Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod laradek » 18 led 2021, 01:31

Prvni den letosni zimy, ktery proveri fikovniky,aspon u nas na s.Morave. Ted se pozna,co je vhodne pestovat dal.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 18 led 2021, 11:04

laradek píše:Prvni den letosni zimy, ktery proveri fikovniky, Ted se pozna,co je vhodne pestovat dal.

Radku, držím palce aby ti to přežilo. U nás to zatím vypadá, že dobrý, ale jaro ukáže.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 18 led 2021, 11:37

Taky jsem zvědavá na venkovní fíkovníky, jak to zvládly a o kolik budu zkracovat jestli teda bude co zkracovat.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 18 led 2021, 13:43

Při těch -20°C co bylo venku, jestli bylo ve skleníku nějakých těch -16°C (zasněžený lexan), jak psal Paloo, tak to bude opravdu zajímavé zjištění, co přežilo. Na jaře poreferujeme.
Každopádně plánovaný sestřih se odkládá.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 18 led 2021, 19:25

nene píše:Při těch -20°C co bylo venku, jestli bylo ve skleníku nějakých těch -16°C (zasněžený lexan), jak psal Paloo, tak to bude opravdu zajímavé zjištění, co přežilo. Na jaře poreferujeme.
Každopádně plánovaný sestřih se odkládá.


Mimus 20??? Jezisi tak to nezavidim. (Koukam ze asi v tom vsetine?)

U nas byla minimalka -6.7 co jsem na chvilku nameril a den predtim -6.3, tak to snad prezijou i mlade fikovniky (sazim vse hned do zeme protoze mi v kvetinacich vsechno chcipne :-))) )

Ale je fakt ze z tech predpovedi co jsem cetl jsem mel.vcelku strach.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milosmail » 19 led 2021, 08:12

V našem skleníku maximální minimum -1,5 na pár hodin.
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 19 led 2021, 11:28

Taky doufáme, že fíkovníky na jihu nebudou moc ublížené, ten pokles k -10°C trval jen asi tři hodiny.
No a na severu - tady to je prostě jen pokus, buď a nebo - kdyby to vymrzlo úplně, tak vysadit třeba každý rok nový keř není zase až takový problém a jinak pěstovat prostě jen na jednu úrodu, ne na brebu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 19 led 2021, 21:44

u mě min -4,takže zatím dobré. Moravákům nezávidím :(
Já jen doufám, že zas nepřijdou nějaké hrozné mrazy koncem února.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Sunny » 20 led 2021, 14:44

Zdravím, rád bych si pořídil fíkovník, pravděpodobně do květináče, který by šel na zimu do garáže, a kdyby se dařilo, tak bych možná časem uvažoval i o jeho vysazení na zahradě (jižní hranice Vysočiny). Aktuálně ale řeším, která odrůda bude nejvhodnější, narazil jsme na tohle fórum, proto jsem se chtěl zeptat na vaše doporučení podle dlouholetých zkušeností.
Co jsme tak pročítal a poohlížel se, tak mi padla do oka odrůda Peretta, ale zároveň jsem četl něco i o hodně bujném růstu, což si nejsem jistý ohledně toho pěstování v květináči, a někdo se zmiňoval i o tom, že trvá dlouho, než začne plodit.
Nebo vzít klasické Brown Turkey? Vyplatí se to, nebo už je to dneska překonaná odrůda a raději sáhnout po jiné? Ještě mě napadá třeba Francuesco. Nebo byste doporučili něco úplně jiného? Moc děkuji!
Sunny
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 led 2021, 02:09

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 20 led 2021, 15:17

Sunny, asi by bolo dobré keby si napísal odkiaľ si a tak isto aj nadmorskú výšku, kde máš záhradu. Potom by ti kolegovia z tvojej oblasti lepšie poradili ohľadne súcej odrody pre teba. Píšeš, že nechceš bujnú odrodu, ale všeobecne figovníky vo voľnej zemi behom niekoľkých rokov dorastú aj do 4 - 5 m výšky a tak isto aj do šírky. Síce ho z času na čas môžeš "umravniť", ale tým pádom sa rezom pripravíš o jednu úrodu.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Sunny » 20 led 2021, 15:22

Díky, je to přelom Vysočiny a Jihomoravského kraje, nadmořská výška 465 m. n. n. Když se rozhodnu pro usazení do zahrady, tak už tu bujnost tolik řešit nebudu, ale spíš mi šlo o to, jestli se ta Perreta vůbec dá udržet pár let rozumně v květináči, nebo by to pro ni bylo spíš mučení, který nadělá víc škody než užitku.
Sunny
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 led 2021, 02:09

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 led 2021, 15:27

Hlavně ne Brown Turkey! Pokud to má být tvůj první fíkovník, tak bez ohledu na lokalitu budeš asi chtít do začátku něco raného.
Dej si do vyhledávání v tomto vlákně "Veselský", najdeš okolo i tipy na další rané odrůdy. Francuesco a ostatní EBT jsou spíše středně rané, v sezóně 2020 zcela vyhořely.
Jinak v kontejneru se bujných odrůd tolik bát nemusíš, ony se časem uklidní - a žádné mučení to není, fíkovník funguje v nádobě velmi dobře.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 20 led 2021, 15:33

Sunny, ja síce Peretu nepestujem, ale tak isto aj pestovanie figovníkov v kvetináči rozhodne nedoporučujem. Rastline v kvetináči nikdy nemôžeš dať presne to čo potrebuje, ale vo voľnej zemi si koreňmi stiahne všetky prvky, ktoré momentálne potrebuje. A tak isto nikdy nebudeš mať v kvetináči takú úrodu, ako vo voľnej zemi, ale len niekoľko plodov na potešenie.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 led 2021, 16:45

Já naopak kontejnerované pěstování fíků doporučuji velmi - zejména tam, kde nějaké velké sázení volně na zahradě nepřipadá v úvahu.
Mám v kontejnerech snad 90% svých fíkovníků a při troše snahy jim lze zajistit velmi dobré podmínky a sklízet kvanta fíků. Řadu pozdnějších odrůd bych ani neochutnal, kdyby nebyla možnost je urychlovat v nádobách. Ale je to samozřejmě pracnější a náročnější na zálivku, hnojení, substráty, řez, apod., to je jasný.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 20 led 2021, 17:55

moonvil píše:Hlavně ne Brown Turkey!

Presne tak, hlavne nie Brown Turkey.
Ja by som odporúčal skúsiť nie jednu ale tieto 4 odrody dobre pestovateľné aj v kvetináči:
Veselský (synonymum napr. Veselí, Mičurinská 10 a tuším aj Florea) v našich končinách asi najskorší a jeden z najodolnejších figovníkov, síce má menšie ale chutné plody (poskytuje brebu aj hlavnú plodinu)
Ronde de Bordeaux, jedna z najskorších odrôd plodiaca len hlavnú násadu (nemá brebu)
White Marseiles, tiež jedna z najskorších odrôd (má brebu aj hlavnú plodinu)
Trnavský veľkoplodý, skorá, spoľahlivá, veľkoplodá odroda (má brebu aj hlavnú plodinu).
Viac info a popisy k odrodám sú najlepšie na Michalovej stránke, ktorá je mimo tohto fóra asi top zdroj informácií o figovníkoch pre CZ a SK.
Peretta je tiež super (ak je to "správna a overená verzia" ako napr. Peretta pôvodom od Alexa) ale v bežnom kvetináči mám pocit je jej trochu tesno a potrebuje na spoľahlivé plodenie nádoby od 60 l a vyššie.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků