Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 18 dub 2018, 20:53

Tak fíkovník z Přibic by jen plodil a plodil.
Loni zjara sotva zakořeněný řízeček, na podzim měl dva chutné plody, v zimě něco spadlo a teď je obsypaný (ty největší jsou z podzimu, malé - breba). Ani jsem ho neměl srdce stříhat, abychom se dočkali dalších plodů, ale jestli jich není na tu rostlinu až moc. Nemám část plodů otrhat?
Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 18 dub 2018, 22:18

Kolik jich tam je, deset? Nic neotrhávej, pokud by to bylo na rostlinu moc, tak si sama shodí co potřebuje. Je půlka dubna, spousta času na dozrání breby i letní násady (nebo aspoň její části).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Peedros » 19 dub 2018, 08:12

Mám přibické ve skleníku rok, minulý rok jsem je akorát sázel jako zakořeněné řízky. Mají teď cca metr do výšky a na každém je zhruba 10 breba fíků a už se tvoří i letní násada. Ty breba fíky už jsou hodně nalité, oproti loňskému roku, kdy se mi udělala letní násada a fíky ne a ne růst a dozrát je to změna. Ty loňské první byly na rostlině snad půl roku a dobré nebyly vůbec. Letos to snad klapne, svítí na ně momentálně i hodně slunce, ve skleníku je pořád skoro 30,tak doufám,že se to projeví kladně na chuti.
Petr
Peedros
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 říj 2017, 14:39
Bydliště: Kyšice u Plzně 387m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 19 dub 2018, 21:05

moonvil píše:Kolik jich tam je, deset? Nic neotrhávej, pokud by to bylo na rostlinu moc, tak si sama shodí co potřebuje. Je půlka dubna, spousta času na dozrání breby i letní násady (nebo aspoň její části).

Díky, nechám je. Máš dobrý odhad na tak špatnou fotku. Je jich 12 + 3 starší a myslím, že se ještě klube další.

Ty loňské Přibické (první mé dva jedlé fíky, co jsem sklidil), byly dobré. První podle mě a syna výborný, i když manželce tak nechutnal, ten druhý už dozrál později, kdy bylo horší počasí a až tak skvělý nebyl, ale chutnal mi také.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 20 dub 2018, 18:28

Na loňském Francuescovi jsem napočítal 25 malých breba fíků S9 , což je výrazně víc než na ostatních rostlinách, kde je většinou tak 5 fíků, ale je to způsobeno i tím, že jsem některé rostliny, které by neměly poskytovat brebu nebo jen v malém množství (typicky HC), ostříhal výrazněji než jiné . přesto jsem asi 3 breba fíky našel i na HC, ale nevím, jestli neopadají....

Obrázek

Obrázek

image upload no limit
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirek-m180 » 21 dub 2018, 21:01

Tak mám takovou obavu,že se letošní mrazy na fíkovnících podepsaly hůře než ty lonské.Zatím jen náznak obrážení od kořene ale na větvích ani pupen.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 21 dub 2018, 23:00

mirek-m180 píše:Tak mám takovou obavu,že se letošní mrazy na fíkovnících podepsaly hůře než ty lonské.Zatím jen náznak obrážení od kořene ale na větvích ani pupen.


Měl jsi je nějak zabalené? Mě docela obráží a už se na nich objevuje i breba, suché jsou jen konce které trčely z listí.... Dokonce přežil jeden velký loňský fík z letní násady - fakt jsem zvědavý jestli dozraje.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirek-m180 » 22 dub 2018, 20:34

No právě,že nezimuji ale po těchto zkušenostech se k zakrývání asi vrátím.Celá zima v pohodě a pak přijde pár dní mrazů a všechno je v ....Vypadá to,že mi zmrzlo granát.jablko a tomel ze 2/3.Jen kiwi nepoškozeno to snad vydrží vše. :(
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 22 dub 2018, 21:01

Zkoušel jsem letos poprvé naroubovat fíkovník a nic jsem od toho nečekal, jen takový pokus. Docela mě překvapilo, že všechny 4 rouby se raší. Obával jsem se neúspěchu i proto, že podnož byla v době roubování v klidu a rouby už měly pupeny nalité, u jednoho už teklo mléko.
Sice se krásně množí řízky, ale mám starý velký fíkovník, který je jednak pěkný i když nerodí a také bych ho asi nevykopal i kdybych chtěl - to bych s ním zlikvidoval i chodník. Tak ho zkusím postupně přeroubovat, bude-li se takhle dařit.
Neví někdo, jestli by šly roubovat i za zelena? Předpokládám, že kvůli tomu latexu spíš ne.

Obrázek
Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 22 dub 2018, 21:23

Latex ničemu nevadí, roubovat můžeš i v plném růstu podnože. Jinak doporučuji spíše chip budding - nový výhon je méně náchylný na vylomení. Ale pokud je to venkovní rostlina, tak to není tak důležité, venku neudělá očko 2 metry do zimy jak ve skleníku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 23 dub 2018, 10:28

mirek-m180 píše:Tak mám takovou obavu,že se letošní mrazy na fíkovnících podepsaly hůře než ty lonské.Zatím jen náznak obrážení od kořene ale na větvích ani pupen.


Mirku, bez poctiveho zakrytia nemozes cakat na jar, ze sa budes topit v zaplave breba urody... Aj ked su na fore zastancovia nezakryvania, ak chces mat aspon aku taku istotu dobreho prezimovania, treba zakryvat...A pri volne vysadenych breba odrodach je to celkom nutnost... V opacnom pripade sa budes motat stale dookola - nove vyhonky nekonecne vyrastajuce od korena...

Tu je, myslim si, jasny dokaz aspon zakladnej ochrany odrasteneho figovnika (po zime s Tmin -15,8), ktory bol dobre zasypany zhrabanymi listami na jesen:

https://s6.postimg.cc/5jw7qd81t/P1090907_maly.jpg
https://s6.postimg.cc/pr9niokyp/P1090908_maly.jpg
https://s6.postimg.cc/tavl8hve9/P1090912_maly.jpg
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirek-m180 » 23 dub 2018, 21:08

Já vím Brano taky jsem zakrýval ale když už to byl keř d 3m byl to problém.Zkusím ho zapěstovat aby zakrytí bylo jednodušší.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 23 dub 2018, 21:24

moonvil píše:Latex ničemu nevadí, roubovat můžeš i v plném růstu podnože. Jinak doporučuji spíše chip budding - nový výhon je méně náchylný na vylomení. Ale pokud je to venkovní rostlina, tak to není tak důležité, venku neudělá očko 2 metry do zimy jak ve skleníku.

Díky za varování, až (jestli) rouby povyrostou, raději je vyvážu - stejně je budu směrovat, aby byli těsně u plotu.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod petr » 23 dub 2018, 21:52

Včerejší stav BT, snad si to zmrzlí letos rozmyslí.
ObrázekObrázek
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 23 dub 2018, 22:22

Tak tomu se říká luxusní breba násada S6
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků