Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod johny2 » 14 kvě 2019, 20:22

Vdaka mirka za info, uvidim pri dozrievani, ako to dopadne, dam potom na fore vediet. Zial nemam fotku celeho stromu, ale to mnozstvo a velkost fig bolo ohromne a pritom ziadne nemali tendenciu zltnut, alebo odpadnut.
johny2
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 17 zář 2016, 23:08
Bydliště: Bratislava USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 14 kvě 2019, 21:28

No akorát jsem zapomněla napsat že fíková rostlina byla z ujatého řízku dovezeného z Chorvatska!
Obrázek Obrázek
To byl tento fíkovník!
Naposledy upravil mirka dne 14 kvě 2019, 22:48, celkově upraveno 3
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 14 kvě 2019, 22:30

mirka píše:No akorát jsem zapomněla napsat že fíková rostlina byla z ujatého řízku dovezeného z Chorvatska!

I v Chorvatsku rostou capri fíky :) Taky jsem se jednou nachytal...
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 14 kvě 2019, 22:35

Marek1970 píše:Ten figovník nie je na verejnom priestranstve ale pár metrov od chodníka vo dvore pred domom na súkromnom pozemku, preto by som nerád zverejňoval presnú adresu (nerád by som od majiteľa domu dostal cez držku, keď si v lete možno prídem pýtať odrezok, ak to bude vyzerať pri dozrievaní na zaujímavú odrodu). Ale aby som zas nebol úplná "sviňa" :D , tak Piešťanci tejto lokalite hovoria Floreát (na Google Maps sa to však podľa tejto pomôcky nedá nájsť). Zatiaľ je asi nemožné určiť, či to je niečo "zaujímavé" ale ak otázka k adrese smerovala z dôvodu záujmu o odrezky, tak môžem keď tam pôjdem požiadať o odrezky aj pre ďalších záujemcov.

Já mám z Piešťan řízek fíkovníku ze stromu, který volně roste bez krytí v lázních před lázeňským domem Napoleon. Je to běžný klon Brown Turkey, nic zázračného. Ale plody vypadají tvarově jinak než na tvé fotce, takže to asi příbuzné rostliny nebudou. Ten tvůj vypadá zajímavěji a má slušnou násadu!
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 15 kvě 2019, 11:09

Dnes mi padla sánka dolu pre neskutočnými detektívnymi schopnosťami niektorých členov fóra :D
Identita stromu bola (cez SZ) teda odhalená ale smutné je, že na fotke z Google Maps z júla (července) 2014 žiadne figy vidno nie je, takže nakoniec ten figovník možno ani nestojí za reč. Uvidím v lete, či udržal nejaké figy a kedy na ňom niečo dozrelo.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 16 kvě 2019, 08:27

Od budúceho pondelka v slovenskom Lidli by mali mať v ponuke figovníky v cene 3,99 EUR. Takže pre všetkých, ktorí kupujú radi mačku vo vreci je tu príležitosť vyskúšať, čo z toho o pár rokov vyrastie :lol:
Vzhľadom k asi absolútnej nezhode ponúkaných odrôd s realitou, už sa tu niekomu v minulosti podarilo v Lidli kúpiť figovník, ktorý "za niečo stál" a nie je dobrý, tak maximálne ako podnož ?
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 16 kvě 2019, 09:02

My jsme nakoupili před dvěma lety - v té první akci. Rostliny rostou velmi zdravě, bez žlutých fleků. Až na dva vytvořily fíky hned druhý rok po výsadbě a tak víme, že nejsou všechny stejné :lol: Za nás, za ty peníze, spokojenost, protože to, co vloni dozrálo, bylo sladké a dobré. Máme to, co bylo označené jako Twotimer - velmi brzy rašící a rodící fíkovník, Sultane - už druhý rok obsypaný fíky, Rouge dB. - tu jsme skoro umořili v květináči, ale přežila a letos, po zimě venku v půdě, má brebu, ...na Slovensku jsme tenkrát koupili Peretu, která ovšem jistě není Perreta, ale nejspíše RdB - taky rodila. "Odrůdy" z Česka snad odpovídají názvu, aspoň barvou :) to tak vypadá. Jediný fíkovník, který roste a neplodí je ten s označením Chicago, je už velký, tak mu dáme ještě rok a pak .....Všechny fíkovníky z Lidlu máme venku v zemi.
U vás v té akci to tentokrát vypadá jen na jeden typ fíkovníku, mandarinku, olivovník a citroník...takže asi BTčko nebo opravdu cokoli....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 16 kvě 2019, 09:40

Už mám odrezky z toho figovníka čo som tento týždeň objavil. Žiaľ ale informácie k nemu nemám žiadne okrem toho, že to "rodí a je to normálna chutná figa" :D
Takto vyzerá detail listov a nezrelých plodov k dnešnému dňu:

Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 16 kvě 2019, 10:04

Moc sympatický fíkovník, opravdu chápeme to nadšení z objevu :) . Bude napínavé, jak to dopadne .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod johny2 » 16 kvě 2019, 10:08

Marek, hodne sa to podoba podla fotky na tu figu co som aj ja objavil...
johny2
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 17 zář 2016, 23:08
Bydliště: Bratislava USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 16 kvě 2019, 10:21

johny2 píše:Marek, hodne sa to podoba podla fotky na tu figu co som aj ja objavil...

Myslím si, že sa nepodobajú (okrem toho, že sú zelené :wink: ). Ak si pozrieš detail listov tak sú rozdielne.
Zdá sa mi, že sa trochu podobajú na listy na tejto fotke.
http://mojezahrada.wz.cz/Soubory/images ... opl-03.jpg

Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod jarek01 » 16 kvě 2019, 22:36

Spíš to vypadá na nějakého dalmatince, ale přesně to asi neurčí nikdo.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 16 kvě 2019, 22:38

nene píše:My jsme nakoupili před dvěma lety - v té první akci. Rostliny rostou velmi zdravě, bez žlutých fleků. Až na dva vytvořily fíky hned druhý rok po výsadbě a tak víme, že nejsou všechny stejné :lol: Za nás, za ty peníze, spokojenost, protože to, co vloni dozrálo, bylo sladké a dobré. Máme to, co bylo označené jako Twotimer - velmi brzy rašící a rodící fíkovník, Sultane - už druhý rok obsypaný fíky, Rouge dB. - tu jsme skoro umořili v květináči, ale přežila a letos, po zimě venku v půdě, má brebu, ...na Slovensku jsme tenkrát koupili Peretu, která ovšem jistě není Perreta, ale nejspíše RdB - taky rodila. "Odrůdy" z Česka snad odpovídají názvu, aspoň barvou :) to tak vypadá. Jediný fíkovník, který roste a neplodí je ten s označením Chicago, je už velký, tak mu dáme ještě rok a pak .....Všechny fíkovníky z Lidlu máme venku v zemi.
U vás v té akci to tentokrát vypadá jen na jeden typ fíkovníku, mandarinku, olivovník a citroník...takže asi BTčko nebo opravdu cokoli....

Mám to podobně. Z Lidlu mám jen to co mají označené jako Chicago, už druhým rokem, a neplodí :( Mám ho v květináči ve skleníku. Bláhově jsem doufal, že by to mohlo být Hardy Chicago, ale asi marně.....
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 17 kvě 2019, 10:28

Fíkovníky koupené v Lidlu 2.6. 2017 Desert King , Sultane, a 1.5. 2018 Ronde de Bordeaux , Twotimer zatím ani jeden fík pěstování v květináči.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 20 kvě 2019, 08:46

nene píše: U vás v té akci to tentokrát vypadá jen na jeden typ fíkovníku, mandarinku, olivovník a citroník...takže asi BTčko nebo opravdu cokoli....

Skutočne to bol len jeden typ označený ako "Napolitana", takže asi nič do našich podmienok ale aj tak som neodolal a jeden skončil v nákupnom košíku. Ako začiatočník som ešte vo fáze zhromažďovania, fáza "kompostovania" je očakávaná, tak o dva - tri roky :D .

Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron