Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 04 čer 2020, 08:41

Už jsem to psal u počasí, na mravence používám toto:
https://agrobio.cz/atak---prasek-na-mra ... 2-mg/28150
Funguje to bezpečně, je to víceúčelové, dá se použít i jako zálivka, takže pak stačí ta mraveniště zalít a je to. Ale rostliny na jídlo bych s tím asi moc nezaléval. Lze ale u spodku postříkat květináč a nasypat to kolem, hlavně na jaře, jak ty potvory vylezou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 04 čer 2020, 10:16

Účiné proti mravencům .

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 05 čer 2020, 07:33

Obrázek

U některých fíkovníků vypadá breba krásně, tak snad ještě neopadne.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník

Příspěvekod izi » 05 čer 2020, 08:08

Vlani som neodolal, a kúpil v Lidli odrodu Naplitana. Všetky tu popisované znaky svedčia o tom, že by sa mohlo skutočne jednať o spomínanú odrodu. Hneď ten istý rok nasadila asi 5 plodov . dva opadli do zimy, tri prezimovali. Asi týždeň do zadu sa začali vyfarbovať, ale zároveň aj jeden po druhom hniť. Po otvorení som našiel toto:

Obrázek
Otázka: jedná sa o profichi - samca, alebo o nedokonalé vyzretie?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod fibi » 05 čer 2020, 08:36

Tak jsem dnes ochutnal prví brebu.

Obrázek

Obrázek
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 05 čer 2020, 09:37

izi píše:Otázka: jedná sa o profichi - samca, alebo o nedokonalé vyzretie?

Řekl bych, že caprifík to nebude, to už by byl velkej průser, ale vyloučeno to samozřejmě u Lidl fíkovníků není. Musel bych vidět detailní macro těch květů u oka fíku.
Spíš si myslím, že prostě ty fíky nezvládnuly přezimování a rostlina se jich teď předčasně zbavuje.

Fibi - 100g je hezký, to je Dauphine? Dalo se to pozřít?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 05 čer 2020, 12:23

Jak jste na tom zatím s letní násadou u nijak nerychlených fíkovníků?
Já mám pocit, že letos jsme ve Středních Čechách cca 2-3 týdny pozadu oproti předchozím letem. To u nás víceméně znamená, že pokud nebude extra teplý říjen, úroda nebude nic moc.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 čer 2020, 13:00

Ano, mám to podobně zpožděné, ale pokud to ve druhé půlce června zaštípnu, nebude to zas tak zlé. Nebude to holt za pátým listem, ale třeba za čtvrtým nebo třetím, takže úroda bude o něco menší, ale dozrát by většina měla stihnout i tak.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 05 čer 2020, 14:00

zbynda píše:Jak jste na tom zatím s letní násadou u nijak nerychlených fíkovníků?
Já mám pocit, že letos jsme ve Středních Čechách cca 2-3 týdny pozadu oproti předchozím letem. To u nás víceméně znamená, že pokud nebude extra teplý říjen, úroda nebude nic moc.


Jižní Morava právě dorazila k pátému listu, ale teda listy nic moc, jak píše už "ivan", zkroucené, někdy jen tenké čárky místo listů....zaštipovat zatím nebudeme, dáme tomu ještě aspoň týden, možná víc. Ty namrzlé listy silně kontrastují s listy fíkovníků, které raší od země a nenamrzly, ty jsou obrovské, větvičky je ani neunesou a leží na zemi - pořád prší a je to poznat.
Letní násada je zatím viditelná jen v náznaku - dvojpupeny, zatím jsme to ani moc nezkoumali, je to na lupu :-).
Breba drží jen některá, zkroucené fíky většinou zežloutly a opadly. Taky to vidíme na smutný fíkový rok, snad se pleteme.
Naposledy upravil nene dne 05 čer 2020, 16:26, celkově upraveno 1
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 05 čer 2020, 14:11

zbynda píše:Jak jste na tom zatím s letní násadou u nijak nerychlených fíkovníků?
Já mám pocit, že letos jsme ve Středních Čechách cca 2-3 týdny pozadu oproti předchozím letem. To u nás víceméně znamená, že pokud nebude extra teplý říjen, úroda nebude nic moc.


Z jihozápadu musím zaklepat, protože to, co letos předvádí fíky, je opravdu radost. Fíky nikdy nechranime. Výhony mají od 20 do 40 cm, jen některé 2 odrůdy asi z 30, které máme ve volné půdě, jsou mrazem poškozeny, jak zmiňuje nene a Ivan. Breba dorostla už maximální velikosti menší hrušky, největší je klasicky Stanleyho Dalmatinec, teď už jen dozrát. Letní násada je v pupenech již zřejmá, takže možná, že letos stihneme i tu letní, neboť nedošlo ke zbrzdění zimním ani jarním mrazem. Na konci března, kdy bylo celozimni minimum -8,9°C už měly fíky zelené pupeny, ale asi tím, že jsou u západní zdi, to prostě zvládly. V době rašení bylo několikrát -1 až -3°C, spálilo to jen tu a tam lísteček i nějaký plůdek, ale jako celek to zvládly bravurně. Takže u nás určitě náskok.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod fibi » 05 čer 2020, 16:10

Dle názvu v zahradnictví Kruh to má být Domenico Tauro. Chuť byla vcelku dobrá jen jsem asi neměl spěchat nebyl moc sladký.
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 05 čer 2020, 17:42

moonvil píše:Já teda zatím mravence nelikviduju, občas si udělají v nějakém kontejneru základnu, ale rostlině to většinou nějak viditelně nevadí. Pokud nechcu, aby mi lezli po kmínku nahoru, tak jej natírám lepem, to je na nějaký čas zastaví.


Natřené lepidlem máme kde co, ale u venkovního fíkovníku je to u nás nerealizovatelné. Teda pokud ho člověk nechce stříhat na kmínek a nemá dost místa, aby se větve nikdy, nikde, ničeho nedotýkaly. Jinak si mravenci cestu najdou. A mravenci jsou letos všude v obrovských počtech. Navíc - polepené větve fíkovníku = polepený člověk při sklizni....špatně se to umývá, špatně pere a v tom listí a houští se tomu vyhnout nedá. Nejvíc vadí, že se nám na to lepidlo nachytá vždycky spousta hmyzu a to láká ptáky, kteří se pak neodlepí (když si přilepí křídlo) a uhynou. Stalo se nám to několikrát a tak s lepidlem šetříme. Zkoušeli jsme proti mravencům různé mechanické zábrany, ale byli jsme jim pro smích. Takže se je snažíme vydržet, co to jde, dokud to nepřeženou (nevlezou pod podlahu domku, nezlikvidují mšicemi komplet celý rybíz, neudělají si mraveniště ve skleníku pod celou délkou cestičky napříč skleníkem....). No a pak se rozlobíme.... :x
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 05 čer 2020, 21:42

Já mám na mravence ještě jinej fígl. Oni nesnášejí ocet, takže místa největšího výskytu postříkám octem z rosprašovače a je klid.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 05 čer 2020, 21:52

Tak pokud tohle funguje...octa máme pár litrů :) , jdeme do toho. My s ním likvidujeme úspěšně plevel v dlažbě, na mravence jsme to nezkoušeli. To se musí zkusit...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 05 čer 2020, 22:09

Ten ocet je přírodní,to je fajn. Používáš to neředěné ? Nepálí to listy ?
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků