Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 30 zář 2019, 05:33

Tento je přímo u toho viničního domku, jak se přichází na tu spodní vyhlídkovou terásku. Kousek pod kostelíkem.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 30 zář 2019, 08:52

Dozrel prvý plod Peretty, zasadená v zemi:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

BT-cko Macek este stale zelene ...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 30 zář 2019, 09:36

Super Braňo, moja je asi semenáč, zatiaľ ani náznak plodu. BTčka sa už začinajú vo Zvolene nalievať.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 01 říj 2019, 13:28

Braňo- super, do cca 1 týždňa to už začne zrieť aj u teba vo veľkom, u mňa to začína až teraz zrieť...(letné plody začali nasadzovať neskoro- až v júli- a aj zrieť kvôli suchu začala aj breba veľmi neskoro- v auguste)...ešte pred "pár rokmi" som tu na fóre písal, že figovníky netreba polievať- platilo to, ale u nás to už neplatí- vplyvom niekoľkoročného sucha to bolo jasne vidieť, ako ani prvá úroda nie a nie začať zrieť ( jednoducho vodu si už nedokázali ani 25 ročné kríky z presušenej pôdy nasať), a aj druhú úrodu nasadzovali veľmi neskoro...
Prvé zrelé plody letnej úrody- foto zo včera
Obrázek
...a včerajší vetrík pozhadzoval tieto ešte nie celkom zrelé plody:
Obrázek
Do večera ich bolo pozhadzovaných určite oveľa viac, odišiel som zo záhrady dnu- všade kopec prachu a "všeličoho" čo lietalo, a som sa nemohol na to pozerať, čo to vetrisko robilo zo všetkými stromami....na jar určite min. o 1 m znížim "korunu" všetkým figovníkom...( ak po zime nebudem ich musieť zrezať až po zem :) )
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 01 říj 2019, 14:11

Obrázek

Obrázek
Dnes dozrál u mě první Rouge de Bordeaux
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 01 říj 2019, 19:12

Jdu zase s otázkou.
Mám Desert King. V létě vyrostly pěkně větve, ale bohužel nyní v teplém počasí začal nasazovat fiky. A teď přemýšlím nad tím, že jarní breba nepotřebuje opylení a vyrůstá na loňských větvích. Hlavní letní násada na letošních větvích opyleni potřebuje. Tak a teď jak ,pozná' fíkovník, co teď na podzim nasadil.... Kdyby malé zárodky fíků teď už dál nerostly, ale pokračovaly na jaře, bude to breba nebo ne? Díky za vysvětlení.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 01 říj 2019, 22:12

Vše, co přezimuje na letošních větvích a na jaře pokračuje ve vývoji, se dá považovat za brebu.
Chápu kam směřuje tvůj dotaz - jako nejpřijatelnější vysvětlení se mi jeví to, že s malými fíky (figlets) se přes zimu v období dormance něco stane (chemicky, jakkoli...), co způsobí, že se začnou chovat jinak než kdyby předchozí sezóna pokračovala za teplého počasí ještě dalších x měsíců a ony by se vyvíjely jako normální "main crop".
Takže teoreticky můžeš mít z těch malých San Pedro fíků na jaře brebu, ale prakticky ti v zimě nejspíš popadají pokud je nebudeš nějak speciálně chránit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 říj 2019, 01:24

Díky za vysvětlení. Budou ve sklepě jde je cca okolo 5 stupňů. Co bych je mohla ještě pro ně speciálně udělat? Vyšší teplota? Kratší dormace?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 říj 2019, 06:58

Nic lepšího asi udělat nemůžeš, snad jedině hlídat vlhkost vzduchu - ale jaká je optimální hodnota netuším.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 říj 2019, 08:09

Tak já pak poreferuji, jak jsem dopadla. Jinak to vyšlo pěkně, v červenci 31.7. jsem si vsimla 1 cm výhonů začaly od spodu kmene tak jsem je nechala a stihly vyrůst cca 60 cm a vyzrát, ale mršky začali nasazovat. I zastrizena větev 6.7. se rozvětvila a taky chce plodit. Prakticky nevidím rozdíl mezi volně rostoucí, zastřiženou a výhonem novým od kamínku. Zkusila jsem všechny varianty a všechny nasazují. Bohužel moc brzy. Příští rok zastrihnu jinak, až na konci července, a zkusím jednu větev v polovině srpna a uvidím...
Kdo jste zastřihoval San Pedro typ, jaké vidíte výsledky? A přezimujete někdo ve sklepě?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 říj 2019, 09:40

S těmi San Pedro odrůdami zatím není moc zkušeností, je potřeba trochu experimentovat.
Pokud zimuješ ve sklepě, tak zkus DK vytáhnout ven co nejpozději to půjde - až se začne zvětšovat breba, tím jednak minimalizuješ propad fíků a zároveň zkrátíš té rostlině vegetační sezónu.
Ony tyhle typy fíkovníků jsou vhodné právě do oblastí s kratším létem (pokud nemáš opylovače). Dále když to vytáhneš z toho sklepa, tak můžeš zaštípnout vrcholové pupeny - tím jednak přesměruješ
energii do breby a ještě víc oddálíš růst nových výhonů - zárodky fíků pak nebudou mít tolik času zahájit další růstovou fázi a snad se je podaří udržet zase až do zimy.
Pozdní zastřihávání moc nefunguje - i když pak ještě naroste nový výhon, tak nestihne dostatečně vyzrát a moc breby na něm nebude.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 02 říj 2019, 10:23

Tiež mám dva tohtoročné odrezky Desert Kingu. Jeden je určite pravý (od Michala) z letného rezu a snažím sa na ňom vyhnať do zimy v skleníku čo najviac dreva, takže na ňom nejaká násada ešte nehrozí. Druhý odrezok som ako údajný Desert King dostal v máji a ten mi už pred mesiacom nasadil asi 6 ks fig (nie som si ale istý či to je pravý Desert King). Budúca sezóna bude pre mňa prvá, kedy očakávam z nich aj nejakú úrodu (a overenie pravosti toho prvého odrezku), rezať ich však na budúci rok ešte neplánujem. Vo finále by mal byť Desert King u mňa pestovaný vonku, takže som zvedavý či priebeh nasledujúcich zím ma nevyvedie zo sna do reality možností pestovania breba odrôd.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 říj 2019, 10:33

Marek1970 píše:reality možností pestovania breba odrôd.

Také jsme se snažila, aby vyrostlo co nejvíce dřeva Dokud jsem hnojila dusikatými hnojiv tak rostl dobře. Přechod na Kristalon plod a květ taky ok ale jak jsem začala používat Kristalon podzim začaly zelené výhony drevnatět a s tím začalo i nasazování plůdků. Snad to chladno zastaví. Mohu se zeptat, čím podporujete růst dřeva?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 říj 2019, 10:41

moonvil píše:S těmi San Pedro odrůdami zatím není moc zkušeností,
Pozdní zastřihávání moc nefunguje - i když pak ještě naroste nový výhon, tak nestihne dostatečně vyzrát a moc breby na něm nebude.

Díky tak ho nechám ve sklepě déle.
Já jsem právě tu jednu větev zastřihla v červenci a výhony nasazují pludky stejně jako ty nezastrizené i nově vyrašené v červenci z kmínku. Taky jsem chtěla vyzkoušet různé varianty. Možná to bylo letošním horkým létem, že výhony stihly vyzrát nebo nevím. Byl venku na výpeku u bazénu. Ta budu zase zkoušet příští rok. Potřebuji ho více strihnout, prostřední větev je vysoký kmínek a z něj 3 větve. Je dost nestabilní.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 říj 2019, 11:39

U mladé rostliny je hlavní ji nejdříve hezky vytvarovat, ona první roky dost blázní, dělá často metrové pruty , nasazuje fíky v nevhodný okamžik apod.
Až v kontejneru prokoření, tak se za 2-3 roky trochu uklidní, zmenší délku přírustků a vzdálenost mezi nody, často se zlepší i kvalita fíků.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků