Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 06 led 2020, 18:29

Asi najlacnejšie sú "maltovníky" 65l alebo 90l (cena od 4,5 EUR), ktoré je dobré upraviť na samozavlažovaciu verziu.
https://www.google.com/search?q=maltovn ... e&ie=UTF-8
90l je však už na prenášanie ťažký ako sviňa :|
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 06 led 2020, 21:42

Taky jsem kupoval maltovníky, i když myslím pod jiným názvem. Jsou velmi pevné, cena oproti květináčům docela nízká a za okraje se dají dobře chytat.
Pořídil jsem si k nim rudl s takovou vyklápěcí částí, na kterou se dá krásně i velký maltovník naložit.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 06 led 2020, 21:44

@kaossik: Pokud chceš čtvercové, nejlepší variantou je nechat si "svařit" podle vlastního zadání. Poměr výška/šířka ideálně 1:1
Velkoobjemové květináče od Pasiče jsou dobré na start, nejlépe je na sezónu do 2/3 zakopat do sypké zeminy, nebo písku. Jak psal Jarek, i já mohu potvrdit, že dost praskají a ne jen ucha.

Hlavní otázkou ale je, zda opravdu potřebuješ tak velké kontejnery. Sám mám dvě rostliny v 90l SIP maltovnících a nemít na ně desku s kolečky, abych je mohl přemístit, nikam bych s nimi sám nehnul. Takže většinou by nebyla žádná úroda kvůli mrazíkům v dubnu :(
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 06 led 2020, 22:45

Všechny fíkovníky z 60/90L postupně přesazuju do menších 35/40L - je to prostě praktičtější. Hlavně pak v okamžiku, kdy je potřeba na jaře přesouvat již olistěné rostliny ze skleníku ven.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 06 led 2020, 23:06

Mám od Pasiče 90l kontejnery s uchy již cca 8 let a nic na nich nepraská. Přemisťuji je pomocí rudlu a v pohodě. 2x do roka se to dá.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 07 led 2020, 20:44

Díky, ten pasič vypadá dobře, některé kontejnery chci mít na zaskleném balkóně nastálo (potřebuju něčím stínit kaktusy) a tak odpadá potíž se stěhováním.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 08 led 2020, 14:55

Začalo obdobi zimní úpravy fikovniků. Tak nad tím dumám, jak to vlastně zastrihnout. Větve na brebu jsou asi jasné, nestříhat. A ty pro letní násadu jak hluboko stříháte? Nedali by jste sem nějaké foto před a po střihu konkrétní rostliny? Nebo založit celé vlákno řez fíkovniků? At se to tu neztratí. Mohlo by to byt zajimavé inspirativni s popisem vzdy původního stavu a věku rostliny + kdo řeže a proč. Jde mi hlavne nyní o tvarovani mladych rostlin. Díky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 led 2020, 15:21

Jde ti o kontejnerované rostliny nebo volně rostoucí? Každé se řeže úplně jinak.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 08 led 2020, 16:07

Jeden Pálavu mám v zemi cc a 1,5 pruty. Ostatní v kontejneru...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 08 led 2020, 16:37

Hanele12 píše:Začalo obdobi zimní úpravy fikovniků. Tak nad tím dumám, jak to vlastně zastrihnout.

Podívej se na tohle viewtopic.php?f=23&t=21&start=9000 ale když projdeš celé vlákno, najdeš tam sestřihů víc.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 08 led 2020, 16:46

Diky. Až budu mit takový kmen to bude... vzdy nechavas z loňských vetví treba jedem pupen a jinak vse pryč?Jen když teď zcela jistě všichni ořezavaji i kontejnerované mladší rostliny, bylo by zajímavé shlédnout jak a o kolik.... Třeba nechat první 3 roky růst a nesestříhat ? To jsem tu nenašla a teď v zimě by to mohlo tady oživit diskuzi.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 08 led 2020, 16:55

Jde spíš o to, jak chceš aby ten fíkovník vypadal. Já se držím rady jednoho mého známého starého zahradníka.Ten tvrdil - kdo neřeže, nesklízí. A asi měl pravdu, mnohokrát se mi to potvrdilo i na jiných rostlinách. Pokud máš fíkovník jako keř ( což má asi většina ), vyřež všechny slabé pruty a ty silné zakrať tak, aby ti to vyhovovalo. Pokud chceš ale brebu, nech je bez krácení. Já na brebu nesázím, pro mě je důležitá letní násada. Raději jedna pořádná sklizeň než dvě bídné.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 08 led 2020, 17:17

Souhlas! Já jsem se rozhodl, že venkovní budu pěstovat pouze na podzimní fíky, které pak po zaštípnutí zvládnou celkem v pohodě dozrát a dozraje i dřevo na zimu. Jinak v zimě u těch venkovních akorát vyřežu slabší větve, které směřují do středu rostliny, nedostane se na ně slunce a ty fíky pak stejně špatně dozrávají resp. dozrát nestihnou. To ať tam raději vůbec nejsou a neubírají sílu silným a plně osluněným prutům. O to kvalitnější a větší je pak na nich úroda.
U těch květináčových jsem se rozhodl, je naopak zase pěstovat pouze na brebu a obětovat podzimní sklizeň, která stejně ve většině případů nestíhá po brebě dozrát. Dlouho jsem se zamýšlel nad řezem a udělal i nějaké pokusy, které tedy moc nedopadly... :( Nakonec jsem to vzal pragmaticky a řekl si, že čím více bude mít ten fíkovník větví, tím více na něm bude breby. Takže jsem udělal poměrně hluboký řez na nejsilnějších prutech, aby se pěkně rozvětvily. Malé rostliny řežu již hned od začátku v průběhu celé vegetační doby hned za druhým listem u všech prutů, aby se nejprvě pěkně rozvětvily. Pak to asi rozdělím na půlku a budu každý rok řezat v květnu polovinu větví na větvení a druhou nechám na brebu. Ale to je zatím pouze nevyzkoušený a neověřený plán, takže výsledek je velmi nejistý. Uvidíme za pár let. Pravdou ale je, že ani v Praze se mi bez skleníku nedaří v drtivé většině let dosáhnout plnohodnotné breba a zároveň i hlavní úrody. Podzimní pak většinou vůbec nestihne dozrát.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 08 led 2020, 18:30

Hofis _ já si ujasním. Za každým novým vyhonem za druhým listem u mladých rostlin u kterých nepredpokladáš plody. U starších za cca 5 listem v květnu aby nasadili letní násadu....
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 08 led 2020, 18:41

Hanele12 píše:Hofis _ já si ujasním. Za každým novým vyhonem za druhým listem u mladých rostlin u kterých nepredpokladáš plody. U starších za cca 5 listem v květnu aby nasadili letní násadu....

U mladých rostlin ano, přesně tak, jak říkáš. U starších se ti asi jen těžko podaří mít už v květnu 5 listů na letorostu, pokud nejsou rychleny ve skleníku nebo podobně. Z mé zkušenosti budeš ráda, když budeš moci v půlce června lertorosty zaštípnout za třetím či čtvrtým listem, ale to bude bohatě stačit na dozrání hlavní úrody na podzim.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Hanele12 a 11 návštevníků