimy rozdíl, tak je velmi malý, odolností mrazu, ranností a velikostí plodů jsou to téměř totožné odrůdy. Za mě je tedy nejlepší sehnat někde řízek toho Trnavského, protože ten bude mít nástup do plodnosti okamžitý.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1189
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 21 úno 2023, 13:27

Zatím nikdo nemůže s určitostí vědět, zda Mariin fíkovník je opravdu BT.
Vzhledem k velice častým přešlapům našich zahradnických e-shopů - to klidně může být i něco úplně jiného. :D4
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 910
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 úno 2023, 14:00

kaossik píše:Jinak je dost možné, že Peretta = Trnavský velkoplodý = LdA

U mě je jednoznačné, že LdA a Peretta jsou totožné odrůdy. Plody vypadají stejně, zrají ve stejnou dobu a i listy opadávají stejně. To samé ale ze zkušenosti nemohu říct z Varnsdorfu o LdA a Trnavském velkoplodém. Ten Trnavský je původem od Mitase. A je ještě malý a dosud neplodil, takže to hlavní porovnání plodů jsem zatím neměl. Ale přijde mi že se to chová na stejném stanovišti jinak. Tady bych si tedy nebyl úplně jistý. Ale může to být samozřejmě i dáno zatím nedospělostí té rostliny. Je to dvouletý řízek a zatím se tak celkově na tom severu spíše chytá. Doufám, že letos už by mohl mít alespoň první signální plody. Pak by mohlo být jasněji.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 21 úno 2023, 20:06

EvaOstrava píše:Zatím nikdo nemůže s určitostí vědět, zda Mariin fíkovník je opravdu BT.
Vzhledem k velice častým přešlapům našich zahradnických e-shopů - to klidně může být i něco úplně jiného. :D4


To je pravda :-)
Naposledy upravil kaossik dne 21 úno 2023, 20:11, celkově upraveno 2
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1189
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 21 úno 2023, 20:09

Já mám Trnavský a Perettu vedle sebe, Trnavský jsem sklidil první 2 plody na loňském řízku, Peretta loni po 4 letech nasadila první plod v srpnu, takže porovnat nemůžu. Co se rostliny týká, vypadají v podstatě identicky. Co tu loni posílal nene tak plody u něj vypadaly identicky, tak jsem zvědavý. Ale myslím že i kdyby byl mezi nimy rozdíl, tak budou minimální.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1189
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 úno 2023, 20:46

Ano, je i možné, že se bude jednat pouze o nějaké drobnější změny v chování dané pouze adaptací na jiné podmínky. Podle toho, co jsem zde četl, tak ten Trnavský velkoplodý již v tom místě roste opravdu dlouho. Také jsem zvědavý, jak se to nakonec ukáže. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 21 úno 2023, 23:33

Nejaké poznámky k Trnavskému veľkoplodému:

Prvá písomná zmienka o pestovaní figovníka v Trnave, podľa nebohého p. Karasa bola v roku 1858, t.j. v tomto roku to bude už 165 výročie začatia pestovania tohto figovníka.
Keď som sa p. Karasa pýtal na názov odrody, tak mi povedal, že v tedy to bol "len" figovník a zrejme vtedy asi neexistovali iné odrody ako dnes, tak bol to len figovník.
Keď ešte žil p. Karas , dostal som od neho pár odrezkov, ktoré sa mi úspešne ujali a postupom času som prebytky z tohto figovníka rozdával aj ja a skončili u väčšiny z vás v SR, ale aj v ČR a taktiež aj v Írsku.
Keď som doniesol nejaké sadenice a odrezky na Brnenskú výstavu citrusov, tak mi Brňáci navrhli, aby sa tento figovník volal Mitas.
Bol som proti a navrhol som im aby sme mu dali názov "Trnavský veľkoplodý", keďže pri dobrom pestovaní majú jeho plody veľkosť až okolo 160 gramov a spoľahlivo plodí 2x do roka.
Karasov figovník dnes už neexistuje, po jeho smrti bol zlikvidovaný a na jeho mieste je dnes betónová terasa.
Ešte jeden figovník rastie pri Bazilike sv. Mikuláša ( po Trnavsky: Hrubý kostol :D ), no rastie v jednej záhrade, ktorá je obohnaná asi 4 metrovým murovaným múrom a od ulice trčia konáre z neho do výšky asi 2 - 3 metrov. Ale či je to ten pôvodný figovník, by som sa neodvážil tvrdiť. No ale keď som bol ešte malý chlapec, tak už vtedy sa mi zafixoval v pamäti.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 22 úno 2023, 03:07

Fíkovník se mi zatím nechce likvidovat, protože - jak správně podotkla Eva z Ostravy- není zase tak úplně jisté, že je to přímo tato odrůda. :D Fíkovníky jsem sice nikdy nepěstovala, ale jiné rostliny ano, průběžně ledacos objednávám z e-shopů... a zkušenosti s nimi mám také všelijaké... Obzvlášť co se týče odrůd jednoho druhu.
Jinak u nás tady listí žloutne a opadává dost pozdě, většinou i později než třeba v Brně ve městě. Jak už jsem psala, tento fíkovník shodil listy až v půlce prosince. Na zahradě to asi bude trochu dřív, ale zase tak velký rozdíl tam není. I během roku je zde docela teplo (není problém vypěstovat papriku z přímého výsevu, bez zakrytí, aby uzrála v srpnu - to i v chladném létě typu 2020).

Ten Trnavský fíkovník mě ale rozhodně zaujal; pokud na něho někde narazím, určitě bych si ho koupila (alespoň řízky). Mimochodem, tady na fóru je nikdo nenabízí?
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 22 úno 2023, 07:55

Ja mám Perrettu a Trnavský 2m od seba a určite sa nejedná o rovnakú odrodu. Listy sú iné a Perretta dozrieva skôr.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků