Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 31 srp 2019, 16:57

Tak ještě dobře vidím, jenom jsem si nebyl jistý názvem fíkovník Preveta ještě nemám. :-D :-D :-D :-D :-D
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 31 srp 2019, 20:31

Já teda vidím "Preventa", což tomu celému dává úplně nový rozměr...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 31 srp 2019, 20:49

Michale, na druhém obrázku je Preveta, oči mi ještě slouží :-D
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 31 srp 2019, 21:52

Začal zrát noname vroubovaný do SD v roce 2016. Loni asi 5 kousků, letos už asi 20. Chuť fenomenální. Zajímavé je, že na pravokořené rostlině stojí fíky zaprd, jsou daleko menší a málo šťavnaté.
Obrázekupload png
Obrázekupload photo to get bbc code
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Rudolf M » 31 srp 2019, 22:46

Stando pěkný úspěch. Já mám otázku na zkušené, nemám v něčem jasno, tak mi to někdo vysvětlete.

Adriatický fíkovník plodí sám, v subtropech 2-3x ročně, semena tvoří nevyvinutá nebo neklíčivá.
Smyrenský fíkovník sám neplodí, potřebuje ne jen samčí pyl, ale ještě opylovací vosičku, jinak plody upadnou nezralé, semena tvoří klíčivá.
San Pedro, je schopný vytvořit brebu (bez zralých semen?) ale letní násada již nedozraje.

Jde o to, že jsme procestovali značnou část Jižního Tirolska a na každym rohu roste fíkovník. Jedná se o oblast severně od Merana, až po oblast San Leonardo In Passiria, která ukončuje subtropickou Italskou nížinu, ta hranice subtropů je i v této oblasti až kolem 800 mn.m. Fíky tam rostly planě v místech, kde je rozhodně nikdo uměle nesázel (v kamenné zdi nad potokem, v okapech, ve stromech a podobně). Drtivá většina těchto fíkovníku shazovala plody na zem viz třeba tento, který byl na ulici před nějakém ubytování.
Obrázek

Jen vzácně tam byl fíkovník v udržovaný zahrádce, a měl zralé plody. Takže tyto plodící bych typoval na uměle vysazené, někdo si koupil odrůdovou rostlinu v zahradnictví=adratický fíkovník.

A kde se tedy vzal houfy těch ostatních fíkovníků? Ve škarpách, v dírách stromů, jako nálety v lesích. Adratický fíkovník přece nemá klíčivá semena. Skupinu San Pedro osobně vůbec neznám, ale ta má snad zralá semena z breby? Nepředpokládám, že tam bude žít vosička na opylování, pokud by žila, tak by ty fíkovníky nepadaly na zem jak nezralé švestky. Tak mě jen zajímá, jak to tedy je...
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 01 zář 2019, 07:45

Je určitá šance, že ptáci nebo jiná havěť roznesli semena smyrenských fíků, které se tam sušené taky určtě dováží jako potravina a něco skončí třeba vyhozené na kompostu.
Semena z common a san pedro fíků, tam kde není opylovač, by opravdu klíčivá být neměla, ale kdo ví, zda to platí pro 100% případů - např. na některých san pedrech (třeba Desert King) se občas stane, že dozraje jeden, dva fíky letní násady a přitom by správně neměly. Co když podobným způsobem vznikne pár klíčivých semen na některém z těchto fíkovníků.

Taky mám některé nevyřešené nejasnosti tohoto typu - např. jak je to s brebou na smyrna fíkovnících: mají smyrny brebu nebo ne? Někdo říká, že ne, jiní, že ano.
Ono totiž kdyby měly, tak co ji opyluje? Tou dobou ještě vosičky nejsou vylíhnuté. Takže pokud by ji měly a dozrála bez opylení, tak by to znamenalo, že to je san pedro.
Takže san pedro je smyrna s brebou a smyrna se pozná podle toho, že nemá brebu? No a podobných otázek je více.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 01 zář 2019, 11:24

Moonvil zde psal, že si pořídil blastophagy, je na tvých fíkovnícich vidět, že mouchy prosperují ? Zda se udržela hlavní násada na San Pedro typech ? Mám Sao Joao Pretto, brebu jsem sklidil, letní násada uz skoro opadala ve velikosti cca 3 cm.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 01 zář 2019, 14:21

Mám jeden takto zakořenený řízek no name z Řecka. A co teď s ním. Je v zemi, mám ho vyndat a presadit do květináče a přes zimu nechat normálně na okně v teple? Nebo nechat v zahone a na zimu řádně zaspat? Jakou máte zkušenost? Mám i další řizkovance čerstvě zakořeněné, ale doma v petkách. Ty asi na zimu taky nechat u okna růst bez dormace.... díky všem za zkušenosti.
Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 01 zář 2019, 21:09

Milan píše:Moonvil zde psal, že si pořídil blastophagy, je na tvých fíkovnícich vidět, že mouchy prosperují ? Zda se udržela hlavní násada na San Pedro typech ? Mám Sao Joao Pretto, brebu jsem sklidil, letní násada uz skoro opadala ve velikosti cca 3 cm.


Vosičky (nikoli mouchy) možná něco opylily, ale to se teprve uvidí až začnou zrát fíky na smyrna a san pedro keřích (zatím tam něco drží).
Tím je ale tato generace ztracena, protože jsem v té době neměl dostatek caprifíků ve správném vývojovém stádiu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 01 zář 2019, 21:36

Děkuji za popis situace, tohle téma mě moc zajímá.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 01 zář 2019, 21:46

moonvil píše: mají smyrny brebu nebo ne? Někdo říká, že ne, jiní, že ano.

Mohu popsat pouze zkušenosti z Turecka, ale smyrna tam plodí kontinuelně. Na stromech máš zároveň fíky ve všech vývojových stádiích. Blastophaga tam problém nemá, neboť teplo je po celý rok a nejnižší teplota v zimě v Antalyi je okolo 10°C když je blbě. Když je hezky, klidně vyleze teplota v lednu až na 20°C.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 01 zář 2019, 22:50

Obrázek

Obrázek
Dnes jsem si dovezla 4 řízky toho fíka z dovolené!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 zář 2019, 07:30

Hanele12 píše:Mám jeden takto zakořenený řízek no name z Řecka. A co teď s ním. Je v zemi, mám ho vyndat a presadit do květináče a přes zimu nechat normálně na okně v teple? Nebo nechat v zahone a na zimu řádně zaspat? Jakou máte zkušenost? Mám i další řizkovance čerstvě zakořeněné, ale doma v petkách. Ty asi na zimu taky nechat u okna růst bez dormace.... díky všem za zkušenosti.
Obrázek

Prosím.muze mi někdo poradit, co s tím řízkem dělat?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 zář 2019, 07:32

Dnes jsem si dovezla 4 řízky toho fíka z dovolené![/quote]
Vypadá moc dobře a sladce. Držím pěsti ať ti zakoření.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 02 zář 2019, 07:47

Ten malý fíkovník z Řecka bych raději venku nenechával , v květináči mu bude líp . Přezimoval bych raději ve studené místnosti samozřejmě při snížené závlaze, je to jen můj názor .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků