Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 30 led 2020, 09:20

Na obranu Lídláků - nám rodí všechny až na jeden (máme jich šest, zatím nezarodilo Chicago, je naštěstí na místě, kde nepřekáží). Důsledně zaštipujeme. Jsou volně v půdě, každý je jiný, ale odrůdy asi opravdu nesouhlasí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 30 led 2020, 11:31

Súhlasím s Nene, netreba ich zavrhovať. Mne pekne rodí Negronne z Lidla. Akurát tie odrody nesedia vždy. Chicago nie je HC.
Mám ešte RdB a Napolitana od nich, tam to sedí.
Skôr mám zlú skúsenosť so záhradníctvami. Kúpil som BT ktorý má žlté plody a perettu ktorá za 7 rokov ani náznak plodu. Pravdepodobne semenáč.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 30 led 2020, 11:41

Chtěl bych vidět RdB z Lídlu - nemáš náhodou fotku plodu? To samé Negronne...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 30 led 2020, 13:11

RdB mi ešte nezarodil. Mazal som fotky tak mám len jednu fotku Negronne.

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 30 led 2020, 13:19

Jo, to celkem sedí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 30 led 2020, 14:42

Lidl je loterie, mám pár let Desert King a Chicago, neplodí ani jedno. Na větším roubu (teď už nevím, které z těchto 2 odrůd) roubovaném na starším vzrostlém fíkovníku se mi loni objevili 2 fíky a předčasně upadly. Zkoušel jsem fíkovníky ze dvou zahradnictví, pár plodů měly, ale špatně stíhají dozrávat.
Pak jsem koupil Přibický (Mušov) přímo od zdroje, řízek zaplodil 1.rok a plodí pravidelně a bohatě.
Pro mě je nyní nejlepší zdroj řízků i informací Michal (moonvil). Jeho web je myslím na předchozí stránce.

Osobně jsem se do fíkovníků zamiloval, rozhodně doporučuji zkusit. Rostou úžasně rychle, celkem snadno se množí, plodí obvykle už 2.rokem, chuť báječná a za určitých předpokladů je lze sklízet od června do podzimu (zimy). I čaj z listů se dá pít.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 30 led 2020, 16:01

Úplne s tebou súhlasím. Ak by som chcel pestovať 1-3 odrody určite by som sa nespolahol na Lidl. Michalova stránka je super. Je tam veľa užitočných rád a skúseností.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 01 úno 2020, 17:50

JančiZV píše:Mám ešte RdB a Napolitana od nich, tam to sedí.


Máš prosím fotku plodů a rostliny toho Napolitana z Lidlu? Taky jsem ho koupil (a zařekl se, že to je poslední plevel z Lidlu, protože jako ty předešlé samozřejmě taky neplodí).
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 01 úno 2020, 19:42

Bohužial nemám fotku väčších plodov. Pestujem ju v nádobe a pri búrke padla a zlomila sa. Ostal iba 5cm dlhý kmienok ktorý do jesene neobrašil. Uvidím či sa na jar preberie.
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milosmail » 02 úno 2020, 00:14

Tak jsem byl dnes na obhlídce a jeden venkovní fíkovník začíná tlačit lístky, chudáček, dopadne dost blbě, jak se zase ochladí :?
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 02 úno 2020, 10:56

Ak budú takéto mediteránske zimy, tak dúfam, že aj ja budem mať raz takýto figovník :D
Obrázek
...len dúfam, že v tom veku budem mať aj "kondíciu" naň vyliezť a obrať úrodu :)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 úno 2020, 10:58

Milosmail píše:Tak jsem byl dnes na obhlídce a jeden venkovní fíkovník začíná tlačit lístky, chudáček, dopadne dost blbě, jak se zase ochladí :?


Venku?? Fíkovníky se obvykle probouzí až průměrné teploty překročí 10°C, což zatím nehrozí ani ve skleníku (otevřeném).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 02 úno 2020, 12:09

ivan píše:Ak budú takéto mediteránske zimy, tak dúfam, že aj ja budem mať raz takýto figovník :D
Obrázek
...len dúfam, že v tom veku budem mať aj "kondíciu" naň vyliezť a obrať úrodu :)

Tak to nemá chybu,moc pěkné.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 02 úno 2020, 12:11

Protože mi venkovní fíkovník v Praze přijde, že se mu nějak podezřele začínají zelenat vrcholky, budu ho raději muset příští víkend, prořezat. Pokud by někdo měl zájem o řízky, pište SZ. Pro prvních pár zájemců se možná najdou i nějaké malé odkopky už s kořínky. Zde nějaké informace.
Původ: Makedonie, poslal mi jeden z firemních zákazníků jako jejich tradiční mrazuvzdornou odrůdu.
Breba: Ano, spolehlivě, nicméně podle mě nedosahuje chuťových kvalit podzimní úrody. Barva plodu při dozrání se mění ze sytě zelené na zelinkavou.
Main crop: Vynikající, hutné, velmi šťavnaté a extrémně sladké a aromatické plody střední až menší velikosti, i v plné zralosti zůstávají zelené. Plod i s listem na fotce níže. Nůž je po rozříznutí olepen, jak od cukrové vody... :wink:
Mrazuvzdornost: Velmi slušná, roste zcela solitérně v Praze bez problémů, není u zdi a dává to v pohodě. Konečky letorostů začínají omrzat až při teplotách pod -12 stupňů a více. S krytem ze starého závěsu a rákosové rohože dal v pohodě asi měsíc trvající období teplot kolem -15 v noci a -10 přes den bez poškození v roce 2017. Ve stejném krytu došlo v roce 2018 k omrznutí letorostů z jedné až dvou třetin při zatím minimu -16,2 v roce 2018, podle stavu jejich vyzrálosti. Dvouleté dřevo zcela bez poškození.
Ranost: Není příliš raný, zraje asi tak týden před BT. Pokud dozraje breba, nestíhá někdy zcela dozrát main crop ani zde v Praze, především když je chladnější podzim. Z tohoto důvodu jsem ho vůbec nevysazoval ve VDF. Ale poté, co jsem letos objevil zaštipování se mi otevřely nové obzory (člověk se hold stále učí) a už mám připravený pěkný velký odkopek na vysazení ve VDF. Ideální odrůda na pěstování na pouze jednu hlavní sklizeň na podzim se zaštipováním v červnu, podzimní fíky jsou kvalitnější, lepší, stihnou pak v pohodě dozrát a i dřevo stihne krásně vyzrát (vyzkoušeno na vybraném vzorku prutů minulý rok). Od tohoto roku už zaštípnu vše a oželím brebu.
Zde fotky:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 02.02.20

Obrázek
Foto: Praha-Motol, 15.10.19

Jedná se asi o původem trošku jinou genetiku, než tu obecně koluje, kdo bude chtít vyzkoušet, dejte vědět, pošlu to a nic za to nechci.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 02 úno 2020, 12:45

Případné zájemce musím upozornit, že Hofis posílá výpěstky bez zpáteční adresy, takže jakýkoli revanš je znemožněn, což je pro člověka, který ví, jaké jsou ceny poštovného, dost psychicky náročné (nezbývá než doufat, že třeba jednou bude jak a čím se "pomstít") S6 :D :D S6

Kdybychom ovšem náhodou byli jedni z prvních, tak zájem o odkopek by byl velký :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků