Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 28 kvě 2023, 08:35

To zaštípnutí příští rok musím zkusit. Pálava v nádobách opět všechnu brebu poshazovala. A ta v zemi ještě všechnu ne, ale moc rychle se nezvětšuje. Zvětšuje se breba na jednom "kdovíco" od Konvičků. Možná je to BT.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 28 kvě 2023, 23:03

Brebu drzi perfekte Desert King. No fungoval vyborně jako mladý do 3 let, na ořez větví teď reaguje velmi pomalým růstem a brebu nestíhá založit. Letos mám řízky tak budu pravidelně měnitt za nové rostliny . Na brebu teď zkouším nějaké no name druhy, co mám.od pěstitelů potvrzeno, že udrží brebu. Chce to holt pátrat po vhodném fikovniku.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 30 kvě 2023, 20:50

Desert king mám druhým rokem ve volné půdě, loni byl asi moc slabý, 3 breby shodil. Letos má 8 plodů a vypadá to dobře. Naopak perreta (5 let) má 1 zdeformovaný minifík. Z kontejnerovaných rostlin vše shodila Pálava, na JvP zbyl jeden plod (vypadá nadějně) a na Noname Pastiliere je jeden z loňska ale myslím že upadne. To k brebě. Ten Desert king vypadá jako velmi dobrá odrůda.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 31 kvě 2023, 08:31

Tak jak to vidíte se zaštipovánim? Už provádíte? Přemýšlím, zda zaštihnout i výhony, kde se již fíky tvoří. Důvodem by byl rychlejší vývinu fiků a rostlina by nemusela vyzivovat ty, co nasadi na vrcholku výhonů a stejně neuzraje. Pokud samozřejmě nejde o breba rostlinu.I když i tam, pokud by se teď zastiplo by se mohly výhony naopak zpozděným vývojem připravit na brebu a ne na pozdni nasadu, co nedozraje. Takové zastipovaní na začátku července se mi osvědčilo u mladých rychle rostoucích rostlin.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2023, 10:19

No, já tedy se zaštipováním ještě tak minimálně 2-3 týdny počkám. Ale mluvím o venkovních rostlinách popř. letněných kýblovkách, rychleného nemám nic.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 31 kvě 2023, 11:17

Zaštípnul jsem pár výhonů, ale spíš proto, že už byly moc dlouhé a lezly tam kam neměly. Jinak ještě vyčkávám. Každopádně se snažím zaštipovat až tehdy, když se objeví zřetelné zárodky letní násady (cca 2-3mm), protože předčasné zaštípnutí může rostlinu vyprovokovat k větvení na nevhodných místech místo tvorby fíků.
Aktuálně jsou zárodky vidět na zhruba polovině rostlin, řekl bych, že jsme trochu ve skluzu s minulými roky, ale musel bych porovnat starší fotky, abych to potvrdil.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 01 čer 2023, 06:13

Rozdiel medzi zalomeným
Obrázek
A nezalomeným.
Obrázek
Ide o jednú rastlinu.Pred zalomením na tom boli rovnako.Ale tiež som zalomoval len tie výhonky ktoré pôjdu po sezóne preč.Príde mi že rastlina sa sústredí na tie neporušené
Tie zalomené sú niejak zbrzdené oproti tým,ktoré som nechal rásť ďalej.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod BXL » 01 čer 2023, 06:51

EvaOstrava píše:To ten krásný fíkovník je ten v zemi? Jak je to možné, u mě je to přesně naopak. A taky obdivuji, že můžeš mít květináče jen tak na zemi. Za pár hodin tam mám mraveniště. Teď zkouším vodní příkop, v podmiskách je voda a podložka, aby v té vodě květináče nestály.

Figovník je ako každý strom, na plody treba pár sezón počkať ak je v zemi.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 01 čer 2023, 07:43

Ale já jsem myslela listy, na venkovních jsou mnohem menší, než mají ty v nádobách.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod BXL » 01 čer 2023, 08:41

Asi na menšie listy a väčšie korene ten v zemi. Inak máš nádhernú záhradu. Na rozdiel od môjho bio bordelu upratané.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 01 čer 2023, 10:21

Bez zárodků breby nemá cenu zaštipovat? Doufala jsem, že by to mohlo vyprovokovat nasazení plodů.
Mám 3. (nebo 4.?) rokem v zemi RdB, výška kolem metru a ještě ani plod. Po zimě je v hezké kondici.

Přitom Pálavy nasadily už prvním rokem na 30cm klacíčku a jsou velmi produktivní, takže si říkám, že ten RdB tak trochu zabírá místo.
Některé další rostliny se mi zřejmě podařilo rozkvést aplikací hnojiva PK na podzim, co by na to řekl fíkovník?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 01 čer 2023, 12:33

Já jsem to zaštipování (kvůli letní násadě) taky tak pochopila, že když nevidím zárodky, tak zaštípnu, aby nenasadil moc pozdě. Před 3týdny jsem proto zaštípla některé větve LittleMF a zárodky se pak zvětšily na celé rostlině.
Je to spolehlivě RdB? Z řízku nebo ze zahradnictví? Mi loňský řízek hned vyprodukoval deset plodů, byl podobně plodný jako Pálava.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 01 čer 2023, 13:01

Argout píše:Bez zárodků breby nemá cenu zaštipovat? Doufala jsem, že by to mohlo vyprovokovat nasazení plodů.


Mluvíme o zárodcích letní násady. V květnu ještě nezaštipuji skoro vůbec, v červnu už by se měly fíky začít formovat, jinak nestihnou dozrát. Takže vyčkávám co nejdéle to jde, ale pokud ani v půlce června není na výhonu nic, tak to zaštípnu nehledě na zárodky. Tam, kde už zárodky jsou a výhon má dostatečnou délku, tak to zaštípnu klidně dříve - ono to stejně v těch kontejnerech nelze nechat moc dlouhé, výhony by se vylamovaly a musí to být taky přiměřeně objemu nádoby.
Není to tedy tak, že bych k určitému datu šel a vše pozaštipoval, spíše to řeším individuálně u každé rostliny zvlášť, tak nějak podle citu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 02 čer 2023, 12:00

Martinsfeige, letní úroda. Ale švindluje, jelikož je to prosincový řízkovanec.
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 02 čer 2023, 15:40

To je dobrý počin, já jen sleduji, že loňský tvůj řízkovanec se má k fíčkům. U mě loňské řízky z Krku a Rabu v Chorvatsku jedou, ale úroda zatím žádná. Což myslím není na škodu, ale toto u tebe je asi jinak. Má větší prostor, sice už jsem dal ty mé některé do větších kontejnerů, ale pár jich je ještě v těch malých transportních. Takže jsou asi rádi že žijou. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků