Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 20 úno 2023, 11:21

Marie J. píše:Dobrý den,

Ahoj Marie, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 úno 2023, 11:29

kaaja-el píše:Na tom videu je originál Veselský?


Ne. Je to M10 - tak jak je uvedeno v názvu videa.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 20 úno 2023, 13:59

moonvil píše:Předpokládám, že ona "odolná turecká" odrůda je Brown Turkey - o její nevhodnosti pro zdejší lokalitu se tu psalo již mnohokrát, dá se použít víceméně jen na brebu.
Peretta bude o něco ranější, ale najdou se i vhodnější odrůdy pro venkovní výsadbu.
Komplexní odpověď na celý dotaz by byla na malou knížku, proto doporučuji ve volných chvílích prolistovat zpět tuto diskuzi, případně mrknout na následující odkaz, kde jsem si dovolil shrnout nějaké základní informace pro začínající pěstitele: http://www.plnazahrada.cz/clanky/zaciname-s-fikovniky.php


Díky za informace...Ano, je to Brown Turkey. Už ho vyhazovat nebudu - podívám se, čeho je schopen.

Jinak já bydlím kousek od Přibic a dívám se, že je tam pěstují (přímo tuto odrůdu). To jsem ani nevěděla. Prý jim zraje dobře.
Naposledy upravil Marie J. dne 20 úno 2023, 14:16, celkově upraveno 1
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 20 úno 2023, 14:16

Stanley_51 píše:Ahoj Marie, vítám tě na kiwifóru. E5


E5
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 20 úno 2023, 14:37

Marie J. píše:Ano, je to Brown Turkey. Jinak já bydlím kousek od Přibic a dívám se, že je tam pěstují (přímo tuto odrůdu).

Takže tu odrůdu máte od nich?- oni mají English Brown Turkey "Pálava" . U zdi jí určitě bude líp.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 úno 2023, 14:57

Marie J. píše:Jinak já bydlím kousek od Přibic a dívám se, že je tam pěstují (přímo tuto odrůdu). To jsem ani nevěděla. Prý jim zraje dobře.


Brown Turkey je zcela neco jineho nez English Brown Turkey (aka "Palava").
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 20 úno 2023, 15:36

Ten fíkovník před pár lety koupil otec (bohužel už sám neví kde, ale nejspíš v e-shopu typu Jukka nebo Kruh.)... Na cedulce bylo ještě loni napsáno Brown Turkey (proto to vím, jinak bychom nevěděli vůbec nic :) ). Zcela jistě ale nebyl z Přibic (tam si nejspíš zajedu osobně).

---------------
A s odrůdou, kterou pěstuje pan Effenberger, jsou tedy obecně jaké zkušenosti? Ke zdi ji dát nemohu (jedině v nějakém nejkrajnějším případě) - u domu není místo a u stodoly jsou už dost let slepice a velice vyhnojená půda.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 20 úno 2023, 17:02

Obecně o zkušenostech asi mluvit nejde. Každý tu má rozdílné teplotní a jiné podmínky pro pěstování.
Já mám english brown turkey "Pálava" od pana Effenbergra. Je na nekrytém otevřeném prostranství a roste dobře.
Třeba loni bylo celkem teplo, takže dozrálo +- 80% hlavní násady.
Ale vysadil bych ranější odrůdy.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 úno 2023, 19:19

Tak jsem prohlédla sklepní fikovniky, většina má už nasazenu brebu. Jen jsem si všimla, že některé odrůdy nemají dvojpupen, ale rovnou z kmene malé zárodky bez druhého pupenu, nebo že by z toho byly výhony? Je to dost kulaté.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 20 úno 2023, 19:28

Krásné fíčky.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 20 úno 2023, 21:31

Marie J. píše:Ten fíkovník před pár lety koupil otec (bohužel už sám neví kde, ale nejspíš v e-shopu typu Jukka nebo Kruh.)... Na cedulce bylo ještě loni napsáno Brown Turkey (proto to vím, jinak bychom nevěděli vůbec nic :) ). Zcela jistě ale nebyl z Přibic (tam si nejspíš zajedu osobně).

---------------
A s odrůdou, kterou pěstuje pan Effenberger, jsou tedy obecně jaké zkušenosti? Ke zdi ji dát nemohu (jedině v nějakém nejkrajnějším případě) - u domu není místo a u stodoly jsou už dost let slepice a velice vyhnojená půda.


Ve vaší lokalitě se asi bude dařit téměř všemu. Na jižní Moravě se prostě zasadí a pak sklízí, ale u raných odrůd dozraje víc násady. Brown Turkey je obecně jedna z nejhorších odrůd, Pálava je trochu lepší, na brebu určitě a hlavní násada podle toho jak dopadne podzim.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 úno 2023, 22:26

nene píše:Krásné fíčky.

Díky, Lidlák od Vás je obsypaný, spolu s D. Kingem a Veselským a no name ETB. Nasadil i Negronne na jedné větvi, co jsem nechala, TV nasazuje, no loni měl hodně letní... uvidím, co ve finále uzraje.
Příští týden se má dost ochladit, snad nezačnou pučet listy, zatím je tam okolo 9 stupňů.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 20 úno 2023, 22:33

Rozhodla jsem se, že objednávku Peretty zruším (podle toho, co jsem se dočetla zde, ve starších diskuzích, to asi není úplně dobrá odrůda).
Nejspíš i celkově počkám s nákupem dalších odrůd. Ten fíkovník, co už nám roste, tedy zkusím zasadit u zdi. Máme ještě kousek volné slunečné zdi u stodoly, kde není pohnojeno.
Jinak u baráku nám tento mladý TB opadal až v půli prosince. Samozřejmě, je tam tepleji než na zahradě, ale obecně je tady na podzim dlouho teplo. Většinou bývá říjen bezmrazý, popř. je jednu noc třeba -1 ve 2m. V listopadu bývá zpravidla také relativně teplo, častější noční mrazy se dostavují až v prosinci.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 20 úno 2023, 22:47

Marie J. píše:Rozhodla jsem se, že objednávku Peretty zruším (podle toho, co jsem se dočetla zde, ve starších diskuzích, to asi není úplně dobrá odrůda).


Nevím, kdo tu kdy a co psal, ale Peretta patří k těm lepším odrůdám, venku se jí daří asi nejlépe ze všech, bez problému a jako jedna z prvních dozrává breba i letní násada, fíky jsou velké a chutné. I proto jí mám jako jediné odrůdy 2 kousky (ostatní po jedné, a mám jich přech 30). Rozhodně bych ji doporučil jako favorita (v mých podmínkách).
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 20 úno 2023, 22:52

Petr z H. píše:Nevím, kdo tu kdy a co psal, ale Peretta patří k těm lepším odrůdám, venku se jí daří asi nejlépe ze všech, bez problému a jako jedna z prvních dozrává breba i letní násada, fíky jsou velké a chutné. I proto jí mám jako jediné odrůdy 2 kousky (ostatní po jedné, a mám jich přech 30). Rozhodně bych ji doporučil jako favorita (v mých podmínkách).


Našla jsem tu víc příspěvků, že neplodí (nebo nějak hodně málo). A chuť prý také není až tak dobrá - nevím, samozřejmě.
Spíš si ale nejdřív vyzkouším, jak bude TB snášet zimu na zahradě, byť u zdi, a podle toho asi budu dál postupovat. Fíky jsem nikdy nepěstovala.
U domu mu neomrzly ani konečky výhonů (nebyl zakrytý), ale na zahradě to může být horší.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků