Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 18 kvě 2020, 01:11

Co Lídl dal :) , koupený jako Sultane. Jeden z našich nejoblíbenějších. Bezproblémový. Vysoce pravděpodobně to Sultane není. Máme ještě z Lídlu Rouge de Bordeaux a Two Timer- vypadají a chutnají naprosto stejně :lol: (k naší radosti, dobré, sladké fíky, slušná odolnost ).
Některé naše fíkovníky po jarním mrazu vypadají podstatně hůř, překvapivě nejhůř jsou na tom nejstarší BTčka, Lednický a Bratislava, ty skoro neraší, Lednický u nás dneska skončil, Bratislava se doufejme zbrchá, je moc dobrá).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 18 kvě 2020, 07:56

Já mám namočené banánové slupky, mohu to taky použít na fikovníky :shock:
Zkoušel jsem to ale vysledek se nedostavil třeba jsem hnojivo udělal špatně .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 18 kvě 2020, 20:10

Zkus raději kopřivy, nebo ředěné kuřince.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 18 kvě 2020, 23:19

Nastěhovali se mi během pobytu ve skleníku do Becane mravenci. Ale teda fest. Prakticky vydlabali střed květináče a tak jsem je vyklepala ven i s larvami. Ale pár jich asi zústslo zase mi nosejíí hlínu ven. Jak to řešíte? Jak je vyštvat ven? Chemickou navnadu asi ne.Chudinka měla 4 fiky a jeden výhon se dvěmi se mi zlomil. Fiky jsem se slzou odtrhla a dala do Pet zakorenit. Celý loňskou i novou zelenou část včetně vrcholu. Mám třeba odstrihnout tu špičku měkkou a nechat min pupenů? Diky.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 kvě 2020, 11:19

Zkusila jsem zastipnuti vrcholoveho pupenu na větvičce s brebou na dvou u Desert Kingu a tam to tedy vubec nezafungovalo. Fiky opadaly a vetvicky bez listu stagnuji. Jsou bez listů žádné vedlejší pupeny nevyrazily. U zbylých 3 větví roste vrchní pupen listy veliké a breba se zatím drží. Jak to máte s brebou Vy?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 20 kvě 2020, 11:59

U breby jsem ve fázi testování moonvilovo metody, takže BT se teprve teď začíná pořádně probouzet. 4 kontrolní nejslabší výhony, které jsem neřezal, aby zesílily, už pěkně raší ze špiček. Zbylé seříznuté větve teprve začínají mít náznaky rašení. Jinak na těch výhonech u Pražského venkovního, které jsem minulý rok nezaštipoval, se tvoří celkem slušná breba, a to i přes to, že větší kusy breby pomrzly a opadaly. Loni zaštípnuté výhony už také jedou, mají však oproti nezaštípnutým tak 3 týdny zpoždění. Abych řekl pravdu, mám teď trochu nutkání, zkusit ten venkovní fíkovník pěstovat na dvě půlky, jednu na brebu a druhou na podzimní sklizeň. Tzn. ty nové výhony na zaštípnutých výhonech z minulého roku letos nezaštipovat a nechat je na případnou brebu a zaštípnutí na příští rok. A zaštípnout letos ty výhony, které jsem minulý rok nezaštipoval a takto to dělat pořád na střídačku. Ale uvidím, jak se to bude chovat, jak velké budou ty nové výhony na zaštípnutých větvích a podle toho se pak rozhodnu, ještě mám chvíli čas.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 kvě 2020, 12:27

Venkovní fíkovníky jsou stále dost zaražené, dokud se noční teploty nebudou stabilně držet nad 10 stupňů, tak se to pořádně nemůže rozjet.
Jedině snad na nějakém vyhřátém, chráněném stanovišti, tam má už breba téměř finální velikost.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4068
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 20 kvě 2020, 14:07

Ano, je to letos velmi zpožděné oproti jiným rokům. Jsou stále patrné známky namrznutí vrcholových pupenů. Lezou z nich zdeformované, různě pokroucené listy. :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 kvě 2020, 20:56

Na venkovní Pálavě raši listy tak 5 cm a breba tak 2 cm. Ale byl na zimu v listi a na jare jsem ho porad na noc omotávala. Uvidíme co bude dál. DK byl přirychlen ve skleníku a teď ho na noc nosím domů. Byla by ho škoda viz. foto. Pražský venkovní se teprve teď probouzí, seříznuté větve obrážejí. Jen jedna původní malá větvička od kořenů s vrcholovým pupenem už roste. Díky za něj.

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 20 kvě 2020, 21:27

U mne pražský venkovní ani náznak rašení, špička rostliny je zaschlá, ale jinak vypadá živě, jedině ho zkusit zastřihnout jestli se rozjede. Nebo ještě mrknout na kořeny a dát jinou zeminu. S2
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1525
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 kvě 2020, 00:02

Mirko, počkej ještě chvilku, tenhle fíkovník razí opravdu hodně pozdě, zvlášť jestli si ho měla přes ty mrazy třeba někde ve skleníku a trochu namrzl. Obrazí z oček... :wink:

Hanko, není zač, ať se daří! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 21 kvě 2020, 00:30

Ahoj Hofis měla jsem ho ve skleníku zavěšený s ostatními mladými fíkovníky a teď je na zemi ve skleníku kde udržuji vlhkost na večer proleji jako déšť konvou. Tak snad se rozjede. Ještě předpovídají mrazík pak už mladé fikové rostliny přenesu ven.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1525
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 21 kvě 2020, 06:59

Pražský Venkovní odkopek 11.2.2020.

Obrázek

Obrázek
kořenový systém .

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 21 kvě 2020, 16:58, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 kvě 2020, 13:28

Tak u mě vypadá Pražský venkovní zatím takto:
Obrázek
Dostal chudák několik mrazových pecek, ale nakonec, přesto že velká breba opadla, tak z menší na nezaštípnutých výhonech něco bude:
Obrázek
Pomrzlé listy jsou různě zdeformované, někdy ani nepřipomínají listy, viz třeba výhon vpravo trochu v pozadí...
Obrázek
I některá breba je zdeformovaná mrazem:
Obrázek
Jinak nové výhony na minulý rok zaštípnutých letorostech vypadají v současné době takto:
Obrázek
Foto: vše Praha-Motol, 21.05.20

Moonvil má pravdu v tom, že jak se teď od víkendu konečně oteplily noci, tak už to pěkně povyjelo, snad už to pro bůh vydrží, ty chladné noci tomu opravdu nesvědčí... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod fibi » 22 kvě 2020, 11:37

Dobrý den
Tak jsem dnes ochutnal letošní první fík, vlastně loňský neboť přežil celou zimu a teď dozrál. Nevážil jsem jej ale byl asi 3 cm dlouhý. Chuťově sladký ale byl přezrálý je už moc měkký.
Obrázek

Obrázek
Na obrázku je to ten nejmenší.
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků