Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 říj 2019, 12:09

Tak to se tedy těším, rostou tak masivně. Až na BT. To zase ale nezraje. Pokud jde o velikosti kontejnerů, jsem také dost na vážkách. Nechci tahat nějaké obří, a také co vidím na fotkách, není velikost až tak zásadní jako správně hnojení a zalévání. Také typ zeminy je na váhu kontejneru zásadní. Snad je udržím tak max. do 20l. Víc bych tahala fakt nerada..... Jak staré rostliny v jakých kontejnerech tak cca máte? Je vhodné odlehčovat zeminu např perlitem? Používám substrátu od Profiku na citrusy.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 02 říj 2019, 13:24

Hanele12 píše:Mohu se zeptat, čím podporujete růst dřeva?

Používam Osmocote Pro 5-6 mes. zapracované do obyčajného univerzálneho substrátu z Mountfieldu predávaného v 70l vreciach.
https://eshop.pasic.sk/default.asp?cls= ... stiid=3548
U nás v záhradkárstve to predávajú na váhu (nemusím kupovať 25 kg ale navážia mi koľko potrebujem).
Toto hnojivo s postupným uvoľňovaním mi poradil myslím si práve Michal. Skutočne všetko po ňom rastie ako blázon. Ideálne ak je treba na Desert Kingu nahnať čo najviac jednoročných výhonov.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 říj 2019, 14:27

Já akorát používám trochu jiný poměr - méně dusíku, více PK
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 02 říj 2019, 15:55

Tiež plánujem od budúceho roka prechod na iný pomer.
Pravdepodobne na 11+10+19+2 :
https://www.gazdabolt.sk/sk/regulovane- ... 25-kg.html
Ja som s figovníkmi len začal, preto na zakorenených odrezkoch som považoval za vhodné nahnať tento rok čo najviac rastlinnej hmoty.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 říj 2019, 15:59

moonvil píše:Já akorát používám trochu jiný poměr - méně dusíku, více PK

Jaké tedy hnojiv s menším obsahem dusíku?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 říj 2019, 16:02

[quote="Marek1970"]Tiež plánujem od budúceho roka prechod na iný pomer.
Jde s tím i zalevat je rozpustné? Nebo každý rok na jaře presadiť do nové zeminy s namichanou směsí s hnojivem?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 02 říj 2019, 16:44

Je to granulované hnojivo s postupným uvoľňovaním (5-6 mesiacov, sú aj iné intervaly). Jeho výhoda je práve v tom postupnom uvoľňovaní preto nie je určené na rozpúšťanie a zálievku. Stačí ho na jar trochu zapracovať pod povrch substrátu a o ostatné sa už postará samo.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 02 říj 2019, 16:51

Marek1970 píše:Pravdepodobne na 11+10+19+2 :
https://www.gazdabolt.sk/sk/regulovane- ... 25-kg.html


Trochu drahá sranda. Já používám:
https://www.ovosadba.cz/npk-9-12-25-25-kg/
všem ovocným stromům to velmi vyhovuje. Na jaře k tomu přidávám LAD:
https://www.ovosadba.cz/ledek-amonny-s-vapencem--lav-27/
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 02 říj 2019, 17:06

Za celý rok som neminul ani 1 kg, takže je to síce drahšie hnojivo ale nejakých 6,- EUR za rok je pri našom hobby zanedbateľná položka.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2019, 18:33

Mám jeden postřeh k pokusům se zaštipováním fíkovníků. Zhruba na přelomu června a července jsem zaštípl u dvou mých BT fíkovníků některé z výhonů (tak za 3.-5. nasazeným fíkem). Cílem bylo, aby mi narostl nový obrost a ten další rok zaplodil brebu. Tento pokus jsem udělal jak na BT v květináči, tak i na BT ve volné půdě. Bohužel se kýžený výsledek nedostavil, žádné nové výhony nestihly ani pořádně narůst, natož aby vyzrály. Takže jsi měl Michale naprostou pravdu... :(
Objevil se ale jeden jiný efekt, který stojí za zmínku. Na všech těchto zaštípnutých výhonech mi začínají dozrávat podzimní fíky (už se nafukují), tedy minimálně o 3-4 týdny dříve, než jsem byl zvyklý. Navíc to vypadá, že budou dozrávat všechny skoro společně, nebo spíš v mírných odstupech. Na nezaštípnutých výhonech týchž rostlin jsou fíky stále ještě nezralé, bez jakéhokoliv náznaku dozrávání... :shock:
Samozřejmě je to ale na úkor breby, kterou v dalším roce na těchto výhonech rozhodně čekat nemohu. Je to pro mne ale velmi zajímavé zjištění, protože je to cesta, jak docílit toho, aby mi především na tom fíkovníku ve volné půdě dozrávala hlavní podzimní sklizeň. To je velmi žádoucí, protože brebu mi zde v létě ve velkém decimují vosy a mravenci, což se u hlavní podzimní sklizně nestává. Předpokládám, že z těch míst po odplozených fících mi vyrostou příští rok nové výhony, tedy alespoň z některých a po zaštípnutí mohu opět očekávat pěknou sklizeň. Je to tedy trochu podobné, jako ten Tvůj radikální řez na jaře, Stando. Ale vše ještě ověřím příští rok.
Bohužel ten hlavní cíl, tedy jak cíleně na brebu, na to se mi bohužel zatím přijít nepodařilo. To se asi holt musí nechat ty výhony růst a počítat s tím, že main crop z větší části nedozraje a opadne, ale zase bude breba.

Nene: Jak jsi dopadl s tím Tvým zaštipováním na přelomu května/června?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 03 říj 2019, 19:08

Hofis píše:Nene: Jak jsi dopadl s tím Tvým zaštipováním na přelomu května/června?


Podařilo se donutit k vytvoření fíků rostliny, které vypadaly, že je ani nehne letos zaplodit. Nerodí jen dva lídláky. Fíky zrají, asi z poloviny už jsou snězené - obrané. Nezaštípnuté BTčka (moc vysoké) zatím nezrají - pravdu máš :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 říj 2019, 19:54

K zaštipovaní BT. Tak 20.5. nevím přesně, bylo zaštípnuto a takhle vypadala násada 13.6.
A takhle 1.8. A od té doby dosud vůbec žádná snaha zrání. Asi to bez skleníku či fóliáku u mně v 350 m.n.m. nepůjde. Teď jsem ho přestěhovala do tepla domů tak uvidím co bude dál.... jinak je to adept na vyřazení...
Obrázek


Obrázek

Nebo jsem možná zašťipla moc brzy, ale stejně nezrají. Je pravda že jsem ho v srpnu přesadila do většího. Ale zase na rozdil od dalsiho prispevku mi nasazuje porad za kazdym listem rozvětvených výhonů fíčky, breba tedy nebude...tak ještě příští rok dostane šanci...
Naposledy upravil Hanele12 dne 03 říj 2019, 20:10, celkově upraveno 1
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 říj 2019, 20:03

Nevím kde se vzal podtržený text, promiňte.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 03 říj 2019, 20:09

Nezoufat, vydržať :) .
Před týdnem jsme opouštěli naše fíkovníky s tím, že nikde není nic, co by v dohledné době mohlo dozrát. Neplánovaně jsme se za nimi stavili po třech dnech a nestačili jsme obírat. Oblafly nás dokonale. Pravda, taky je na jihu podstatně tepleji než na severu a hlavně slunko se neschovává za kopce, ale i tak, už máme trochu natrénováno a zase jsme to neodhadli.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 03 říj 2019, 20:17

[quote="nene"]Nezoufat, vydržať :) .
Díky, příští rok se snad již zadaří. Pálava i Laradek pěkně vyrazily několika metrovými větvemi plnými fíčků. Ostatní jsou tedy ještě malinké letošní řízkovance. A k tomu se ještě zeptám, necháváte takové větvičky letos zakořeněné doma v teple na okně a podporujete jejich růst. Nebo také dát ven a donutit k dormaci a do sklepa?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků