Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 30 črc 2019, 22:53

Sasman díky, budu dále hnojit s časovým odstupem.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 31 črc 2019, 08:47

Hofis píše:Dozrávají jediné dva letošní breba fíky na Perettě. Běžně jich mívám tak 20-30. Květnové chladné počasí tomu dalo pořádně na frak... :(


Hofis, si si istý, že je to Peretta? Moc sa nepodobá, ani podľa breby ale ani podľa letnej násady - tá má hneď od začiatku formovania sa pretiahnutý tvar v tvare Boscovej fľaše (lahve) ...
Skôr to vyzerá u teba na nejaký klon BT, alebo niečo podobné, keď sa pozerám aj na listy, pretože Peretta ich má dosť hlboko vykrajované...
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 31 črc 2019, 15:56

Brown Turkey - má první urodu, jediný fíček a šest kousků letní násady.
Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Pokuston » 31 črc 2019, 17:33

[quote="Hanele12"]Trochu mně tu matou příspěvky o řezu a zaštipování.

Tak to eště trochu zamotám. Zaštipoval sem asi před třema týdny asi za 10. listem protože fíkovník netvořil žádné plody. Ted už má plody skoro za každým listem,někde i dva a ty největší už skoro dorůstají brebu Za horníma třema listama už ale vyrážejí také nové výhony tak nevím jestli jejich růst nezastaví růst malých fíků a jestli je teda nemám radši vylomit ? :shock:
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 31 črc 2019, 18:32

Ano ty mi taky vyrazily. Říkal A jsem si fajn, budou příští rok na jaře na brebu. A oni mi za každým listem taky vyrazí fíčky. Už jsem se tu ptala, co s tím? Kde bude tedy breba? No pohnojila jsem Cereritem abych podpořila růst bez vyzrávání a maličké tak 80 % vyloupla, aby se zbytecne energie nevkladala do nich.A čekám, co bude.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 31 črc 2019, 21:11

Sasman taky to hnojivo s obsahem železa aplikuji nepravidelně! Vše s mírou ono taky to bylo dost nebezpečné
v těch vedrech nerada by spálila fíkové rostliny co jsou v květináčích!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 01 srp 2019, 12:51

Brano70 píše:Hofis, si si istý, že je to Peretta? Moc sa nepodobá, ani podľa breby ale ani podľa letnej násady - tá má hneď od začiatku formovania sa pretiahnutý tvar v tvare Boscovej fľaše (lahve) ...
Skôr to vyzerá u teba na nejaký klon BT, alebo niečo podobné, keď sa pozerám aj na listy, pretože Peretta ich má dosť hlboko vykrajované...


No, dobrá otázka, Brano. Je to můj úplně první fíkovník, který mám už cca 15 let. Od té doby se snažím určit odrůdu a mám několik indicií, které na to poukazují. Ale podotýkám, že nejsem žádným odborníkem, co se fíků týče.
Tehdy jsem ho kupoval jako u nás plodící fíkovník u Starkla, bez udání odrůdy. Ale o několik let později začali uvádět Perettu. To je první indicie, protože předpokládám, že tam stále množili to, co mají.
Další indicií jsou různé obrázky na Internetu, pokud se na ně dá nějakým způsobem spolehnout. Ale i zde jsem si vědom, že tam různí prodejci dávají cokoliv a i zde se vyskytují vlastně dva druhy obrázků. Některé vypadají přesně jak ten můj, ta druhá sorta spíše odpovídá tvému popisu. Zde jen namátkou některé odkazy, které mě vedly k tomu, že si myslím, že je to Peretta:
https://www.profizahrada.cz/a/cz/9720-f ... vn%C3%ADk/
http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/pr ... k--smokvon
https://www.google.cz/search?dcr=0&tbm= ... 4654345926
https://www.google.cz/search?q=Feige+pe ... 8482&vet=1
https://www.biogarten.ch/de/feige-perretta

Další indicií je, že letní násada se na podzim zbarvuje do tmavě fialové, skoro až černé barvy, jak například ukazuje ten první, ale i ten poslední odkaz ze Švýcarska. Právě díky tomu jsem vlastně uvažoval buď o Perettě nebo ještě o Ronde de bordeaux, ale zde jsou ty listy teprve velmi tenké a opravdu hluboce vykrojené.

BT to ale podle mě asi není, ten mám a zde jsem si celkem jist, kupoval jsem ho jako BT. I když jsou si listem velmi podobné, tak jak breba, tak i letní násada vypadá o dost jinak. Breba je daleko kulatější a né tak protáhlá a chytá mi při dozrání jen velmi neochotně takovou lehce načervenalou až hnědavou barvu. Letní násada vypadá také úplně jinak už i teď na keři. Má takovou sytě světle zelenou barvu a i tvarově je jiná a spíš chytá takovou jemně hnědavou barvu při dozrání.

Ale už mě taky napadlo, že by to mohl být BT ta tmavoplodá varianta a to ve volné půdě, co jsem kupoval jako BT by mohl být EBT. Těžko říct, nemám se kromě těch obrázků a popisů pořádně čeho chytit... :(

Pokud mě vyvedeš z omylu a budeš schopen to s jistotou určit, budu moc rád!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod MonikaV » 01 srp 2019, 16:04

Tři dny jsme nebyli doma a ono nám dozrály nějaké ty fíky, jeden byl jako med, no a ty dva by ještě asi dva dny potřebovaly, ale chuť byla silnější, tak jsem je utrhla, i tak byly výborné. Tohle je naše perreta (no aspoň myslím, nebo po přečtení různých článku začínám být v rozpacích S21 )
Obrázek

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 02 srp 2019, 06:25

MonikaV píše:Tři dny jsme nebyli doma a ono nám dozrály nějaké ty fíky, jeden byl jako med, no a ty dva by ještě asi dva dny potřebovaly, ale chuť byla silnější, tak jsem je utrhla, i tak byly výborné. Tohle je naše perreta (no aspoň myslím, nebo po přečtení různých článku začínám být v rozpacích S21 )


Monika, podla mna mas ukazkovu Perettu, aj breba sedi aj tvar listov S14
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 02 srp 2019, 06:27

Hofis píše: No, dobrá otázka, Brano. Je to můj úplně první fíkovník, který mám už cca 15 let. Od té doby se snažím určit odrůdu a mám několik indicií, které na to poukazují. Ale podotýkám, že nejsem žádným odborníkem, co se fíků týče....


Hofis, MonikaV ma ukazkovu Perettu, porovnaj to s jej fotkou a budes si istejsi....List BT a list Peretty sa vobec nepodobaju, Peretta ich ma podstatne hlbsie vykrajovane - su velmi podobne napr. odrode Dalmatia alebo Brunswick, presne take ake ma MonikaV na fotke. Podla fotiek na nete by som sa vobec nedrzal, napr. tvoj prvy odkaz ma identicku foto ako zahradnictvo Limbach, ktore udava ze je to odroda Osborn prolific :D

http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/ ... n-prolific
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 02 srp 2019, 13:39

Hmm, tak zrovna tomu prvnímu odkazu jsem hodně fandil, protože to není žádný prodejce typu Limbach, který nejen že krade jiné obrázky, ale je známý i tím, že dost často nedodává to, co prezentuje. Zdá se tedy, že i ten zde uvedený pětitel, co napsal tento článek, žije zřejmě v omylu. Ten můj fíkovník totiž jako by z oka vypadl tomu jeho. Sedí breba i listy, škoda jen, že zde není foto zralých letních fíků... :(
To by mě teda fakt zajímalo, co to mám doma za bazmek. Ale plodí pravidelně a slušně velmi kvalitní chutné fíky, takže dobrý.
Každopádně díky za opravu, budu tedy bádat dál... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 02 srp 2019, 13:58

Dle mého je to nějaké BT které mám doma také. Už podlemplodu jsem poznal mé BT.
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 02 srp 2019, 14:12

Děkuji za upřesnění a tímto se omlouvám všem, které jsem svoji nevědomostí uváděl v omyl... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 02 srp 2019, 14:22

E shopy rádi uvádějí neznalé do omylu a nafukují své nabídky ,a doufají že se na to chytne.Radeji zajedu někam kde rostou i zde u nás v ČR a nebo k moři a dovezu materiál Teď za 14 dnů jedu do Chorvatska a určitě dotáhnutí materiál na množení a mám záruku že to je plodici
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 02 srp 2019, 17:53

Už jsem to tu psal několikrát. Než se honit za pofiderní "odrůdou" z Lidlu, od Starkla a jim podobných, je lepší si opatřit sice Noname, ale spolehlivě plodící a hlavně s chutnými plody od nějakého známého pěstitele amatéra. Profíků s velkým " P " je jako šafránu a ti ostatní jdou pouze za ziskem za každou cenu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků