Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Kyle.Reese » 07 říj 2016, 23:55

moonvil píše:Bacha na myši přitom přihrnování, dokážou zlikvidovat celou rostlinu.
Nevím jaká je proti tomu nejlepší ochrana, říká se kuličky proti molům nebo nějaký odpuzující nátěr, nezkoušel jsem, tak nevím jistě.


dobre funguje listi z oresaku :)
only strong will survive
Uživatelský avatar
Kyle.Reese
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 49
Registrován: 30 dub 2011, 13:56
Bydliště: kousek od Pardubic, 242 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 říj 2016, 07:29

Skoro bych se vsadil, že listím z ořešáku jsem měl obsypané svého času ve volné půdě vysazené 2 fíkovníky, které myš zlikvidovala.
Ale třeba měla rýmu a necítila, že to je z ořechu...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 08 říj 2016, 09:42

INZERÁT:
Darujem Drozdy spevavé- niekoľko kusov, sú vhodné do záhrad hlavne pre tých, čo nevedia čo s úrodou ovocia- živia sa od jari do jesene ovocím- jahody, moruše, čerešne, višne...hrozno, áz. hrušky, figy..atď. Ovocie hlavne "koštujú"....
Po jarnom zmrznutí 1 úrody fíg, sa snažila dozrievať druhá úroda- ale nestíha- drozdy sú rýchlejšie...a toto už dávno neplatí:
V Česku se můžeme běžně setkat s drozdy rodu Turdus (kam patří i ptáci s českým rodovým jménem „kos“) – kromě kosů je to drozd zpěvný (Turdus philomelos), drozd kvíčala (Turdus pilaris), drozd cvrčala (Turdus iliacus) a drozd brávník (Turdus viscivorus); vzácně k nám zalétli také drozd plavý (Turdus obscurus), drozd rezavý (Turdus naumanni), drozd proměnlivý (Turdus ruficollis) a drozd stěhovavý (Turdus migratorius). Drozdi se živí hmyzem a plži (plže s ulitou rozbíjejí o kámen).
Obrázek
Je mi jasné, že druhá úroda už nedozrie( vývoj rastlín z jary bol veľmi oneskorený), ale tých pár ks, čo sa snažilo dozrieť mi mohli aj niečo nechať
Obrázek
Tento obrázok sem nepatrí- len pre ilustráciu- ak ich nejaký milovník vtáčikov chce- aby vedel čo ho čaká S13 S11
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 08 říj 2016, 10:25

Kyle.Reese píše:dobre funguje listi z oresaku :)

Listí z ořešáku působí jako antiseptikum na plísně, ne proti myším S13
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 08 říj 2016, 16:55

Letos nechám přes zimu 4ks fíkovníků pod pergolou pořádně zabalené prošívanými dekami!
Které budou na polystyrenu, tak snad to fíkovníky zvládnou!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod amy80 » 09 říj 2016, 09:25

Jsem v pěstování fíkovníků začátečník, mám pár kusů v květnících.

Je nutné dát je zimovat do chladu, tzn. potřebujou aspoň nějakou studenou periodu? Nebo můžou být celoročně v teple (od 18°C výš) ?
Děkuju za odpověď.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 09 říj 2016, 09:36

Bez dostatku světla (náš případ) potřebují v zimě klid v chladu - klidně nechat venku až do prvních menších mrazů ať shodí listy a jakmile bude hlášena větší zima (třeba pod -5°C), tak schovat do co nejchladnější místnosti (sklep, garáž, ...).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 09 říj 2016, 10:35

amy80 píše:Jsem v pěstování fíkovníků začátečník, mám pár kusů v květnících.

Je nutné dát je zimovat do chladu, tzn. potřebujou aspoň nějakou studenou periodu? Nebo můžou být celoročně v teple (od 18°C výš) ?
Děkuju za odpověď.

Neber si to špatně, nechci tě nějak šikanovat, ale.....čtěte si starší příspěvky !!! To, na co se tady ptáš už bylo zopakováno xkrát v předchozích příspěvcích.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod amy80 » 09 říj 2016, 11:09

Moonvil - děkuju za odpověď.
Stanley - chápu, ale také si zkus představit člověka který tu není každý den a nemá takový přehled jako Ty, a před ním se jen v tomhle vlákně otevře přes 400 stran, plus další vlákna.
A jak najdeš odppvěď přesně na to co potřebuješ, když na vyhledávací hesla jako "zimování", "teplo" atd. ti vyjede milion příspěvků k něčemu úplně jinému?
Musí si tedy každý začátečník nejdřív přečíst několik set stran než se odváží zeptat?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 09 říj 2016, 13:17

Musím se trochu zastat Amy - starší informace se na podobných fórech hledají opravdu špatně, listování stovek stránek zpět je vysilující a ne každý dokáže do vyhledávače správně formulovat svůj dotaz.
Blbý je, že když se takto znovu a znovu odpovídá na stejné otázky, tak ty reakce jsou čím dál kratší a heslovitější - je jasný, že se nikomu moc nechce psát to samé na půl stránky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 09 říj 2016, 16:16

moonvil píše:Musím se trochu zastat Amy

Já jsem to nemyslel ve zlém, ale přesně jak píšeš. Po sté opakovaná informace už je poloviční. Vím, že tady těch informací je přehršel, ale za dlouhých zimních večerů je dobré si je prolistovat.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod amy80 » 09 říj 2016, 17:32

Jak už jsem psala, já opravdu chápu úskalí toho, když se někdo ptá na něco co už bylo třeba i několikrát probíráno.
Je to obdobné ve všech zájmových fórech - lidi kteří o daném tématu hodně vědí postupně přestane bavit psát po x-té to samé, takže když tazatel dostane zestručněnou odpověď tak je to ještě fajn, pak už většinou nedostane buď žádnou, nebo od lidí kteří jsou na fóru chvíli, a někdy jejich nadšení je větší než jejich vědomosti.

Ale, opravdu hledání ve velkém množství stránek prostě někdy nepřináší výsledky, zvlášť když se nedá použít nějaké specifické slovo které by pomohlo, protože téma "zimování fíkovníků v teple" prostě může být zapsáno ve spoustě tvarů a pádů...
Neřeknu kdybych se ptala na něco co lze vyhledat snadno...

A pročítat si témata za dlouhých zimních večerů by bylo fajn a věř mi Stanley, že moc ráda bych to absolvovala, bohužel ale den ani zímní večery nejsou nafukovací, pokud někdo začíná s exotickými rostlinami jako já, a má hodně druhů, pak ho čekají tisíce stránek na tomhle fóru, tisíce i na jiných fórech, na každé druhé stránce je zajímavý odkaz který si zaslouží rozkliknutí a prostudování, atd... do toho má člověk i osobní život, rodinu...
Zkrátím to - počet stránek nových je prostě aspoň pro mně většinou vyšší než počet těch přečtených - mám pocit že jednu přečtu a mezitím dvě nové přibydou...


O to víc sí vážím lidí jako moonvil, kteří mají asi svatou trpělivost, a jsou ochotní odpovědět :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod Rudolf M » 09 říj 2016, 18:38

mirka píše:Letos nechám přes zimu 4ks fíkovníků pod pergolou pořádně zabalené prošívanými dekami!
Které budou na polystyrenu, tak snad to fíkovníky zvládnou!


Mirko, jestli mohu poradit, dej fíky k nějaké zdi domu a pokud budou silné mrazy pod -10°C dej polystyren na ně, hlavně ne pod ně! Odizoluješ si tím spodní teplo, a fíkovníky budou tvrdě vystaveni okolní teplotě. Pokud bude -20°C, bude -19,5°C i u fíků i u kořenů. Pokud budou stát na holé zemi někde u zdi a přehodíš přes ně polystyrenové desky, na to ještě nějaké deky a přes to igelit, efekt bude naprosto někde jinde. Je to již odzkoušené, můžeš mi věřit...
Ještě lepší efekt bude, když celou tuhle zabalenou hromadu zaházíš sněhem, to pak ten kryt prakticky ani nepromrzne (zimuju tak 6 let Avokádo venku v zemi).
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 09 říj 2016, 19:07

Já to pochopil tak, že budou fíkovníky na zemi, na nich polyš a na něm deky, což je správně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod brano70 » 10 říj 2016, 09:12

Moj Brown Turkey (Macek), pestovany volne v pode, mi dal konecne prve zrele plody z letnej nasady :D

Obrázek
Obrázek
Obrázek

a tieto 2 nadejne plody uz asi nedozreju :(
Obrázek
Obrázek

Pozn. nechcem suplovat admina, ale myslim si, ze informacie ohladom zimovania figovnikov je treba dat do spravneho chlievika: viewtopic.php?f=23&t=285
brano70
 

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků