Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 črc 2019, 21:21

Tak nám držím pěsti. Čekám na to už hromadu let. V loni jsem Afghance už vsechny povyhazoval. Nechal jsem si jen jednu větev Afghance naočkovaného na mém očkovacím multifíkovníku.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 26 črc 2019, 21:35

Potreboval bych vas poprosit o radu.

Tento rok jsem zasazoval rizky palavy.

Jedna mela uz pres pul metru a tak jsem ji zariznul at vytvorim kminek a fikovnik krome toho ze zacal vytvaret nove vetve, vytvoril zaroven nasadu fiku. (Coz jsem necekal ze takhle fikovnik funguje)

Ma to sanci dozrat? Nebo to je odsouzene k umrznuti pred dozranim?

Ostatni uz jsou taktez cca na pul metru a tak premyslim zdali je taky riznout ci ne. Zdali plody otrhat nebo je nechat ...
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 črc 2019, 21:43

Si to spočítej - EBT nějakých 80-90 dní od násady. Obvykle to co nenasadí do poloviny června už má pak problém s dozráváním.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4105
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 26 črc 2019, 22:19

Moonvil: super diky moc

Tim padem ostatni radeji nebudu strihat at to nic nenasazuje.

Na tomhle to pro zajimavost necham 2 az 3 plody, pocasi je blaznivy a aspon uvidim jak ty plody rostou.

Minimalne vidim ze narozdil od peretty to nasazuje plody. Perettu uz mam metr na vysku, metr na sirku a je na tom kulovy ani znamka nejakych plodu.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 26 črc 2019, 22:24

Hanele12 píše: A ještě k tomu zastipovani po propadlé brebě. To bylo hnojiv pro to,aby rychle narostly nové výhony pro letní násadu, že?

Ano, ale to je pouze předpoklad, ještě nikdy mi breba takto nepropadla, jako letos v tom chladném květnu. Takže pouze testuji. Michal (moonvil), který má určitě daleko větší zkušenosti s fíky, než já, třeba psal, že ty výhony z těch větví střižených v červenci nestačí vyzrát natolik, aby na nich byla další rok breba. Je to test, pro mě pole neorané, tak uvidíme.

Jinak když se tady tak krásně kocháte tou brebou, tak u mě na BT těch pár breba fíků uschlo, a to i přesto, že ho pravidelně zalévám. Půdní profil je zde v Praze už natolik vysušený, že ani pravidelné zalévání nepomáhá, je to zmar. Minulý rok dozrála breba i letní násada. Tento rok je ale druhý v řadě s takto šílenými teplotami v létě a minimem srážek. Ještě, že mám tu Perettu v květináči. Tam alespoň všechny dva breba fíky drží. I letní násada vypadá pěkně. LdA ve Vdf je taky moc pěkný. Alespoň nějaká radost.

Obrázek
Foto: breba na BT, Praha-Motol, 26.07.19

Po dotyku upadl a takto vypadá zevnitř.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 26.07.19

Letní násada zatím vypadá jakž takž, ale nepřirůstá tolik, jak by měla. Pokud tento víkend solidně nezaprší a nebude vlhčí srpen, všechno to i přes moji veškerou snahu a zalévání uschne a opadá. S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3828
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod triodyn » 27 črc 2019, 08:55

Od afghánca nic nečekejte,je to marnost,ale kdo má rád pěkny listí... :)to samy Icekrystal.
Jinak breba EBT zatim tvrdoš. :(
Naposledy upravil triodyn dne 27 črc 2019, 08:59, celkově upraveno 1
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 27 črc 2019, 08:59

Takže Afghánec ani Icecrystal neplodní?
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkovník

Příspěvekod triodyn » 27 črc 2019, 09:00

Plodní,ale opadají.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 27 črc 2019, 10:02

triodyn píše:Od afghánca nic nečekejte,:)to samy Icekrystal. :(

Na jaře jsem získal řízeček Ice kristal ( cca 5cm ) a v současnosti má asi 40 cm a nasazuje plody. Tak uvidíme, zda je jen na listí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9228
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 27 črc 2019, 10:11

No mi taky Ice Cristal nasazoval plody a vypadaly nadějně ale vždy opadaly nechala jsem ho venku přes zimu zabalený no a už je v odpadu bio!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1537
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 27 črc 2019, 10:53

Taky jsem koupil Ice Cristal od solidního zahradnictví, nebo že je solidní jsem si tehdy myslel, tam ho vychvalovali že plodí a všechny plody shodil, tak půjde na zahradu. Nechápu proč ho vůbec množí a prodávají když je k ničemu . A proč vlastně ty plody shazuje, ví to někdo?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 27 črc 2019, 12:04

Mohl by jste sem dát prosim foto zapěstovaneho fikovniku s poznámkou a detailem, kde letos v zimě proběhl řez? Viděla jsem orezany SD ve skleniku zbyla kostra. Ale jak hluboko letosni větve stříhnout? Obrůstaji mi těsně nad zemí, to zachováváte nebo likvidujete?
Ve volné půdě fíkovníky neřežete, že? o to se postará mráz a něco zlikviduje. :| díky všem za odpověď. Přečetla jsem celé vlákno ale potřebuji poradit od zkušenějších.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod triodyn » 27 črc 2019, 15:21

pavell píše:Taky jsem koupil Ice Cristal od solidního zahradnictví, nebo že je solidní jsem si tehdy myslel, tam ho vychvalovali že plodí a všechny plody shodil, tak půjde na zahradu. Nechápu proč ho vůbec množí a prodávají když je k ničemu . A proč vlastně ty plody shazuje, ví to někdo?

Množí to ti borci co chcou vydělat-je to něco jiného -atraktivní listy.Klasika hnědý turek-to je pro naše klima nej.)Ale experimentátorum se meze nekladou,ale podle stejně každý pozdějš či dřív skončí u výše jmenovaného jako pevného základu plus něco.Přezimování určuje jaká bude uroda.Letos to bylo hodně snadné,tak se rozrustá okruh pěstitelů což je dobře.)
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 27 črc 2019, 17:22

Triodyn - Přezimování určuje jaká bude uroda.
Tato věta mně zaujala, vzhledem k mym předchozím dotazům. Záleží tedy jak přezimují? Když by obrazil až z nižších větví a ne z vrcholového pupen nasadi déle plody? Je to ale stejné, jako kdybych ho sama ořezala na kosterní větve. Vysvetlite mi tedy rozdíl? Snažím se tady toho dobrat už před několika příspěvky o řezu. Díky moc.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 27 črc 2019, 18:46

Ano, když zmrznou jednoleté větve, nebudeš mít žádnou brebu a pokud nemáš fíkovník ve skleníku, tak nemusí stihnout dozrát ani letní násada na podzim. Hodně to záleží na počasí, jak rychle vyrazí nové výhony, a kdy se ti letní násada začne dělat. Je potřeba, aby se letní násada začala tvořit už začátkem (ideálně), nejpozději však v půlce června. Potom už je to značně nejisté a záleží to hodně na počasí na podzim. Mě po řádném omrznutí ve volné půdě v Praze třeba nestihla dozrát ani ta letní násada, takže byl celý jeden rok pryč. Na zimu je třeba to pořádně zabalit, aby to omrzlo co nejméně.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3828
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků