Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 10 čer 2022, 16:50

Další pražák, fíková radost.

Obrázek
Naposledy upravil meyer dne 10 čer 2022, 20:09, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 10 čer 2022, 17:31

kaaja-el píše:Já jsem hrozně chtěl Desert Kinga, takže když byl v Lidlu, okamžitě jsem to tam běžel vyrabovat. Vzal jsem rovnou 2 kusy, kdyby něco:-) Podle tvaru listů by to snad opravdu měl být Desert King, tak uvidíme.

Anebo by to také mohl být nějaký BT, EBT, Kadota a dalších x jiných odrůd. Lidi neblázněte a čtěte příspěvky alespoň pár stránek dozadu. Pořád se tu o tom píše, že podle listu naprosto nelze poznat odrůdu a v Lidlu to zásadně nebývá ta odrůda, která je tam uvedená. Ano, je už opravdu unavující to stále psát dokola, jak již psal Michal (moonvil), ale jediná možnost, jak si s jistotou pořídit Dessert Kinga, když po něm tak toužíš, je, požádat členy tohoto fóra o pár prověřených řízků a nechat si je u sebe zakořenit. Jinou možnost, abys měl opravdu jistotu, nevidím.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 10 čer 2022, 17:48

Proč mu hned kazit radost? Vždyť i v Lidlu se občas může stát zázrak a odrůda bude správná.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 10 čer 2022, 20:36

Já mám oveřeného Desert Kinga. Po letošním zaštípnutí zatím nevylezl žádný nový výhon. A to ho mám ve foliovníku. Zkusím ještě cílené řezy do kmenu. Jinak poletí směr kompost. Nemám tolik trpělivosti s touto komplikovanou odrůdou. :) Jiné odrůdy venku v květináčích už nahodily letní násadu.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 10 čer 2022, 20:41

Ale ježiš marjá, tak to vůbec není, že bych snad chtěl někomu kazit radost, právě naopak. Už několikrát jsem z vlastní zkušenosti zažil, jaké je to zklamání, když po něčem toužíš, seženeš to, a pak se po několika letech ukáže, že to není ono. To je potom opravdové zklamání. Nebylo to sice přímo u fíkovníků, ale u jiných druhů, výsledek je však vždy stejný. Je to pěkně na prd... S13
Proto se tady o tom stále dokola píše, aby se důvěřiví lidé od takovýchto zklamání ušetřili. A u fíkovníků z Lidlu je to navíc zcela speciální loterie, protože některé nejen že nejsou to, za co je vydávají, ale navíc ani po několika letech neplodí. Je ale také pravdou, že naopak některé se ukázaly jako dobé a velmi plodné kusy, viz Lídlák od nene. Je to prostě o štěstí... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 10 čer 2022, 22:35

Luk píše:Já mám oveřeného Desert Kinga. Po letošním zaštípnutí zatím nevylezl žádný nový výhon. A to ho mám ve foliovníku. Zkusím ještě cílené řezy do kmenu. Jinak poletí směr kompost. Nemám tolik trpělivosti s touto komplikovanou odrůdou. :) Jiné odrůdy venku v květináčích už nahodily letní násadu.


Pochopila jsem že se snažíte pěstovat Desert Kinga na letní násadu? Když si stěžujete že ještě nenahodil letní jako ostatní ...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 10 čer 2022, 22:39

Pokud by někdo měl zájem o velké čtyřleté Trojano výšky cca 1,60m pěkný stromek pouze osobní odběr prodám za cenu dohodou. Foto do SZ.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 10 čer 2022, 23:33

Hanele12 píše:Pochopila jsem že se snažíte pěstovat Desert Kinga na letní násadu? Když si stěžujete že ještě nenahodil letní jako ostatní ...

Ne. Stěžuji si, že nenahodil nové výhony pro potenciální brebu na příští rok. Což je primární účel. Nahozená letní násada na jiných odrůdách bylo jen přirovnání, že jsou mnohem lepší a spolehlivější odrůdy. Věděl jsem, že Desert King je pro pěstování trochu oříšek. Ale že pro někoho může být vysněnou odrůdou..? :D
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 11 čer 2022, 01:02

Prostě to vyzkouším, tak se hned nerozčilujte. Za prvé, co jsem koukal na internetu (kde jinde, že), tak Desert King mívá charakteristický jeden lalok na listech jež jsem zvýraznil na přiložené fotografii a toho jsem si u jiných odrůd vyfotografovaných na internetu nevšiml. Za druhé, tento tvar listů měly v Lidlu pouze rostliny označené jako Desert King. Ostatní nikoliv. Tzn., že obchoďáky holt rostliny outsourcují v nějakém zahradnictví, kde jim evidentně pravděpodobně cedulky nepřiřazují náhodně. U Bauhausovníků je taky podle listů patrný Ice Crystal (jo, vím že je to nějaký přejmenovaný Afghánec) a cedulka v tomto případě vždy sedí. Příští sezónu (nebo možná přespříští) Vám snad napíši, zda to byl dobrý kauf nebo ne. Tohle diskusní vlákno o cca 800 stránkách jsem pročetl několikrát skoro celé a samozřejmě mi asi leccos uniklo, stejně jako na Ourfigs, figs4funforum a já nevim kde ještě - fíkovníky jsou prostě složité téma.
http://planetfig.com/cultivars/fcveng8588.html
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 11 čer 2022, 09:24

Luk píše: oříšek. Ale že pro někoho může být vysněnou odrůdou..? :D


Vysněnou možná v případě že cílíte pouze na brebu Pak je to skvělá odrůda pokud se nějak porovnáte s řezem Moje čtyřleté zkušenosti s DK jsou takové že první dva roky rostly masivní dlouhé výhony na kterém roce byla breba. Ale jak se rostlina zvětšovala zkoušela jsem řezat na brebu a rok to vyšlo výborně Byl horký rok a v červenci zastřižené výhony stihly ještě vyrůst a vyzrát ale další dva roky už se mi to prostě nepodařilo Zdá se mi že by spíše potřeboval být v zemi aby měl sílu vyhazovat ty dlouhé šlahouny které se jednou obrok prostě celé ustříhnou a nechají se vyrůst další. ještě také zvažuji že si vždycky udělám řízek a dva roky si nechám plodit řízek a budu mít klid.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 11 čer 2022, 09:51

Mne tedy s dovolenim DK taky zaujal. Ma pry stedre plodit brebu v desivem a zdanlive nefikovem klimatu statu Washington (co to v praxi znamena - viz filmova serie Twilight).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 11 čer 2022, 12:30

Hanele12 píše:Vysněnou možná v případě že cílíte pouze na brebu.

Proč v případě? Desert King se pěstuje pouze na brebu. Letní násada nedozraje. Pokud vím, potřebuje opylení.
Problém je právě v tom vyhnání nových výhonů pro další rok. Jinak je to k ničemu. Raději uvolním místo lepším..
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 11 čer 2022, 13:02

Luk píše:Proč v případě? Desert King se pěstuje pouze na brebu. Letní násada nedozraje. Pokud vím, potřebuje opylení.
Problém je právě v tom vyhnání nových výhonů pro další rok. Jinak je to k ničemu. Raději uvolním místo lepším..


No ano, vždyť to píšu a popisuji zkušenosti, ale může tu byt nováček a ten to třeba neví, ze je to jen breba odrůda..
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 11 čer 2022, 15:03

Hanele12 píše:No ano, vždyť to píšu a popisuji zkušenosti, ale může tu byt nováček a ten to třeba neví, ze je to jen breba odrůda..



Vím to.
Jen pro info, mám již 14 odrůd v celkem v 19 20L květináčích, tak mi přijde zcela na místě šoupnout mezi ně i jednu breba-only odrůdu. Chci taky vyzkoušet. Třeba mi půjde, to vyloučit nemůžete.:-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 11 čer 2022, 16:07

My to chápeme :wink: , jediné co nám dělá starosti je to, jestli jsi koupil skutečně Desert King. Ale pokud ne, taky žádná tragédie, fíkovníky z Lídlu letos jednoznačně u nás na zahradě porážejí ostatní "odrůdy".
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků